Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bahsettiğim şey tam olarak bu! Aniden açılan kapı kazası

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Serkan Mıstınoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Çok korkuyorum bu şekilde kaza yapmaktan.. 4 tane yaptım ve hepsi neyse ki sokak aralarındaydı. Sadece bir tanesi Bakırköy-İstanbul Caddesinde'ydi.

Lucky Escape After Car Door Opens On Cyclist

Bir gün başıma birşey gelirse muhtemelen bu sebepten gelecek.
    Park halindeki araçların hepsinin teker teker dikiz aynalarına bakıp içinde biri olup olmadığını kontrol etmeye, yanlarından yavaş geçmeye, solumdaki hareket halindeki araçlarla da aramda mesafe bırakmaya çalışıyorum olası bir "kapı açılma" durumunda. Ama ne fayda, videoda açılan kapı arka kapı.. Fark etmenin imkanı yok..
    Aslında kapıyı açan da kesin hatalı diyemiyorum, bizi görememiş olabilir, çünkü bazen gerçekten hızlı ve yakın geçiliyor park halindeki araçların yanından..

Sanırım burada neredeyse tüm sorumluluk biz, bisikletli/motorlularda..

Dikkat edin lütfen, yeni arkadaşları uyarmak istedim :(
    Bu forumda, bir büyüğüm yazmıştı, onun o yorumu/tavsiyesi sanırım beni hayata tutuyor :)
    "Trafikte sanki görünmezmişsiniz gibi hareket edin, kimse sizi göremiyormuş gibi davranın" demişti.

2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sırf bu yuzden sag elim kirildi... Yolun sagina park eden arac sofor kapisini sola dogru bakmadan acinca gidon ve kapi arasinda ezilen elim kirildi. Neyseki yere yuvarlanmadim ve arkadan gelen araclar uzerimden gecmedi. Kotu tarafi o an kirigi farketmedim, biraz tartistik ve ben o sinirle alkollu olan surucunun plakasini almadan devam ettim. Yarım saat sonra agrilar artinca hastaneye gittim ve orta parmaga bagli kemik ani carpma sonucu tarak kismindan kirik cikti... Erken fark edip tutanak tutsam alkollude oldugu icin kesin cezasini cekerdi...

3. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Benimde burada en çok korktuğum kazalardan birisi burası bu tür bir kaza için çok müsait bir yer yazın çok kalabalık oluyor arabaların yanından geçerken bende aynalara camlara bakıyorum acaba içinde biri varmı diye elim sürekli frenlerde sıka sıka gidiyorum arabaların içine bakmaktan bu seferde solumdan gelenleri kaçırıyorum bu kadar korkmamın sebebi başıma gelmiş olması adam kapıyı açtı ön tekerle kapı arasına 10 cm kala durabildim çok korkutucu ve tehlikeli birgün bununla ilgili bir yazı bastırıp arabaların üstüne bırakmayı düşünüyorum uyarıcı dikkat edilmesi gerektiğine dair.

4. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende bu kaza tipinden çok korkuyorum , Allah korusun. Benimde 3-4 sene önce başıma geldi kıl payı kurtuldum. Ön kapısı havalı olan bir midibüsün yanından geçiyordum tam yanaşmışken adam düğmeye bastı son anda direksiyonu nasıl kırdığımı hatırlamıyorum ama kapıya dokunmadan kurtulmuştum.

5. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletli gelir gelmez, bu iki tekerli, dort tekerli arac olur farketmez kapi boyle mi acilir? Arac kullanirken inmeden bir kere aynaya bakacaksin arkani donmene bile gerek yok. Ama ben öküzüm,insanlik bana gore degil diyorsan da ic gudusel yasamaya devam edeceksin tabii.

enzo bunu beğendi.
  6. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cuma günü benim de başıma geldi. Evden 25 dakika uzaklıkta, yokuş aşağı bir yol var. Oraya kadar ısınmak için yavaş gidiyorum, tam orada da iyice hızlanıyorum, yol da geniş ve trafik pek yok. Sağ şeritten giderken, ileride bir aracın park ettiğini gördüm, solumda araba olduğundan iki arabanın arasında geçerim diye düşündüm, yol çok dar değil. Arabanın yanına gidene kadar 30 saniye geçti fakat araç da hiçbir hareket yoktu. Herhalde boştur diye düşünüp, yakınından geçerken aniden kapıyı açtı. Neyse ki solumda ki arabayı geçmiştim de hafif sola geçip kurtulabildim. Tehlikeli bu kapı olayı dikkat etmek gerek.

Bir de benim en çok korktuğum konu, sık sık Beşiktaş-Baltalimanı-Sarıyer sahil turları yapıyorum. Çok sayıda lüks spor arabanın yanından geçiyorum. Bunlardan biri aniden kapıyı açsa ve kapı da yana doğru açılanlardan olsa çok tehlikeli durumlar olabilir. Öyle bir şey olursa herhalde bisikleti bırakıp kaçarım :)

Halil EROĞLU bunu beğendi.
  7. Bilal Öz

Bilal Öz Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yaşam ile ölüm arasındaki çizgi dedikleri şey tam olarak bu işte, kadın çok ucuz kurtulmuş
    Çok dikkat etmek gerek trafikte herkesi çocuk gibi görmek lazım tek yetişkin aklı başında olan sizmişsiniz gibi davranmanız lazım.

