Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bacaklarim yaniyor!!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında fatih selim yakar tarafından paylaşıldı.

1. fatih selim yakar

fatih selim yakar Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaslar bisiklet surerken kisa bir sure sonra mesela 5km bazen 2 km ye kadar dusuyor.Bacaklarimin ust kisminda yanma gibi kramp gibi bir sey oluyor.Iyi tamam daha gidiyorum.Fakat 1 saat sonra bacaklar perte cikiyor.Kondisyonla ilgili bir konu buyuk ihtimal.Bu arada bisiklet agir 17-18kg arka gobekte sorun var ve en onemlisi cift amortisor.

2. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet surmeye baslamadan once esneme yapin ve ilk 5-10 dk isinma asamasinida unutmayin.

fatih selim yakar bunu beğendi.
  3. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet büyük ihtimalle ani hızlanmalardan kaynaklanıyordur,bisikleti de kontrol etmek lazım sürten bir parçası varsa da zorlayabilir.

4. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisikletin ağır ve düzenli olarak bisiklet sürmüyorsan ve kendini fazla zorluyor isen bunlar olabilir.

Berke bunu beğendi.
  5. fatih selim yakar

Seviye:
    2-5 gidiyorum zorlanmiş olur muyum ?

6. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kişiden kişiye ve yola göre değişir, zor çeviriyorsan zorlanıyorsundur.

Berke bunu beğendi.
  7. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Fatih bey alcak sele bacak kaslarinizin devamli gergin kalmasina sebep olur belki de sorun budur.Tabi bu sadece bir tahmin.

8. fatih selim yakar

Seviye:
    sele gayet uygun ayarini yaptim pedal yere en yakinkencok hafif bir bukulme oluyor dizimde.

9. Uğur SARIGÖL

Uğur SARIGÖL Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kaslarınızda biriken laktik asit yüzünden yanma hissediyorsunuz. Sürekli antrenman ile lastik asidin atılmasını hızlandırabilir ve bu durumu aşabilirsiniz.

girmasek ve fatih selim yakar bunu beğendi.
  10. Gürkan E

Gürkan E Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Belki kaslarınızın alışma evresi olabilir arkadaşlar haklı ısınmayı da ihmal etmemeliyiz .

fatih selim yakar bunu beğendi.
  11. kazım4646

kazım4646 Yeni Üye

Seviye:
    Kesin tanıyı koymuş arkadaşlar. Laktik asit birikmesi. Çaresi düzenli spor. 2 hafta içinde hiç bişeyciğnizin kalmadığını göreceksiniz.2 haftalık süre içinde acıları hafifletmek için dayanabildiğiniz kadar sıcak su ile ağrıyan yerleri en az 7 dk yıkamak ve basit kas gevşetiçi soğuk algınlığı ilaçları.

12. fatih selim yakar

Seviye:
    her gün okula gidip geliyorum sizce ne kadar sürer bu durum özellikle yokuşlarda oluyor.

1 haftadır okula bisikletle gidip geliyorum inşallah dediğinin gibi olur çünkü bütün şevkimi kırıyor bu yanma

13. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bacak kaslarınızın kuvvetsiz olmasından kaynaklanıyor. Bacaklarınıza yüklendiğinizde aşırı derecede yorgunluk ve krampla meydana çıkar. Hatta bazen titremede olabilir. Zamanla aşılabilcek bir problem doğru vitesi kullanmanızda önemli.

14. fatih selim yakar

Seviye:
    Aynen öyle geçenlerde 40km civarı sürdüm ve ağrı ve titreme oluyordu fakat ertesi gün hiç birşeyim kalmıyordu.Yani hamlık falan olmuyor.

15. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisiklete binmeden önce kaslarınızı germeniz gerekiyor pata küte bisiklete atlıyım, eğimli yerleri büyük viteslerde ısınmadan çıkmak gibi sebeplerden dolayıda bu şekil oluyor olabilir. Arkadaşların dediği gibi laktik asit birikmeside sebep tabi ki. Zamanla düzelicektir ve dinlenmenizi soğumanızı ve stretching hareketlerini yapmanızda fayda olucaktır. Fakat kuvvetsizlikte cabası. Nasıl ki ağır bişeyi kaldırdığımızda kuvvetsiz kolumuzun ağrıdığını hissediyoruz buda aynı şey

Ozzgurr bunu beğendi.
  16. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Ayrıca antrenman sonrası duşun sonunda bacakları soğuk suyla aşağı yukarı 1'er dakika yıkamak ağrıyı büyük ölçüde azaltır.

17. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Kendi görüşümü yazmak yerine konuyla ilgili bir yazıyı kopyalasam daha faydalı olur dedim.

Laktik Asit Vücuttan Nasıl Atılır?

Laktik asit, egzersiz sonrası kaslarda ağrılara neden olur. Glikojen’in enerjiye dönüştürülmesi sırasında, oksijen azalması nedeniyle ortaya çıkar ve kaslarda birikir. Kasların alışmadığı şekilde zorlanması, ağırlık egzersizleri ve kardio egzersizleri laktik asit birikiminin ana nedenidir. Düzenli egzersize alışan kaslarda oksijen ihtiyacı dengelenebildiği için laktik asit üretimi daha az olur. Kardio egzersizleri sonrası kendinize soğuma süresi ayırmanız ve egzersizi aniden bırakmamanız laktik asidin neden olduğu ağrıların azalmasına yardımcı olur.

1.Adım: Yürüme, koşu, bisiklet, jogging veya aerobik… Hangi sporu yapıyorsanız düzenli olarak yapmaya çalışın ve her hafta spor için ayırdığınız süre yaklaşık olarak aynı olsun. Geniş aralıklarla yapılan düzensiz egzersizler sonrası laktik aside bağlı ağrılar şiddetli olabilir. Ancak düzenli egzersize alışan kaslar kendini yeni oksijen seviyesine adapte eder ve laktik asit birikimi azalır.

2. Adım: Egzersiz sonrası kendinize kaslarınızı soğutmak için bir süre belirleyin. Koşu yapıyorsanız son 10 dakikayı temponuzu yavaş yavaş düşürerek değerlendirebilirsiniz. Bu soğuma süreci laktik asidin atılması için oldukça etkili bir çözümdür.

3. Adım: Soğuduktan sonra statik esneme hareketleri yapın. Bu esneme hareketleri ile laktik asidi azaltarak spor sonrası kas ağrılarını minimuma indirebilirsiniz.

Barış Güney ve aertan bunu beğendi.