Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bacak kılları konusunda

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında muhammed yildirim tarafından paylaşıldı.

1. muhammed yildirim

muhammed yildirim Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaşlar bacak kılları enerjiyi alıyor diyorlar sizde doğru mu ? eğer öyle birşey varsada bacak kıllarını kısaltmak da etkili olur mu ?

2. bençizdim

bençizdim Üye

Seviye:
    yok öyle bir şey.. kıllar kısayken de uzunken de uzamak için aynı enerjiyi harcıyor, ki toplamda harcadığı enerji sizin mekanik enerjinizin kaçta kaçıdır kim bilir..

3. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tabiki var öyle birşey! Eğer öyle olmasa neden bütün pro sporcular bacak kıllarını alıyor ben dahil ? Bacak kılları enerjiyi de azaltmaz bu konuda bilgi sahibiyseniz yorum yapın lütfen :) Bacak kılları deri üzerindeki gözeneklerin bir kısmını kapattıkları için derinin hava almasını ve ter atımını belli bir ölçüde engeller.Bu da ileride kas gelişimini olumsuz etkiler bu yüzden bacak kıllarını sıfır olarak almak gerekir yani kısaltmak işe yaramaz.Sakın jiletle alma aynı yerden 3-5 tane çıkar daha kötü olur ayrıca kaşındırır.Migrosda satılan Veet marka tüy dökücü var ikili tüpü 18 lira ben kullanıyorum gayet de memnunum kokusu falanda çok güzel

Cem Özyurt bunu beğendi.
  4. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    fark sadece düştüğünüzde gördüğünüz acıdan ibaret

reha genç bunu beğendi.
  5. bençizdim

bençizdim Üye

Seviye:
    açıkçası kılların varlığının ya da yokluğunun performansa en ufak bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. kılların varlığının terleme üzerindeki olası olumsuz etkisinin de kas gelişimi üzerinde bir etkisi olduğunu zannetmiyorum çünkü terlemenin amacı vücut sıcaklığını ayarlamaktır. onda bir derece daha sıcak bacakta kas gelişimi ne kadar yavaşlıyor, soru işareti...

ben de dahil bütün bisikletçiler görüntüden dolayı kıllarını alıyorlar. taytın altında kıllı bir vücut biraz ilginç görünüyor :) ek olarak kılların olmaması yara bandı vs yapıştırdıktan sonra sökülmesini kolaylaştırıyor.

ps. ağda dahil tüm yöntemleri denemiş biri olarak söyleyebilirim ki kılları almanın en temiz yolu 3 bıçaklı jilet. hem temiz hem sağlıklı, hem de dikkatli uygulanırsa acısız :) ancak tek sıkıntı kıllar daha erken çıkıyor, en geç iki haftada bir işlemi yenilemek gerekiyor. (gerçi diğer yöntemler de üç haftayı geçmiyor)

6. muhammed yildirim

muhammed yildirim Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    peki neyle almamı önerirsiniz bizim bi tanıdık 0 numara makineyle alabilirsin demişti sizce 0 numara makine mi yoksa veet tüy dökücümü 3 bıçaklı jilet mi ?

7. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tour de France ye katılmayacaksan dokunma kıllarına.Profesyonel bir yol bisikletçinin ayağındaki sivilceyi bile patlatıverirler,değil mi ki kıl'ı bırakacaklar

Raif Korkmaz bunu beğendi.
  8. muhammed yildirim

muhammed yildirim Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    yol bisikleti değil mtb kullanıyorum alırsamda yararını görür müyüm ?

9. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Hicbir katkisi yok, sadece kaza yaparsaniz mudahale edilmesi kolaylasiyoz belki.

10. Mümin Zorcan

Mümin Zorcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Kılların alınması;
    1-Görsellik
    2-Yaralanmalarda yaranın çevresindeki kılların önceden alınmış olması daha sağlıklı oluyor.

