Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bacak kasları ve bisiklet performansı hakkında

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında oğuz d. tarafından paylaşıldı.

1. oğuz d.

oğuz d. Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bende yaklaşık 17 kg'lik çift amortisörlü (gerçi arkadaki bildiğiniz yay ama neyse) kalın dişli lastikli (2.0) bir dağ bisikleti var.
    Arka amortisörü sıkabildiğim kadar sıktım.
    Bisiklet ayağı vs. söktüm ağırlık azaltmak için..
    fakat yine de tam manasıyla bi' performans elde edemedim.
    Özellikle yokuş yukarı çıkışlar ve rüzgar esen günler tam manasıyla işkence oluyor benim için.
    Şimdi bu bisikleti illaha da satıp yüzlerce lira para saçarak daha iyisini almam şart mı yoksa iki günde bir günlük 1-2 saat sürsem zamanla performansım ve hızım artar mı bacak kası gelişimine bağlı olarak Artacaksa bacak kası nasıl geliştirilir? Protein tozu şart mıdır?

2. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Protein tozu vs kullanmayın derim ben, netice de kimyasaldır zararlıdır. Antrenman yaptıkça bacak kaslarınız gelişir muhakkak. Performansınız da artar fakat elinizdeki bisikletten çok şey beklemeyin.

oğuz d. bunu beğendi.
  3. Olcay S.

Olcay S. Üye

Seviye:
    Anlattığınız bisikletin aynısından bende de var ve söylediklerinizin aynısını bende yaşadım.. Yaklaşık 1 hafta kullandım ve 30 km civarı yol yaptım ama tam bir işkenceydi.. Yol bitse de eve gitsem diye uğraşıyordum beni resmen bisikletten soğutuyordu az daha... Sonuç olarak forumdan araştırmalarımla ve bisikletçinin yardımıyla yeni bir bisiklet aldım ve şuan zevk ile biniyorum, bırakın haftada 30 km günde 30 km yapıyorum hiç yorulmuyorum desem yeridir.. Evet bisiklete yüzlerce lira saçılıyor olabilir ancak kesinlikle yüzlerce liraya değiyor... Benim size tavsiyem eğer imkanınız varsa hiç uğraşmayın yeni bir bisiklet alın..

oğuz d. bunu beğendi.
  4. Murat Ekmekçi

Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    çok basit bir ilk çözüm var ama o da bir yere kadar. o 2.25lik kalın dişli lastiklerin yerine düz, slick diye bilinen dış lastiklerden taktırın. yol da daha rahat ettiğinizi hissedebilirsiniz. Diğer sorun içinse hızın bu bisikletle artmaz ama bacak kasların gelişmeye dizlerin kuvvetlenmeye başlar daha hafif bir bisiklete geçtiğinde kendini çok güçlü hissedersin yokuş performansın artar ama asla uzun yola çıkma derim canını çıkartır

oğuz d. bunu beğendi.
  5. oğuz d.

oğuz d. Yeni Üye

Seviye:
    Açıkçası bu bisiklet için pek harcama yapmayı düşünmüyorum. Dediğim gibi tek umudum bacak kasları gelişimiyle performans artışı...

6. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bisiklet boyunuza uygun değilse yani sürüşte vücut ve bacak posizyonunuzu olması gerektiği gibi ayarlayamıyorsanız bisikleti mutlaka değiştirin, gidin Migrostan falan boyunuza uygun amortisörsüz hi-ten kadrolu bir bisiklet alıp frenlerini falan değiştirip kullanın daha iyi olur. Yanlış posizyonda kondisyon yapmaya çalışmak ağrılara ve sakatlanmalara yol açabilir.

oğuz d. bunu beğendi.
  7. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:

Öncelikle o bisikletle biraz idare et kendini geliştir. Uzun yola çıkıp kendine fazla eziyet etme(Yani günde maks. 80km).Eğer araziye girmiyorsan 1.75 (slick) dişsiz yol lastiği alıp eziyetini biraz daha hafifletebilirsin.
    Lastikleri ilerde yeni alacağın 26" bisiklette de kullanabilirsin( boşa yatırım diye düşünme).
    Maddiyatın elverdiği zaman da (öncelikle boyuna ve kullanımına göre) yeni bir bisiklet alırsın (ki burda önerim ağır araziye girmiyorsan hybrit tabir edilen hafif arazi ve yol karışımı bir bisiklet alman olur).
    Protein tozu mevzuuna gelince; günlük harcadığın kaloriyi hesaplayıp kaybettiğin değerler belirlenip ona göre karar verirsen daha iyi olur. Günlük ne kadar sürüp ne kadar kas kaybedersin onu bilemediğimiz için yerine koyman gereken miktar hakkında bir şey söyleyemeyiz.

