Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Badybulding VS Bisiklet :D

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında sameducar tarafından paylaşıldı.

1. sameducar

sameducar Üye

Seviye:
    Arkadaşlar size bisiklet sporuna başlamamada sebeb olan bir deneyimimi aktarmak istiyorum. Uzun süredik farklı spor dallarıyla uğraşan sporun topla oynana harici her türünü seven biri olarak işim münasebetiyle spora ara vermemeden ve evlilik dolayısıyla fazla yemek, düzenli yemek, güzel yemek, televizyon karşısında cips tüketmekten ötürü kilo aldığımın fakına vardım ( daha doğrusu göbeğim ikaz etti ) tartıya çıktığımda normalde 78KG geçmeyen biri larak 87,6 kg olduğumu görünce eski spor salonuma başladım. 2 ay kadar devam ettim. Beden eğimi öğretmenli okuyan spor hocamın salonda hiç idman yapmadığın görünce gayri ihtiyari formunu nasıl koruduğunu sordum verdiği cevap çok ilginç aynen aktarıyorum -- Uzun süre bady yaptığını bu sebepten bel fıtığı başlangıcının olduğunu ve formunu düzenli olarak bisilete binmeğe borçu oluğunu söyledi. Nerde biniyorsun dedim. Solondaki diğer spor branşlarının hocalarıyla gezi yapıyorlarımış :) Ay bitiminde bady bıraktım ve çocukluğumun gözde sporu olan bisiklete başladım. Sonuç Şuan 79 KG geliyorum ( aç karnına ) :) Ve Salonda yaptığım spordan çok daha fazla zevk alıyorum. Daha güzel, temiz ve değişken ortamlara spor yapıyorum. Şimdi tek sıkıntım Kışın Bisiklete binemeyecek olmam... Okuduğunuz için teşekkürler sağlıcakla kalın :) :D

akifberkant bunu beğendi.
  2. serkan saygın

serkan saygın Aktif Üye

Seviye:
    hem özel bir spor salonunda persenel tranier olarak çalışıyorum,hemde bisiklet sporu ile uğraşıyorum.yani isterseniz ikisinide aynı anda yürütebilirsiniz.;)

sameducar bunu beğendi.
  3. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Uygun kıyafetle kışın da bisiklet kullanabilirsiniz.
    Yaz sıcağında kullanmaktan çok da zor değil.
    Sadece ter - ısı dengesini sağlamak biraz uğraştırıyor.

sameducar bunu beğendi.
  4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Evet , badybulding ;) faydalıdır .

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    badybuilding uygun dozda faydalıdır, vucudunuzdaki kas kitlesini aşırı arttırırsanız uzun soluklu bisiklet turlarında kesinlikle sıkıntı yaşarsınız.Uzun turlar için vucutta yağ bırakmanız şiddetle önerilir.Aşırı bacak çalışmanız da bisiklette sıkıntı yaratabilir. çünkü ağırlık ile elde edilen kas ve hacimin bir kısmı bisiklete uyum sağlamıyor sprint kuvvetiniz artıyor ama yine uzun soluklu binişlerde sıkıntı yaşıyorsunuz.Kısacası herşeyin fazlasından kaçınmak lazım :) kışın bisiklete binmenin keyfi başkadır tur anlatımlarıma bakarsanız kış mevsimli olanlara her şartta binilebiliniyor bisiklete ben bunu yol bisikletiyle yapıyorsam mtb ve tur bisikletiyle her şartta her yola gidilir diye düşünüyorum.Ayrıca yaklaşık 4 senedir kışın her şartta bisiklete biniyorum bu 4 kıştır grip dahil hasta olmadım çok şükür.yani kışın bisiklete binmek vucud direncini çok fazla arttırıyor.İlk sene biraz sıkıntı çekersiniz ama alışkanlık yaptıgınız an her kışı sapasağlam atlatırsınız gripsiz ve nezlesiz hatta griplerin yanına bile yaklaşsanız virüs size işlemiyor yada işlese de vucudu ele geçiremiyor hafif bir halsizlik ile 1 günde atlatıyorsunuz.

