Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

[B]zincir koptu,sebep rublemi veya ne?[/B]

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ybayrak tarafından paylaşıldı.

1. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Slx arka ön deore attırıcı var.Normal şartlarda kullanırken azıcık abanınca vites kendi kendine bir üst dişliye atıyor,tekrar düzeliyor,atıyor düzeliyor...sürüşü-morali etkiliyor.

Bisikletçiye gittim pedalı ters cevirince zincirde hareket etmeyen bölümler vardı 2 adet diş söktü ve öyle kullanmaya başladım.2 hafta sonra (dün) zincir koptu.Sorun rubledemi,zincirdemi veya nerde?Yeni bisiklette rublede problem olurmu?

Toplamda 700 km yapmışımdır daha yeni aldım bisikleti.Zincirin modeli hg 54.Şimdi yeni zincir alsam yine aynı problem olacakmı? Tecrübeli arkadaşlardan tavsiye,yorum bekliyorum.(avcılar civarında bunu doğru şekilde tespit edebilecek tamirci varmı,veya tavsiye edeceğiniz işinin ehli)

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kopan yer bisikletçinin sökmüş olduğu bakladan olabilir. En sağlıklısı powerlink olarak bilinen parçayı kullanmak bence. Kopan yerden tek bakla sökerek oraya takabilirsiniz. Ama bu arada zincirin hareket etmeyen bölümleri normal değil, özellikle yeni bir bisiklette hareketsiz bakla olmaması lazım. Eğer yeni zincir almaya kalkarsanız KMC öneririm Shimano'ya göre daha iyi olduğunu tecrübe ederek düşünüyorum.

3. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    powerlınk ı taktırırsam zincir iyice kısalacak,hemde 16 euro_O kadarpara verdikten sonra 70 tl'ye zincir mantıklı değilmi?Tabii zinciri değiştirmekle sorun çözülecekse!

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    O kadar var mıymış fiyatı? Hmm çok fazla... Daha ucuzdu geçen sene ben aldığımda sanki. Zincir değiştiğinde de hala viteste atlama oluyorsa vites ayarına bakmak lazım. Ama tahminim; zaten bakmışsınızdır. Bu nedenle ve hareketsiz baklalar farkettiğinize göre, şahsen zincir değiştirmekle sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Şimdi baktım da powerlink için Erdoğanlar'da 3€ yazıyor.

6. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    KMC Zincir kullanımına katılıyorum. bende shimano kullanıyordum aldıktan 4 hafta sonra deforme oldu. kmc zincirde böyle bir sorun yaşamadım şimdiye kadar(temizliğinin yapıldığını varsayarak).

7. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bende kaçkar bisikletin sitesinde baktım.sen 3 deyince tekrar kontrol ettim ama 16 euro.

8. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Evet farkettim şimdi. Gold olanlar 16€, diğerleri 3 €.

9. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu durumda bisikletçinin yaptığıyla beraber sorun iki oluyor.

İlk baştaki sorunun nedeni;vites ayarınız bozuk.

İkinci sorunu yaratan zaten bisikletçi arkadaşki böyle bir sorunda zincir sökülmez,ilk defa burada okuyorum.Hadi zincir söküldü niye baklaları hareket etmiyor.Arkadaşım baklaları motor yağıyla yağlarsın iki penseyle baklaları yamultmadan hareket ettirirsin.Zinciride yağlarsın ve bir süre kullanımla beraber baklalar açacaktır.

Bir işi bilmiyorsan batırma bırak öyle kalsın.

10. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Baklayı söken arkadaş eminönünde adını vermek istemiyorum ama bayağı büyük bir bisikletçinin şubesi.2 diş eksiltti.Bir şey olmazmı dedim.gerekirse dışardan ek diş alayım eğer sende yoksa sorun olmasın dedim ama ''iki dişle bi şey olmaz dedi''.

Durduk yerde vites ayarı bozulurmu?

Bundan 10 sene önce 7 yıllık bisikletim vardı zinciri toplamda 2 kez kopmuştu.Ve o kadarda pahalı bir bisiklet değildi.şimdi 1000 dolarlık bisiklete ne oluyorda vitesi kopuyor,haybiyeye masraf insanın canını sıkıyor.

11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Shimano zincirler daha hassas oluyor ve sök-tak yapıldığı zaman daha kolay kopuyor sökülüp takıldığı noktadan. Belki hassas çalışma ile uzun ömürlü olabilir ama güvenemezsiniz ki, sonuçta kendiniz sökmediniz. Bu nedenle powerlink takabilirsiniz demiştim. Zincir 2 bakla eksilince kısa kalır mı sorusuna ise bisiklet üzerinde bakmak lazım. Vitesi hem aynakolda hem rublede en küçük dişliye alın. Bu durumda arka vitesin alt bacağı yere paralel ise zincir uzunluğu iyidir. Bisikletin arka tarafında kalan tarafı uç kısım olarak düşünüp hiza alırsak; bacak aşağı bakıyorsa kısadır, yukarı bakıyorsa uzundur.

12. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bisikleti bu gün garanti kapsamında hadımköydeki ithalatçı firmaya götürdüm ve ücretsiz zinciri değiştirdi,beni arabayla da evime kadar bıraktılar işe geç kalmayayım diye.Başka bir sıkıntı olması durumunda tekrar ara,her türlü teknik desteği,yedek parçayı temin ederiz dediler.İnşallah bu ilgi ve alakaları sürekli olur.

13. Serhan Çeki

Serhan Çeki Aktif Üye

Seviye:
    Sorun çözüldüğü için sevindim.

Bisikletin marka-modelini ve ithalatçı firmanın ismini öğrenmemiz mümkün mü?Bisiklet alırken dikkat edilecek bir unsurda iyiler anladığım kadarıyla.

14. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ktm marka ,ultra filite modeli--ümit bisiklet,zaten müşteri memnuniyeti ile ilgili yaptıkları bir kaç faaliyettende bahsetti,pedalımın tekinde bilyası zarar görmüş olduğunu kendileri tespit etti ama onu yapmaya pek yanaşmadılar gibi,olmadı bugün yarın bir mail atarım belki olumlu karşılarlar talebi

15. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eğer shımano zincir kullanıyorsanız normal,zaten shımano zincirlerin ortak özelliği var bazı baklalar birbirine kaynak atılmış gibi sabit duruyor.Zinciri ters yöne çevirin(zaten bisikletçide görmüşünüzdür) arka aktarıcıya bakın zincir atlaması görürseniz orda bir sorun vardır.Kmc zincir kullanıyorum gerçekten hakkını veriyor.Bisiklette ruble,aynakol vs. parçaları shımano yada sram parçalarla değiştiririm fakat zincirde Kmc'Den başkasını almam.Dün bisikletçide yine böyle bir vaka ile karşılaştım zincirin arasına o kadar yağ dökülmesine karşın o kadar oynatılmasına rağmen zincir halen sabit duruyordu.