11. muhammed yildirim

muhammed yildirim Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    kılları almanın sağlıklı yolu hangisidir ileride pişman etmeyecek bir yol

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    ağda ile almak :)

Konuya dönersek
    Bisikletçilerin çoğu bacaklarını neden aldığını bilmez. Bu böyledir.
    İdmanlara çıkmaya başlarsınız, yarışlara girersiniz. Bacaklarınız kıllıysa bi garip bakar insanlar size, bu işi ciddi yapmadığınızı düşünürler.

Hatta yeni bir bisikletçi ile tanıştığınızda onun ne seviyede olduğunu anlamak için "bacaklarını alıyor musun" diye sorun :D

Yaralanmalarla ilgili bir örnek vereyim. Bacaklarımı ilk aldığım zaman tayt çizgisine kadar almıştım. Hem üşendiğimden, hem de çekindiğimden. Daha sonra yaptığım bir kazada bacağım 3 yerden kesildi, dinazor pençe atmış gibi :D
    Kesiğin 2si bacağın temiz kısmına, diğeri ise kıllı kısma denkgeldi.

Kıllı kısımdaki yara diğerlerine göre daha açıktı, daha genişti. Temizlemesi daha zordu, ne zaman tentürdiyot sürsem kıllı kısım bezdirdi beni. Daha çok acıdı, daha geç iyileşti :)

13. muhammed yildirim

muhammed yildirim Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    acı vermeyecek sağlıklı ve pişman etmeyecek bir yol dese :)

ToffieBoi bunu beğendi.
  14. sinan hüner

sinan hüner Aktif Üye

Seviye:
    genellıkle düştüğünüzde yaranın temızlenmesını kolaylastırıyor kas gelısımını engelleme konusuna gelınce kılın cektıgı enerjı ıle kasın cektıgı enerjı arasında daglar kadar fark var bacak kıllarımı ben jıletle alıyorum ama ağdayı tavsiye ederım daha temız olur kıllar daha geç uzar

15. semih yabacı

semih yabacı Üye

Seviye:
    Bunun sebebi gürbüz bacak kılları için rüzgara karşı bir sürtünme kuvveti oluşturur, ki bisiklet yarışı gibi her yönden %100 e yakın performans ve enerji kaybını azaltacak uygulamalar yapıldığını düşünürsek bence bu sebeple bacak kıllarını alıyorlar.
    Tabi görsel olarakta pek hoş durmaz :D

16. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla kim ne derse desin tabi doğru olanlar da çok ama jiletle al diyenleri bence kesinlikle dinleme aynı yerden 5 tane kıl çıkınca ve acayip bir kaşıntı yapınca anlarsın söylemek istediğimi.Tüy dökücü diyorum noktayı koyuyorum :)

17. Meriç Özcan

Meriç Özcan Yeni Üye

Seviye:
    Bir hekim olarak bu konuya noktayı koyayım, aslında herşey anlatıldı, özetlersek, kılların var olması performansı etkilemez, hijyenik açıdan sa kılların olmaması avantajdır. Bisiklet sporunda bu bir gelenektir, çok fazla da sorgulamamak gerekir.

18. BARIŞ TAŞKIRAN

BARIŞ TAŞKIRAN Üye

Seviye:
    Bacak kılarının performansı azaltıcı yönde hiçbir etkisi yoktur. Kesilmesinin faydalarını sıralamak gerekirse; iyi gözükmek ki bacak kasları daha belirginleşir, kendini profesyenel hissetmek, düşme sonucu alınacak yaraların kılsız bir bacaktan daha kolay temizlenebilir olması, antreman sonrası yapılacak masajın kalitesinin artması zira kıl masaj esnasında fazladan sürtünme etkisi yaratır, özellikle orman ve dağ sürüşlerinde kene vb. böceklerin bacağınızdaki kıla tutunabilme ihtimalinin azaltılması yönlerinden faydalı olabilir. Ama başta da belirtiğim gibi kıllarınızdan kurtulduğunuzda aerodinamik veya performansınız maalesef artmıyor. Herkese iyi günler.

Aydın Diricanlı bunu beğendi.
  19. Mücahit Kıvrak

Mücahit Kıvrak Forum Demirbaşı

Seviye:
  20. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kılların oluşturduğu rüzgar direncinden kimse bahsetmemiş. :))))