Bacak kılları konusunda

Tepki
20
Bisiklet
Specialized
arkadaşlar bacak kılları enerjiyi alıyor diyorlar sizde doğru mu ? eğer öyle birşey varsada bacak kıllarını kısaltmak da etkili olur mu ?

Scudo

bençizdim

Üye
Tepki
64
@muhammed yildirim

yok öyle bir şey.. kıllar kısayken de uzunken de uzamak için aynı enerjiyi harcıyor, ki toplamda harcadığı enerji sizin mekanik enerjinizin kaçta kaçıdır kim bilir..

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Tabiki var öyle birşey! Eğer öyle olmasa neden bütün pro sporcular bacak kıllarını alıyor ben dahil ? Bacak kılları enerjiyi de azaltmaz bu konuda bilgi sahibiyseniz yorum yapın lütfen :) Bacak kılları deri üzerindeki gözeneklerin bir kısmını kapattıkları için derinin hava almasını ve ter atımını belli bir ölçüde engeller.Bu da ileride kas gelişimini olumsuz etkiler bu yüzden bacak kıllarını sıfır olarak almak gerekir yani kısaltmak işe yaramaz.Sakın jiletle alma aynı yerden 3-5 tane çıkar daha kötü olur ayrıca kaşındırır.Migrosda satılan Veet marka tüy dökücü var ikili tüpü 18 lira ben kullanıyorum gayet de memnunum kokusu falanda çok güzel

• Beğen
Tepkiler: Cem Özyurt

bençizdim

Üye
Tepki
64
açıkçası kılların varlığının ya da yokluğunun performansa en ufak bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. kılların varlığının terleme üzerindeki olası olumsuz etkisinin de kas gelişimi üzerinde bir etkisi olduğunu zannetmiyorum çünkü terlemenin amacı vücut sıcaklığını ayarlamaktır. onda bir derece daha sıcak bacakta kas gelişimi ne kadar yavaşlıyor, soru işareti...

ben de dahil bütün bisikletçiler görüntüden dolayı kıllarını alıyorlar. taytın altında kıllı bir vücut biraz ilginç görünüyor :) ek olarak kılların olmaması yara bandı vs yapıştırdıktan sonra sökülmesini kolaylaştırıyor.

ps. ağda dahil tüm yöntemleri denemiş biri olarak söyleyebilirim ki kılları almanın en temiz yolu 3 bıçaklı jilet. hem temiz hem sağlıklı, hem de dikkatli uygulanırsa acısız :) ancak tek sıkıntı kıllar daha erken çıkıyor, en geç iki haftada bir işlemi yenilemek gerekiyor. (gerçi diğer yöntemler de üç haftayı geçmiyor)

@Mehmet_Gürsoylu

Tepki
20
Bisiklet
Specialized
peki neyle almamı önerirsiniz bizim bi tanıdık 0 numara makineyle alabilirsin demişti sizce 0 numara makine mi yoksa veet tüy dökücümü 3 bıçaklı jilet mi ?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tour de France ye katılmayacaksan dokunma kıllarına.Profesyonel bir yol bisikletçinin ayağındaki sivilceyi bile patlatıverirler,değil mi ki kıl'ı bırakacaklar

• Beğen
Tepkiler: Raif Korkmaz

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Hicbir katkisi yok, sadece kaza yaparsaniz mudahale edilmesi kolaylasiyoz belki.

Mümin Zorcan

Daimi Üye
Tepki
114
Kılların alınması;
1-Görsellik
2-Yaralanmalarda yaranın çevresindeki kılların önceden alınmış olması daha sağlıklı oluyor.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@muhammed yildirim

ağda ile almak :)

Konuya dönersek
Bisikletçilerin çoğu bacaklarını neden aldığını bilmez. Bu böyledir.
İdmanlara çıkmaya başlarsınız, yarışlara girersiniz. Bacaklarınız kıllıysa bi garip bakar insanlar size, bu işi ciddi yapmadığınızı düşünürler.

Hatta yeni bir bisikletçi ile tanıştığınızda onun ne seviyede olduğunu anlamak için "bacaklarını alıyor musun" diye sorun :D

Yaralanmalarla ilgili bir örnek vereyim. Bacaklarımı ilk aldığım zaman tayt çizgisine kadar almıştım. Hem üşendiğimden, hem de çekindiğimden. Daha sonra yaptığım bir kazada bacağım 3 yerden kesildi, dinazor pençe atmış gibi :D
Kesiğin 2si bacağın temiz kısmına, diğeri ise kıllı kısma denkgeldi.

Kıllı kısımdaki yara diğerlerine göre daha açıktı, daha genişti. Temizlemesi daha zordu, ne zaman tentürdiyot sürsem kıllı kısım bezdirdi beni. Daha çok acıdı, daha geç iyileşti :)

sinan hüner

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Sinan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
genellıkle düştüğünüzde yaranın temızlenmesını kolaylastırıyor kas gelısımını engelleme konusuna gelınce kılın cektıgı enerjı ıle kasın cektıgı enerjı arasında daglar kadar fark var bacak kıllarımı ben jıletle alıyorum ama ağdayı tavsiye ederım daha temız olur kıllar daha geç uzar

Tepki
21
Bunun sebebi gürbüz bacak kılları için rüzgara karşı bir sürtünme kuvveti oluşturur, ki bisiklet yarışı gibi her yönden %100 e yakın performans ve enerji kaybını azaltacak uygulamalar yapıldığını düşünürsek bence bu sebeple bacak kıllarını alıyorlar.
Tabi görsel olarakta pek hoş durmaz :D

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Valla kim ne derse desin tabi doğru olanlar da çok ama jiletle al diyenleri bence kesinlikle dinleme aynı yerden 5 tane kıl çıkınca ve acayip bir kaşıntı yapınca anlarsın söylemek istediğimi.Tüy dökücü diyorum noktayı koyuyorum :)

Tepki
95
Bacak kılarının performansı azaltıcı yönde hiçbir etkisi yoktur. Kesilmesinin faydalarını sıralamak gerekirse; iyi gözükmek ki bacak kasları daha belirginleşir, kendini profesyenel hissetmek, düşme sonucu alınacak yaraların kılsız bir bacaktan daha kolay temizlenebilir olması, antreman sonrası yapılacak masajın kalitesinin artması zira kıl masaj esnasında fazladan sürtünme etkisi yaratır, özellikle orman ve dağ sürüşlerinde kene vb. böceklerin bacağınızdaki kıla tutunabilme ihtimalinin azaltılması yönlerinden faydalı olabilir. Ama başta da belirtiğim gibi kıllarınızdan kurtulduğunuzda aerodinamik veya performansınız maalesef artmıyor. Herkese iyi günler.

• Beğen
Tepkiler: Aydın Diricanlı

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Kılların oluşturduğu rüzgar direncinden kimse bahsetmemiş. :))))

• Beğen
Tepkiler: goldenrider