Raven_35 ve oğuz d. bunu beğendi.
  8. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Herseyın başı sağlık dıyerek bir kac tavsıyede bulunmak isterim. Arka amortısor senı gereksız yere yorar ayrıca ne kadar olur bılmem ama belınede zarar verebılır hanı o yaylar ınıp kalkıyor ya omurların ıcın zararlı olabılır . en azından cok para vermek ıstemıorsan uygun fıyata sehır bısıkletı alabılırsın. Ayak kası ıcın ayak bantları var 1 kıloluk olanlar yada 2kg onlarla ayak egsersızlerı yapabılırsın ole pahalı seylerde degıl dedıklerım. proteın tozu olarak sunu demek ısterım ben herseyın dogal olmasından yanayım etrafımda body yapıp proteın tozu kullanan tanıdıklarım da vardı baya ugrastılar ii bir sekılde vucudları şişti fakat sporu bıraktıktan 2 ay sonra nasıl desem cok komık bır goruntu oldu sankı iğne batırmıssında havaları alınmıs gibi :) sen bılırsın yınede onun yerıne protenı bol olan gıdalar tuket derim tavuk göğsü , balık gibi. ınternette cok bilgi var kas gelıstırme hareketlerı ıle ılgılı bakabılırsın iyi gunler .

9. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bacak kaslarını geliştirerek performans artışı kazanabilirsin ama nereye kadar. Altında ince tekerlekli amortisörsüz bir bisikletin verdiği hafifilik ve ataklık hazzını başka hiçbir bisiklet veremez. Yeni bir bisiklet görünüyor sana.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Aslında protein tozu kimyasal değildir. Peynir altı suyunun kurutulup daha sonra lazerle işlenmesinden oluşur. Lazer işlemi protein moleküllerini bölerek hücreye çabuk alınmasını sağlar.

Eray Geçay bunu beğendi.
  11. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Protein tozu (eğer beslenmeniz vejeteryan şekilde değilse) ihtiyacınız yok.. Almanız paranızı boşa harcamaktan başka bir şeye yaramaz... Protein tozu ağırlık çalışması sonucu yıpranan kasların yenilenmesi ancak daha çok eni kas inşası sağlamak için vardır.. Ayrıca bu ürünlerin en büyük avantajı ihtiyaç duyduğunuz proteini kısa sürede size verebilmesidir.. Bisiklet sporu Vücut geliştirmecileri deyimi ile kas büyümesinden çok definasyon yapmayı sağlayan bir branş.. Bisiklete binerek bacak kalınlığınızı 2-2.5 katına çıkaramazsınız..Sadece belirgin bir yüzde (belki %30-40) hacim almasını sağlayıp kasların belirgin hale gelmesini sağlarsınız... Bu noktada işinize yarayabilecek tek şey aminoasit ona da profesyonel olmadığınız için ihtiyacınız yok... Çünkü alacağınız aminoasitin size performans kazancından ziyade yıpranan kasın daha çabuk onarımı yönünde kazancı olacaktır...
    Bisiklete binmekten keyif alıyorsanız zaten belirgin bir süre sonra kendi bütçenizi oluşturmaya çalışırsınız.. Harcadığınız paraya göre aldığınız kalite elbette artıyor... Misal 300 tl civarı salcano bisiklet alma niyetim vardı 2 sene önce.. Bu forumda okuduğum konular, yardım isteği ile açtığım konu ve çevremde bu işi bilerek yapanlar sayesinde bisiklet bütçemi 800 tl.ye çıkararak bir bisiklet seçtim.. Ve belki 400-500 civarı da türlü aksesuar ve giyim ve yedek malzemeye para ayırdım... Verdiğim her kuruşa değiyor... Bisikletim ile çok tur yaptım hem kış hem yaz.. Spor yaptım ama herşeyden önce büyük keyif aldım.. Bir gün arkadaşımın çift amortisörlü 20 kg civarı beldesan'ını kullandım.. Evet bisikletler arasında çok fark var... Bence bu tür bisikleti olan bir arkadaşınız varsa onun bisikletini deneyin.. Dediğimi anlayacaksınız...