Alp Aslan, sameducar ve Yiğit Dikici bunu beğendi.
  6. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    Benim sizden tek farkım genel olarak kilolu birisiyim ama evlilikten sonra işler daha da sarpa sardı. Bisikletimi bu yıl alamdan önce düzenli olarak haftanın 3 günü yarım saat yürüyüş arkasından sahanın en kenearında yaklaşık 6 tur koşuyor eve gelince de germe-esnetme yaptıktan sonra degişik agırlıkta dumbell ve barla agırlık çalışyordum. Bir de kapıya monte edilebilen direnç lastikleri ile çalışyordum, kısa sürede 4-5 kilo verdim. Sanırım kilomdan kaynaklı kaval kemiklerimde hep sorun yaşadım koşularımda. Bisikleti aldıktan sonra koşmayı bıraktım. bisiklet biniyorum, ama henüz uzun turlara çıkmadım, günlük bazen 10 baen 20 km gidiyorum. Akabinde evde diger aktivitelere devam ediyorum.Bisikletle şuan için 3 kilo gibi verdim. Önceki aktivitelerimden daha yavaş kilo veriyorum. Ancak çok daha zevk alarak spor yapmış oluyorum. Birde fiziksel olarak bir sıkıntı yaşamadan spor yapabiliyorum. :)

sameducar bunu beğendi.
  7. sameducar

sameducar Üye

Seviye:
    Siz baya baya evde spor salonu düzeni kurmuşsunuz :) Benim eve bisiklet eldiveni sokmam bile yasak anca haftanın bir günü yıkanması için izin aldım. :) :D Kaldıki eve spor aletleri alacağımı söylesem kesin kovulurum :) Şakası biryana maşşallah iyi azmezmetmişsiniz, belli bi disiplinde çalılşıyorsunuz. Açıkçası ben evde her akşam en azından mekik çekeyim diye hep düşünüyorum ama bir türlü faaliyete geçmiyorum. Bu açıdan tebrik ediyorum sizi :)

bayramtok bunu beğendi.
  8. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Spor salonlarını kişiyi ve vücudu belli bir disipline sokmaya zorladığı için seviyorum. Günde 1 saatlik çalışma insana çok şey katıyor. Bisiklet için üst bedeni geliştirmek çok faydalı, sırt, boyun, bel ve kollar salonu bu yüzden çok faydalı. Bisiklet üzerinde bacak kaslarınız özellikle uzun kaslar daha çok gelişiyor, salonda bacaklara yüklenmeye gerek yok gibi. Benim için kışın bisiklete binmek yazın binmekten çok daha zevkli, bunun için uygun bir giyim size bu spordan daha çok zevk almanızı sağlar.

sameducar bunu beğendi.
  9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Önce bodybuilding ne demek , anlamını bilmekte fayda var . İnternette şöyle açıklanmış

Sanırım fitness , core training ve hafif şiddette ağırlık çalışmayı ; body buildingle karışıtırıyorsunuz .

Düşük yoğunluklu , az ağırlık çok tekrar ağırlık çalışması bisiklet için faydalıdır ama iş , kaslara hacim kazandırmaya gelirse kas miktarı artar ve vücut daha fazla oksijene ihtiyaç duyar . Çabuk tükenir . Bodybuilding'de vücuda hacim kazandırır. Body building'le ciddi ilgilenen arkadaşlarda kondisyonel dayanıklılık çok düşüktür . Bisiklete tamamen ters bir şeydir bu.

Profesyonel bisikletçilere baktığımızda kaslara hacim değil güç kazandırmaya bakarlar . Çünkü bisiklette aynı hareket düşük düzeyde defalarca tekrar eder. Dayanıklılık , güç önceliklidir. Bunların dışında kalan yalnızca pist bisikletçileridir . Onlar kısa mesafe , sprint esaslı oldukları için daha yüksek güce ihtiyaç duyarlar ama dayanıklılık daha azdır.

Bisikletçilerde body building yapmazlar . Fitness , core training , düşük yoğunluklu ağırlık çalışması (sezonbaşı) yaparlar . Body building çok daha farklı bir şeydir . Kavramları iyi anlamak gerekli bence . Söylemesi benden . Takdir sizin

Saygılar

Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. medetkerem

medetkerem Aktif Üye

Seviye:
    bende body building yapıyorum.ama sadece üst vücudumda hacim yapıyorum.bacaklarımda ise kondisyon çalışıyorum ve bunun bisiklete yararlı olcağını düşünüyorum

11. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
  12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Evet bunlara Pilatesi de eklemek lazım .