Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bacak kılları neden alınır?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında msd_57 tarafından paylaşıldı.

1. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Oncelikler Selamlar,

Nezamandir merak ettigim ama faydasini veya zararini tam bilemedigim bir soruya yanit ariyorum.

Ornegin sporun herhangi bir bransi ile ugrasan bireyler neden bacak kılarını alirlar ?

Ve bu alimin vucuda nasil faideleri vardir ?

Geri donusler icin simdiden Tesekkurler

2. Gunesak

Gunesak Aktif Üye

Seviye:
    Diğer spor dallarını bilemiyorum ama bisiklet sporunda bacak kılları, herhangi bir yaralanma olduğunda yaraya daha kolay müdahale etmek ve yaranın mikrop kapmadan daha çabuk iyileşmesini mümkün kılmak için alınıyor sanırım. Ayrıca bisikletçilerin bacaklarına masaj yapılırken bacakların kılsız olması hem masörün hem de sporcunun işini kolaylaştırıyor bildiğim kadarıyla.
    Bir de saniyenin yüzde biri gibi zaman farklarıyla madalyaların belli olduğu yüzme sporunda da suyun yüzücünün vücudundan mümkün olan en az dirençle kayıp gitmesi için her türlü yöntemi deniyorlar. Teflon katkılı kumaşlarla üretilen mayolardan tutun, vücuda özel kaydırıcı kremlerin sürülmesine kadar pek çok yöntem. Bu kadar kılı kırk yaran önlemler içerisinde kazınmış kafalar ve kaymak gibi traş edilmiş bacaklar da nasibini alıyor tabi ki :)

3. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:

Daha düzenli görünmesi için alınır fakat çok profesyonel spor yapanlar alır genelde .bisiklette ise sürtünmeyi engellediğini ve hızın arttığını duymuştum !!!

msd_57 bunu beğendi.
  4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
  5. mcyc

mcyc Kıdemli Üye

Seviye:
    doğruluğunu bilemiyorum ama bir yerlerden hatırladığıma göre bacaklardaki kas gelişimi için üretilen proteinlerin bir kısmı da kıl köklerine gidiyor kıllara yarasın diye. kas gelişimine ne kadar etkisi olur tartışmaya açık bir konu tabi ancak yaraya müdahale ederken kılsız bir bacak her zaman tercih edilesidir:D

Mustafa Alatay bunu beğendi.
  6. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    sorunun cevabı bu.(emin olun) :in:

poytatu bunu beğendi.
  7. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Spor dalları için genel sebep "masaj"dır. Kıllı bir bacağa masaj yapmak çok acılı olur.

Bisiklette ikincil sebep yaralanmaların kolay temizlenebilmesine bağlşı olarak kolay iyileşmesi.

Yüzmede (su yoğun olduğundan) sürtünme etkisini azaltmak.

Vucut geliştiriciler kıl kasların görünmesini engeller.

Bisiklette psikolojik sebep olarak, rüzgarı hissetmek ve hızlı gidiyor izlemini kazanmak ve profesyonel sporcu gibi davranmak.

swat ve Fatih Ertörün bunu beğendi.
  8. sertacr88

sertacr88 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla benim bildiğim kadarıyla. Performansı %3 artırıyormuş.

9. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Placebo etkisidir.

10. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    Zuhâl ablanın verdiği linkte ayrıntılı bilgiler var zaten ayrıca Gunesak'ın dediği harfi harfine doğrudur :in:

11. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Bu ne demek?

12. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kısaca aslında pek olmayan bir şeye inanarak vucudun pskolojik olarak şartlanması sayesinde vucudun o duruma göre davranması :) nekadar da düşük bi cümle oldu değil mi ?
    (örn:
    -bacaklarımı alıyorum..
    -öyleyse ben artık profesyonelim
    -ozaman daha hızlı çevirmeliyim
    -aman allahım tur zamanım yüzde 3 iyileşti vesire vesaire...)

13. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ozan çok güzel açıklamışsın :) ama çeşitlilik olsun diye bir örnek de ben yazsam.