oğuz d. bunu beğendi.
  12. medetkerem

medetkerem Aktif Üye

Seviye:
    gökhan toros yazıyı baştan sona kadar okudum.acaba bir bilgili çıkıpta bunların zararlı olmadığını anlatacakmı.olmazsa ben yorum atarım diye düşündüm ve senin yorumu görüp vazgectım :D

oğuz d. bunu beğendi.
  13. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    17 kg'lık çift amortisörlü bir bisiklette bende var. İlk olarak aldığımda herkesin de belki de 1 kez bile olsun görünüşe aldandığı gibi bende görünüşüne aldandım. Daha sonradan kullanım alanlarımı genişlettikçe ve bisiklet hakkında araştırmalar ile bir kaç bir şey öğrenince (ve de tecrübe ile) uzun yolda canımın çıktığını ve bunun nedenininde ortadaki demir yığınının ve esnemesinin neden olduğunu biliyordum. Yaklaşık 1,5 senedir bu bisikleti kullanıyorum ama aktif olarak ciddi anlamda kullanmaya başlayalı 1 yıl olmak üzere.
    Sözün kısası çift amortisörlü bisiklet ile uzun yol sadece hamallık olur. Şuan ümit bisiklet buldum turlar için oda ağır ama en azından amortisör yok. Ve inan amortisör çok fark ediyor. Bence bisikletini değiştirmen daha iyi olur. Durumun dahilinde bütceni aşmayacak bisikletleri bulabilirsin.

oğuz d. bunu beğendi.
  14. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    2 amortisörlü bisikletler gücünüzden çalar ve özellikle rampalarda sizi oldukça zorlar. Olursa ya yalnız önden amortisörlü, ya da amortisörsüz bir bisiklet tavsiye edebilirim. Ayrıca kilo vermenizi de tavsiye ederim. Geçen yıl bisikletimi aldığımda kilom 95'ti, bu yıl 86. Daha vermem gereken en az 6 kilo var.

oğuz d. bunu beğendi.
  15. Onurcan Ökse

Onurcan Ökse Kıdemli Üye

Adı:
    Onur Can Ökse
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    arkadaşım bendede senin bisikletin gibi bisiketim var ama senin gibi hiç öle eziyet filan çekmedim gayet memnundum rampaları çıkarken biraz zorlanıyordum ama inişlerde çok hızlıydım bu bisikeltlerde bir nevi downhill abilerimin dediği gibi lastikleri değiştirirsen daha rahat edersin

oğuz d. bunu beğendi.
  16. oğuz d.

oğuz d. Yeni Üye

Seviye:
    Yok ben görünüşe aldanmamıştım bizzat hediyeydi bu lanet bisiklet. :)
    Zaten bisikletten kurtulmaya karar verdim ne yalan söyleyeyim. Bi' kaç km den fazla açılamıyorum. Sonrasında beni yaklaşık 4 km lik dik yokuşlar karşılıyor. İnmesi ayrı bi' dert çünkü frenler çok da iyi değil. Hatta içindeki pim mi desem tel mi desem hani bu elceğin belli bi' sertlikte olmasını sağlayan yuvarlak bi parça var böyle parmağa yüzük gibi de geçirilebiliyor. O kırıldı lanet yokuşta frenlere basınca...
    Çıkmayı hiç anlatmasam da olur. En düşük viteste 20 saniye pedalladıktan sonra direk yoruluyorum ki o lanet 4 km lik yokuşları çıkmak en az 20-25 dakika sürer... Ona da ne kadar kas gücü fazla olursa olsun elbet yorulurum yani makine değilim ben de insanım en nihayetinde... 4 km nasıl çıkılır ki? Ayakta da çıkılmıyor yine yoruluyor insan. Yürümek de uzun sürüyor. Bi' de 17 kg lik ağırlığı elinde o yokuşta taşıması var tabi...

17. mehmettoprak

mehmettoprak Yeni Üye

Seviye:
    Protein tozu zararsızdır diye bir şey söz konusu olmaz.
    Bu tip konularda kesin hükümlerle konusmanızı doğru bulmuyorum..
    evet kimyasal değildir ve whey denileni peyniraltısuyundan elde edilir .

herzaman doğal besinlerden alınmalı gıdalar. günlük protein ihtiyacınızı 3-4 yumurta beyazsından karsılamak varken niye whey.
    ha su cıkarılmasın yazdıklarımdan , protein tozu tamamen gereksizdir hayır bazı sporcular alır zararından cok fayda görür.

ama steroid aminolar v.s. bence uzak durulmalı mümkün oldundugu kadar.

18. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yumurta, bazı insanlarda kolesterolün artmasına yolaçabilir.

19. adilcan adısanoğlu

adilcan adısanoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kesinlikle kullanmayın protein tozu damar tıkarmış uzun vade de kısa vadede sorun yok.

20. mehmettoprak

mehmettoprak Yeni Üye

Seviye:
    evet ama sarısı