Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Az önce yaşadığım komik ve olumsuz olay

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında nuri oran tarafından paylaşıldı.

1. nuri oran

nuri oran Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar ,

yaklaşık 20 dk önce , tansaş üçkuyular civarında tek yönlü bir sokağa , bir dostumu evine bırakmak için aracımla girdim.

karşımdan bisikletli ve tahminen 50 li yaşlarda , uzun ve beyaz saçlı ,başında siyah ve harley davidson motorcuların kaskına benzeyen bir kaskı olan , gri bisikletli bir abi çıktı . sokağa arabalar sağlı sollu bıraktığından ikimizin geçmesi mümkün değildi pek açıkçası ... ben durmadım , ona yol vermedim bisikletin geçiş önceliği varda haberimmi yok ? haliyle takıldık ikimizde yolda ... bisikletli bey bana sinirli bir bakış ile baktı , ben ise camımı açarak , problem nedir ? bu yolun tek yön olduğunu biliyorsunuz değilmi dedim çok kibar bir şekilde. bu arada yanımdaki dostum , abimde gülüyordu ... bisikletli bey çok alaycı bir şekide ; yanındaki arkadaşta gülüyor bak , başka birşey demiyim dedi . bunun üzerine ben ; bende bisiklete biniyorum dedim ve uzatmamak daha fazla kalp kırmamak için yoluma devam ettim.

olay tam olarak bu şekilde geçti.

ben bisikletime bindiğimde , trafikte seyir esnasındayken , kırmızı ışıkta dururum , mümkünse yaya geçidinden geçerim , yayalara saygı duyarım , yol tabelalarına çok dikkat ederim vs . kısacası trafik kurallarına uyarım .

bisiklet ulaşım aracıdır diyoruz , hobi haricinde ... peki o zaman neden trafik
    kurallarına uymuyoruz ?

neden kurallara ve kişilere saygısızlık yapıyoruz ?

bir bisikletçi olarak konuya bakacak olursam , ben diğer sürücülere saygısızca davranırsam , tabiki karşı taraftan farklı birşey bekleyemem , gerçekten ne ekersek onu biçeriz.

uyarım neticesinde bana gülen bisikletli abi , umarım bu kural tanımaman ve kişilere saygısızlığın başına kötü bir olay getirmez ve yüzün her zaman güler . trafik şakaya gelmez ...

bu abi forumumuza kesin üye değildir ( forumumuza bu kalitede bir insanın üye olma olasılığı düşük ) , ama ben yinede sizlerle yaşadığım olayı paylaşmak istedim ;)

trafik kurallarına uyalım , uymayanları uyaralım.

selamlarımla .

2. qatrio

qatrio Aktif Üye

Seviye:
    Tabi her bisiklete binen sizin bizim gibi ne kibar nede dikkatli.Amca biraz asabi :D ama uzatmamakla çok iyi yapmışsınız.

3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:

En çok yakındığım şeylerden biri; ister bisikletli, ister yaya, ister arabalar olsun, trafik kurallarına uyulmaması ve bu konudaki sınır tanımaz saygısızlık. Ve ayrıca; kurallara uyanla dalga geçen bir zihniyet.

Güzel noktaya değinmişsiniz.:in:

4. Asmirk

Asmirk Forum Demirbaşı

Seviye:
    Nazik durumu izah edişiniz çok güzel.Keşke birazda kurallar acısından da bilgi verseydiniz. Bilgi olsun diye belki amcamız okur biraz yazalım dedim buraya :)
    Trafik Kurallarına Olan Sorumlulukları
    1. Bisiklet sürücüsü bir taşıt kullanmaktadır.Bu yüzden trafik kurallarına uymak zorundadır. Trafik kanununa göre belirlenen kurallara uymakla yükümlüdür. Buna göre,

2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için;
    Madde 3 c (10) bendi : Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
    Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
    Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
    Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
    Madde 66 a) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
    Madde 66 b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
    Madde 66 c) Yük ve eşya taşınamaz.
    Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

2. Bunların dışında genel trafik kuralları bizim için de geçerlidir. Kırmızı ışıkta geçmek, hatalı sollama yapmak, başkalarının hayatını tehlikeye atacak şekilde bisiklet kullanmak yasaktır. Ayrıca ters yönde bisiklet sürülmez. Her zaman yolun sağından gidilmelidir. Bu kural ülkemizde çoğu kez çiğnenmektedir.