Hastasınız ve doktordan ilaç istiyorsunuz. Doktor size bir ilaç veriyor ve iyileşiyorsunuz. Vay canına ilaç nasıl da iyileştirdi diyorsunuz ama halbuki ilacın hiç bir tıbbi özelliği yok. Artık ilaç içtiğinize göre iyileşeceğinize inandığınız için iyileşmişsinizdir. Doktor değilim ama bildiğim kadarıyla tıpta bazı vakalarda uygulanan bir yöntem.

Şimdi de konuya uyarlayalım:

--> Vaaayy bacak kıllarımı aldım ve hızım arttı (aslında artık daha hızlı olacağınıza inandığınız için farkında olmadan daha faza efor sarfediyorsunuzdur)

Utku YILDIZ, Ali AKTAŞ ve Ozan Güven bunu beğendi.
  14. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fırat abimde olaya noktayı koymuş :)

melih3576 bunu beğendi.
  15. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    bunun deneyını natıonal veya dıscovery de yapmıslardı ınsanlar uzerınde:)

16. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bunun üstüne fazla konuşmaya gerek yok. Cevap kesinlikle ve kesinlikle bu.

%3 mü Yani düz yolda 40 ortalama ile giderken bacaklarınızı aldığınızda 42 ile mi gidiyorsunuz:) Yok böyle birşey...

Kılları aldığınızda sadece kılları alabiliyorsunuz köklerini değil. Öyle bir etki olsa bile lazerden başka hiç bir yöntemle kıl köklerini iptal edemiyorsunuz.

Ayrıca performansa etkiside yoktur.

Performansa sadece psikolojik olarak yansır.Onun dışında fizyolojik bir + sı yoktur(bisiklet sporu için konuşuyorum)...

boşgezeninboşkalfası ve msd_57 bunu beğendi.
  17. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    tayt giyildiği için oluşan kıl dönmelerinin önüne geçer diye umuyorum... bu sebeple alıcam bi bakıcam, böyle bir faydası olucaktır sanırım : )

bu arada kıl köklerine etki eden lazer dışında yöntemlerde var, biri elektrik verilen bir iğneydi, bi yöntem daha var sanırım ama emin olamıyorum.

18. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:

Sadece üç önemli sebepten dolayı bacaklar traşlanır;

1) Bu sporda bacak masajı şarttır, dolayısıyla masajın daha iyi ve rahat yapılması için.

2) Bisiklette düşmeler ve yaralanmalar sıkça olur, doktor müdahalesinde yara çevresindeki kılların yaranın mikrop kapmaması için traşlanması gerekir veya yara içine bu kılların girmemesi gerekir, dolayısıyla traşlanmış bacaklar anında pansumana hazır olurlar. Ayrıca pansumanlar arası kıllara yapışan bantlar canınızı yakmaz. ( o bantların acısını bilen bilir )

3) Bu artık sporun geleneği olmuştur, dolayısıyla sporcu psikolojisi açısındanda önem arz eder.

Bacak kıllarının traşlanmasının kesinlikle adele güçlenmesine hiç bir faydası yoktur.

Bu sadece bisikletçilerde yapılmıyor, futbolcular, tenisçiler, koşucular, triatloncular..vd. Bu liste oldukça uzun.

19. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    estetiğide unutmamak lazım,düşünebiliyormusun orman gibi kıllı bi bacakla fransa turunda bir bisikletçi.

20. Cumhur Boyraz

Cumhur Boyraz Forum Bağımlısı

Seviye:
    cvp belki gec olucak ama olucak yani....sevgili mustafa abim size yazdıklarınız hakkında katılıyorum tabiki ama bide tıpbi yönüyle bakmak gerek diye düşünüyorum...vücud yorgun düştüğü sırada enerjinin alım ihtiyacı ve hızı doğru orantı olarak artış gösterecektir...bu sırada vücud her zamanki aldığı enerjiden daha fazlasına ve daha hızlısına ihtiyac duyucak bu sırada işe kreatin fosfat bağları giriyor...ki kıl kökleride bu maddeyi kllanıyor diyebilir ZUHAL ABLANIN verdiğpi cvpta bu kılların büyümesi için proteinlerden faydalanması...

Turgut Kılıçaslan, rockbu ve msd_57 bunu beğendi.