Bagaj mı Sırt Çantası mı?

Tepki
11
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Merhaba
Biraz yeniyim. Hiç tura çıkmadım. Sizce kısa veya uzun turlar için bagajmı daha iyidir sırt çantası kullanmak mı iyidir. Bagajın bisiklete fazladan teferruat getirdiğini ağırlık yaptığını tahmin edebiliyorum. Veya Sırt çantası yorgun düşürürmü acaba.

• Beğen
Tepkiler: ordi
Scudo

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yanınıza sırt çantasına sığmayan bagaj gerektiren malzemeler de alacaksanız bagaj gerekir. Yani sizin yanınıza ne alacağınıza bağlı.

• Beğen
Tepkiler: ufuk_izgisi

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
Kısa günübirlik gezilerde sırt çantası yeterli olabilir. Ama içine gereksiz yük yapacak şeyler koymayın sadece gerçekten ihtiyaciniz olan malzemeleri alın. Çünkü yol boyunca sırtınızdaki çantanın giderek ağırlaştığını hissedersiniz ve size eziyet olmayabaşlar. Bu yüzden yükü kendi üzerinize değil bisiklete bindirmek daha mantıklı ama kısa turlarda içi gereksiz yüklerden arınmış ufak bir sırt çantası yeterli olucaktır sizin için

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eğer ki günübirlik geziye çıkıyorsanız ve sırt çantası taşıyacaksınız içine sadece yedek iç lastik, alyen takımı, yama seti, yedek su, yedek forma koymalısınız başka birşeye gerek yok. Hadi birde telefon, fotoğraf makinesi, cüzdan, anahtar vs olsun. Bundan fazlası size gereksiz yük olacaktır, yolda da işkence edecektir. Eğer uzun bir tura çıkmayı düşünüyorsanız bagaj kesinlikle çok daha üstün. Fazladan teferruat ve ağırlık demişsiniz fakat yükünüzü sırtınızda taşıyacağınıza heybe sayesinde bisikletinize taşıtıyor oluyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: ufuk_izgisi

er ai

bozkır gezgini
Tepki
582
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Günlük turlarda decathlondan aldığım (link) çantayı kullanıyorum. İçine telefon, cüzdan, anahtar, mendil, 1 litre su ve atıştırmalık bir şeyler koyuyorum. Havaların ısınmasıyla sırtımda aşırı terleme yapmaya başladı. Sırf bu sebepten bagaj taktırmayı düşünüyorum ama en basiti bile 100 liranın üstünde olunca kararsız kaldım. Malum öğrencilik...

jestercat

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Mirza
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Mosso
İkinci el bagajı 50 liraya buldum ben sahibinden.com'da biraz zor bulunuyor ama beklersen bulursun veya gidon çantası alabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: er ai

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
çok eşya varsa bagaj.. az eşya varsa sırt çantası..
çünkü
bagaj + bagaj askısı + eşyalar derken epey ağırlık olmaya başlıyor.. sırt çantası daha pratik oluyor ?

edüt:
çok eşyalı uzun turlarda tabiki bagaj..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Cemal Ç. ve er ai

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Uzun süredir bagaj kullanıyorum özel tur heybelerim var kafama göre kahve yiyecek içecek ve yedek çamaşır vs dolduruyorum ... :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kesinlikle bagaj. Sırt çantası yazın da kışın da rahatsız edici.
Günübirlik ya da 2 günlük kısa turlarda son dönemin trendi olan sele altı 8-10 litrelik çantalar çok kullanışlı.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Abi bagaj candır be o sırt terlemesi ve fiziksel aktivite yaparken omuzlara binen yük çekilmez be varsın yarım kilo ağır olsun bisiklet giro'd italia mı koşuyoruz sanki. Hem ben bagaj taktıktan sonra performansım düşmedi, aksine arttı çünkü vücudun üstünde rahatsız eden bir çanta yok ve vücut kendini pedallamaya daha iyi verebiliyor.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.610
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Dağ bisikletiyle, sırtında 15 kiloluk bir çantayla, 150 km.'lik bir geziye çıkmış biri olarak söylüyorum; kesinlikle bisikletinize taşıtın eşyanızı ?. Kısa gezilerde sırt çantası çok iyi ama uzun yolda çekilmiyor. İçine az bir şey konursa belki.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben sehir icerisinde sirt cantasi kullaniyorum. Alistim. Cunku seri ve hizli olmak gerekiyor, camurluklu bagajli cantali bir bisikletle seri olamiyorum. Sehir disinda da bikepacking.

Azraille dans ediyoruz istanbul icinde. Hafif bir bisiklet şart.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Ben sehir icerisinde sirt cantasi kullaniyorum. Alistim. Cunku seri ve hizli olmak gerekiyor, camurluklu bagajli cantali bir bisikletle seri olamiyorum. Sehir disinda da bikepacking.

Azraille dans ediyoruz istanbul icinde. Hafif bir bisiklet şart.
Bikepacking çok tehlikeli, bagaj lastikleri yoldayken çıkıyor, jant tellerinin arasına atlıyor vs vs... bisikletteki tüm çevikliği kısıtlıyor, sırt çantası inanılmaz bir kolaylık. Yan cepsiz olanlarını özellikle öneririm, ağzı bağlanınca kuş kadar kalıyorlar taşıdıkları yüke oranla.

• Beğen
Tepkiler: oscak41

P1n0ky0

Daimi Üye
Tepki
754
İsim
Pin Okyo
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bikepacking çok tehlikeli, bagaj lastikleri yoldayken çıkıyor, jant tellerinin arasına atlıyor vs vs... bisikletteki tüm çevikliği kısıtlıyor, sırt çantası inanılmaz bir kolaylık. Yan cepsiz olanlarını özellikle öneririm, ağzı bağlanınca kuş kadar kalıyorlar taşıdıkları yüke oranla.
Katılıyorum. Sırt çantası ile yük taşımıyorsanız, bisiklet üzerinde daha rahat ve çevik olursunuz

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sırt çantası yazın özellikle işe gidip gelirken çok sıkıntı. Terlemeyi ciddi artırıyor. Hele uzun yolda hiç çekilmez. Ben yazın işe kıyafet götürürken bez pastane torbalarından gidona asarak götürüyorum. Hem kısa oldukları için bir yere değmiyor hem de tabanı geniş olduğu için giysileri katlayıp kırışmadan götürebiliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
942
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Sırt çantası bisiklete uygun olan çantalardan olsa bike yine de çok terletiyor. Kısa mesafede olabilir, uzun mesafede ayrıca sırt ağrısı yapıyor.
Bikepacking’e gelince usulüne uygun ekipmanla doğru düzgün yükleme yapılırsa güvenli bir şekilde yol alabilirsiniz. Mesafe ve hız hedeflerinizi duruma göre ayarlarsınız. Böyle dünyayı dolaşan bir sürü insan var.
Sırt çantası ile de gezip dolaşan bir sürü insan var.
İkisinin de artısı eksisi var, tercihinizi performans ve alışkanlıklarınıza göre yapabilirsiniz.
Biri iyidir öteki kötüdür demek bence yanlış olur.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
398
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sırt çantası ile bisiklete binmeyi sevmeyenlerdenim. Yaz kış fark etmez çantanın altı acayip terliyor.

Bir de bende omuz problemi de var. Tam tanı da yok henüz ama MRda bursa kesesi ödemli gözüküyor. Üzerine fazla yük bindiremiyorum, rahatsız ediyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ufuq81