Türka¥ bunu beğendi.
  8. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Araba kullanicilarinin cogu aynaya baktiginda araba gormeye sartlanmis oluyor. Bu nedenle aynada buyuk bir obje gormezse motorsiklet, bisiklet ve yayalar orada olmayan bir cisimler gibi kapiyi aciyor. Motorsiklet gunduz dahi fari ve gurultusu ile dikkat cekebiliyor. Ancak bisiklet ve yaya kesinlikle bu tip surucunun dikkatini cekmiyor. Biz bunu bisiklette sert ve aci verici hatta olumcul olarak deneyimliyoruz maalesef ve olan bize oluyor. Ama surucunun mantelitesini gormek isterseniz sıkışık ve kalabalık yollarda yayalarin da bu tip pek cok kapi kazasina maruz kaldiklarini gozleyerek anlayabilirsiniz.
    sonucta dediginize geliyoruz:
    "ben öküzüm,insanlik bana gore degil" diyenler varoldukca icgudusel ve asiri temkinli yasamaya devam edecegiz

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  9. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Suat Bey yalniz icgudusel yasayan onlar, temkinli yasayanlarda bizleriz bu ikisi birbirine karismasin.

suat akman bunu beğendi.
  10. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Forumda bisiklet güvenliği kısmında vardı bu konu için tavsiyeler.
    Yolun kenarında araç varsa arkaya göz atıp araç yok yada çok uzakta ise iyice açıktan geçeceğiz (tabii bunun için ayna da çok iyi oluyor ben kullanıyorum)
    yada sağdan kaldırımdan biraz kullanıp sonra yola döneceğiz.

11. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    kendi aracımda hem ben inerken hemde arka koltuktakileri indirirken kesinlikle benim "in" dememden sonra inilmesini isterim. Zaten bundan dolayıda çocuk kilidi arabada çocuk olmasa dahi devrededir. Başkasının aracında olsam da kesinlikle sürücü arkadaşa sorarım kontrol ettirdikten sonra araçtan kim inerse insin. Aslında herkes biraz anlayışlı olsa herşey çözülecek. Böyle bir iniş tarzı yok arabadan! arka koltukta olsanda bu sana bu şekilde inme hakkını vermez. Tabi karşı tarafı hiçbir zman kontrol edemeyecğimiz için biz kendi kendimizi kontrol etmemiz gerek. araç yakınından geçiyorsak öncelikle hızımız gerçekten düşük olmalı. en azından aniden durma durumuyla karşılaşırsakta çarpma hızı yumuşak olur. diğer arabasız yollarda kim nasıl giderse gitsin tabi ki dikkatli şekilde. mümkün olduğu kadar araçların içine göz gezdirmek lazm. ve çokta yanaşarak gitmemek lazım. aslında söylediklerimizden en en en önemlisi araçların yanından geçerken gayet düşük hızda gitmemiz. onu kendimiz ayarlamamız lazım. ne kadar sürede aniden durabilirim. çarparsam en az şiddetle hangi hızda giderken çarpabilirim gibi düşünüp ona göre sürmemiz lazım. lütfen dikkat çok dikkat

12. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  13. mert temiz

mert temiz Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benzer olay bundan yaklasik 3 hafta once alsancak tarafindan 2 arkadas cumhuriyet bulvarindan donuyorduk. Sag tarafta siyah polo sinyal vermeden sanirim bizim durcagimizi dusunurek onumuze cikiverdi. O anda bizde biraz hizliydik ve o an durmak yerine sola kacmayi dusundum. Direk sola kacmamla onunda durmasi ve arkadan taksini fren sesinin gelmesi bir oldu. Gecerken aynasina elimle saglam bi vurdum. Arkama dondum baktim kadin sofor. Artik sunu biraz olsun kullanin demekle yetindim. Camini acip bi ozur veya bi sitem bile etmedi. İlerde isiklarda taksici yanima yanasti allah korudu arkanizda ben vardim dedi.
    Boyle dangalaklar İzmir de cok direk kapi acanlar sinyalsiz aynasiz firlayanlar aman dikkat.

Çağlayan bunu beğendi.
  14. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bu gibi durumlarda önce arkadan gelen var mı diye bakıyorum, trafik yoğun ise hiç üşenmiyorum yavaşlıyorum kontrollü geçiyorum..
    biliyorum ki en ufak bir aksilikte sadece benim canım yanacak, bu nedenle her zaman dikkatli olmakta fayda var

15. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    her zaman sol şerit kapatmakta fayda var arkadan vuracak değil ya !!

16. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    malesef, "vuracak" alperen. sonra arabasından inip ön tamponu çizilmişmi diye bakacak sen yerde yatarken. kaldırımdan git ******* diye küfretmeye başlayacak

:confused: