Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bafra-Gerze-Sinop-Erfelek Tatlıca Şelaleleri...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında H.T tarafından paylaşıldı.

1. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ve işte astro kardeşler yine yollarda:)Uzun süredir planladığımız Bafra-Gerze-Sinop-Erfelek Tatlıca Şelelaleri turumuzu 3 gün önce tamamlamış bulunmaktayız.Turdan daha çok biraz tatil amaçlı bir gezi oldu.İstediğimiz de buydu zaten.Gerzede 1 gece Sinopta 3 gece Erfelek Tatlıca Şelalelerinde 1 gece olmak üzere toplamda 5 gecelik bir tatil yaptık.Kendi açımızdan bu süreç,doğa sevgisini ve doğayla iç içe yaşamayı insana aşılayan,yeni insanlarla tanışıp farklı dünyalarda yol almamızı sağlayan çok yönlü özellikleriyle bizim için büyük bir tecrübe oldu.

Tur boyunca toplam gidilen yol:294 km
    toplam bisiklet kullanımı:14 saat 50 dakika
    Ortalama hız:18.87
    Maksimum hız:78.56

Fotoğraflarla devam edelim...

Sabah 6 gibi yola çıkıyoruz.Yola çıkmadan önce ikizlerden bir kare.

İlk molamızı yaklaşık 35 km sonra Yakakentte veriyoruz.

Limonlu sodalarımızı içip yola devam ediyoruz.

Gerzeye giderken yapılan yeni yolu kullanıyoruz.Bu sayade tünelden geçerek o ölümcül rampaları çıkmak zorunda kalmıyoruz.

Tünelin çıkışında durup ton balıklarını mideye indiriyoruz.Ardından yola devam ediyoruz.

Çok dik bir yokuşun ardından karşınıza çıkan bir çeşme gibisi yoktur...

Gerze Görkemin parmaklarının ucunda.Çok az kaldı.

Yakakentten yaklaşık 45 km sonra Gerzeye varıyoruz.Sahile inip bi çay bahçesinde soluklanırken oradaki bir arkadaşa kamp kurabileceğimiz bir alan var mı diye soruyoruz o da bize Bedre diye bir yerden bahsediyor.Gerzeye 3-4 km uzaklıkta.Biz de hemen yola koyuluyoruz.

Bedreye vardık.Burası piknikçilerin uğrak alanı.Deniz ve yeşil içiçe.Biz piknikçilerden biraz uzaklaşıp sakin bir alan buluyoruz.Hemen çadırımızı kurup kendimizi denize atıyoruz.Bizi kendimize sadece deniz getirebilirdi:)

Deniz sefasının ardından sel sonucu kenara vuran odunları toplayıp ateşimizi yakıyoruz.Ağaçta asılı bulduğumuz ızgara,demliği ateşten kurtarıyor:)

Odun ateşinde sallama çay:)Bu zamana kadar içtiğim en güzel çaydı...

Saat geç oldu etraf iyice ıssızlaştı.Elektrik direği bizim burlarda yok:)Artık çadıra girme vakti.

Uyku tutmayınca bi kaç el pişti atıyoruz:)

Sabah uyuya kalınca öğlen 3 gibi Sinopa gitmek üzere yola çıkıyoruz.Bu sıcakta yokuş çıkmak ölüm...Karşımızda ölümcül Kabalı yokuşu.Burayı nasıl çıktık hala bilmiyorum...

Dinlene dinlene yokuşları çıktıktan sonra yaklaşık 40 km sonra Sinopa ulaşıyoruz.Şehrin içinde bir tur attıktan sonra bir polise kamp alanı soruyoruz oda bize orman kampı diye bir yer tarif ediyor.Orman kampını buluyoruz fakat çadır kurmak için gecelik 20 tl isteyince ordan uzaklaşıyoruz:)Ardından yuvam çadır kent diye bir yer buluyoruz.Sinopta bi kaç gün kalacağımız için güvenli bir yer arıyoruz bu nedenle çadır kent bizim için en uygunu.Geceliği 15 tlden ikna edip çadırımızı kuruyoruz.

Bu arada ne yeyip ne içtiğimizi merak edenler için buyrun..Fix menülerimiz:)Tabiki buna tamamen uyamadık.Bazen dışardan yediğimiz de oldu.

Ertesi gün Sinobun içinde dolaşıyoruz.Karşınızda Sinoplu filozof Diyojen.(Bizans İmparatoru Romen Diyojen ile karıştırmayınız.)Büyük İskender'e güneşime gölge etme başka ihsan istemem diyen Diyojen...Dönemin Atina'sında gündüz vakti fenerle dolaşıp "dürüst bir adam aradığını" söyleyen Diyojen...

Sinop tarihi cezaevine girmeye çalışıyoruz ancak 5 tl giriş ücretinin olması sonucu giremiyoruz.Sorun 5 veya 10 tl olması değil.Sorun böyle yerlerden giriş ücreti alınıyor olması..Bir zamanlar kimsenin içine girmek istemediği yere şimdilerde herkes girmek için can atıyor..Trajikomik:)

Sinop kalesinden kareler...

Kaleyi gezdikten sonra hemen kale girişindeki Şeref Ustanın çayını içiyoruz.Çok sempatik bir adamdı:)
    El emeği göz nuru...

Sinopta gemi modelciliği oldukça yaygın.

Ali dayı Ali dayı bi gecede yedin tarlayı dayı:)

Bu arada denize girerken kıyıda gördüğümüz bir tekne ve içinde tek başına oturan biri dikkatimizi çekti.Bizim de teknelere ilgimiz olduğu için tanışmak istedik.Hemen yüzüp tekneye tutunduk ki içeriden şeftalinin ikram edilmesi bir oldu.Biraz muhabbetten sonra Muhittin isimli emekli öğretmen hocamızla tanışmış olduk.Kendisi gerçekten çok iyi bir insandı.Burdan ona da selam olsun.Makine yanımızda olmadığı için resim çekinemedik.Ama yine de sizle paylaşmak istedim.Çok farklı ve güzel bir hayatı var.Gerçekten biz imrendik.Teknesinin adı kızının adı olan İLKİM.Sinopta görenler olursa bizden selam söylesin:)

Ertesi sabah Erfeleğe doğru yola koyulduk.Yol boyunca yeşil bizi takip etti.Sabahın ilk saatlerinin de vermiş olduğu serinlikle hızla yol aldık.

Yol boyunca buz gibi akan çeşmeler sulukların can dostuydu.

Yaklaşık 25 km sonra Erfeleğe geldik.

Hemen belediye başkanı Muzaffer Şimşek'in yanına gidip Tatlıca Şelalelerinin oraya kamp kurmak için izin alıyoruz.Bizi oldukça sıcak karşılıyor istediğiniz yere çadır kurabilirsiniz diyor.Fakat dikkat edin geceleri oraya ayı iner diyor:)Biz buna pek itibar etmemiştik.

Erfelek Hükümet Konağı

Tam da belediye başkanının gelmesini beklerken Bafra plakalı kavun yüklü bir transit görünce hemen yanına gidip muhabbete giriyoruz.Bi kavun ver usta yandık sıcaktan arabadan düştü say diyoruz oda bizi kırmıyor:)Bu kavunu şelalelere kadar taşıyıp derenin içine saldık buz gibi yedik:)

Başkanı beklerken belediyenin yanındaki amcalarla muhabbete giriyoruz.Burdan şelaleler kaç km yokuş çok mu diye sorunca 15 km yokus yok valla ben 85 yaşımda bisikletle giderim diyor.Biz de oh iyi bari diyoruz.Ta ki Erfelekten çıkana kadar...

Yokuşlar başladı.Her gölgede mola veriyoruz.Tam da öğle sıcağı...

Sonunda geldik.Hemen çadır için uygun bir yer bulup yerleşiyoruz.

Yerleştikten sonra şelaleleri gezmeye başlıyoruz.Buz gibi soğuklar.Cesaret edip yüzenler var.Biz sadece ayağımızı sokmakla yetiniyoruz:)
    Şelaleler hakkında detaylı bilgi ve resimler için http://www.erfelekselaleleri.com/tatlica-selaleleri.html

28 tane şelale var ve hepsine tırmanmak oldukça zorlu.Sanki survivordasınız:)Bazı yerlerde ip ve merdivenle çıkabiliyorsunuz.

Zirvede bekleyen ayrancı dede:)

Bu arazi şelalelerin başladığı yer.Piknikçilerin sayısı oldukça fazla.Alanın yanından akan bu derenin suyu olçukça temizdi.Bizde dayanamayıp girdik.Yıkandık:)

Gece oluyor.Çadıra giriyoruz.Saat 02.30 civarı sesler gelmeye başlıyor uyanıyoruz.Yaprak ezilmesi dal kırılması gibi sesler..Acaba başkanın dediği gibi ayılar mı geldi diyoruz.Korkudan dışarıda bakamıyoruz.Öylece uyuyup gidiyoruz.Sabah olunca yola çıkıcakken işletme sahibi yanımıza gelip ayının resmini çektiniz mi karşı çadırdakiler görmüş sizin çadırın etrafında dolanmış deyince başkana hak veriyoruz:)Neyseki herhangi bi saldırıya uğramadan geceyi geçirmişiz...

Dönüş yoluna koyuluyoruz.Önce Gerzeye uğrayıp Görkemin halasında bir mantı ziyaferi çektikten sonra yola devam ediyoruz.

Sinopta kalırken bizim gideceğimiz akşam gelen Hüseyin ve Aycan ile dönüş yolunda karşılaşıyoruz.Onlar Ankaradan yola çıkmışlar.Sinop üzerinden karadeniz sahil yolundan Batuma gidiyorlarmış.Onları Bafraya götürüp Bafra pidesi yedirdikten sonra kamp kurabilecekleri bir yere yerleştirdik.Ertesi gün Samsuna gitmek üzere yola çıktılar.Yolları açık olsun...

Bafraya 5-10 km kalmıştı ki Erfelekte tanıştığımız akşam oturup çaylarını içtiğimiz Mete-Yasin-Atike üçlüsü bizi farkedip yolda durdular.Tam bir tesadüf:)Onlar hakkında biraz bilgi verecek olursak Onlar arabayla geziyorlar.İzmirden yola çıkmışlar Uludağın zirvesinden inip Erfeleğe gelmişler.Rotaları ise Gürcistan.Çok iyi insanlardı.Onlara da selam olsun.

Makinemizin şarjı bittiği için resimler de burada bitti:)
    Hepinize bol pedallamalar.Bir sonraki macerada buluşmak dileğiyle...

2. Zihni Görkem KEVREK

Zihni Görkem KEVREK Üye

Seviye:
    kardeşim seninle her yola varım ben :) yine güzel fotolar ;) güzel anlatımın için teşekkürler.. nice turlara beraber..

H.T bunu beğendi.
  3. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fotoların çoğu senin eserin kardeşim.Biri bizi durdursunnn:D:D

4. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mükemmel ya resmen. Ayağınıza sağlık fotoğraflar anlatım çok güzel. Çok eğlenceli geçtiğine şüphe yok :)

Fakat tek bir şey aklıma takıldı ilk resimde dikkatimi çekti 1 Liraya lahmacun mu olurmuş :)

H.T ve Zihni Görkem KEVREK bunu beğendi.
  5. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Gezi benim için çok etkileyici :) 4 yılımı geçirdim orada, benim okulun önünden de geçmişsiziniz erfeleğe giderken. Osmaniye köyüne selamlar olsun :)

H.T ve Zihni Görkem KEVREK bunu beğendi.
  6. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam o lahmacundan ben hiç yemedim yemeyide düşünmüyorum valla:)Yorumunuz için teşekkürler...

Emre Gözütok bunu beğendi.
  7. Yılmaz C. SEZEN

Yılmaz C. SEZEN Aktif Üye

Seviye:
    Görkem, şu Batum turundan sonra beraber yine gidelim oralara :)

Zihni Görkem KEVREK ve H.T bunu beğendi.
  8. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    süper bir tur olmuş :) ayı aksiyonuda cabası :) darısı bizim başımıza:in:

H.T bunu beğendi.
  9. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Allah korumuş resmen ayıdan... :)

H.T bunu beğendi.
  10. Zihni Görkem KEVREK

Zihni Görkem KEVREK Üye

Seviye:
    neden olmasın Yılmaz yoldaş önce bir Altınkaya Barajı yaparız.

Yılmaz C. SEZEN bunu beğendi.
  11. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Selamlar değerli dostlarım...
    Çok renkli karelere şahitlik etmiş ve yaşamışsınız...
    Bizlere'de yaşattığınız için teşekkürlerimi sunuyorum..
    Çok güzeller fotoğraflar..
    Benim'de 1 kerecik cadırlı turum olmuştu harika bir gündü benim için.

H.T bunu beğendi.
  12. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Resimleri (şirkette filtre olduğu için) göremedim ama daha önce arabayla gittiğim yerler olduğu (ve Samsunlu da olduğum) için zaten biliyorum. Ben de Eylül'e, içine şelaleler, Akgöl, İnaltı Mağarası, Ayancık ve tabi Sinop'u da katacağım bir tur planlıyorum Samsun çıkışlı. (Ama kamplı değil). (Bir alternatif de Batı Karadeniz'den Samsun olabilir.)

Çok güzel ve keyifli bir tur olmuş.

Paylaşımınız için teşekkürler.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

H.T bunu beğendi.
  13. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yorumunuz için teşekkürler.Dediğiniz yerler gerçekten gezilip görülmesi gereken yerler.İnşallah sizde turunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Bol pedallamalar...

five bunu beğendi.
  14. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    Ayagınıza sağlık çok güzel tur olmuş...

H.T bunu beğendi.
  15. Gamerasi

Gamerasi Üye

Adı:
    Ruhi Kurt
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel bir tur olmuş. Nice turlara...

H.T bunu beğendi.
  16. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sayenizde mükemmel karelere ortak olduk.
    Ayaklarınıza sağlık.

H.T bunu beğendi.