3. Trafik polisi ve işaretçilere uyulması gerekir. Bir kavşakta trafik polisi varsa ve trafiği yönlendiriyorsa ilk önce polisin direktifleri yerine getirilmelidir. Polis yoksa işaretler ve lambalara göre hareket edilir.

Kaynak İzmir Bisiklet Derneği

Saygılarımla.. Herkese güvenli sürüşler arkadaşlar

5. SerKaN2081

SerKaN2081 Aktif Üye

Seviye:
    dostum başına gelen trajikomik bi olay bence :)

6. nuri oran

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Artık ismini siz koyun yaşadığım olayın :)

Biz bisikletlilerin trafik kurallarına daha çok uyması gerekiyor bana göre. bisiklet üzerindeyken korumamız olarak sadece kaskımız var , ama otomobil sürücüleri için aynı şey geçerli değil . O güven ve bisiklete karşı bakış açısı birleştiğinde hayatımız gerçekten büyük risk altına giriyor. ;)

Lütfen bisiklete bindiğimizde kurallara uyalım ;)

7. Emre Ezer

Emre Ezer Üye

Seviye:
    Tamam haklı olabilirsiniz ama birde şöyle düşünün;

çok uzun bir yoldan geldiğinizi, çok yorgun olduğunuzu ve yolunuzu aşırı derecede kısaltacak ters bir yön olduğunu...

Sonuçta sizde bir bisiklet kullanıcısı olarak araba kullanırken altı üstü frene biraz önce basarak ona yol verebilirdiniz. 0,1 lt benzininiz fazla harcanır, 15 sn de geç gitmiş olurdunuz gideceğiniz yere ama karşınızdaki insan o yorgunlukla zaten ters yönden gitmenin verdiği buruklukla size çok daha fazla minnet duyardı.

Sonuçta kurallar sizden yana olabilir. %100 haklısınızda ama dedim ya karşınızdakine küçük bi saygı gösterisi onu daha etkili bir uyarma yöntemi olabilir bence.

Teşekkürler.

semra çetindağ bunu beğendi.
  8. nuri oran

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Malesefki size katılmıyorum .

Haklı olabilirim değil , haklıyım diye düşünüyorum.

Kurallara uymayan bir kişiye , ne olursa olsun saygı ve anlayış gösteremem.

;)

9. Emre Ezer

Emre Ezer Üye

Seviye:
    Anlaşamadığımız nokta bu, kurallar nedir ve kimin içindir, kim belirlemiştir.

Bir toplum kuralları belirlerken "bazen" saygı çerçevesinde kuralları değiştirmeli.

Umarım bu söylediklerinizi yazarken bisiklete kasksız ömrünüz boyunca 1sn bile binmemişsinizdir, umarım bir taşıt olan bisikleti kaldırımda yaya olsun veya olmasın hiç sürmemişsinizdir, umarım sigara içmiyorsunuzdur içiyor iseniz kurallara uyuyorsunuzdur ve yine umarım her daim kurallı yaşıyorsunuzdur.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi %100 haklısınızdır kurallara göre ama ordaki küçük bir saygı gösterisi karşınızdaki insana daha güzel ders olurdu.

İyi forumlar.

semra çetindağ ve alper kabran bunu beğendi.
  10. nuri oran

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sizi belki hayal kırıklığına uğratacağım ama , bisiklete kasksız binmiyorum , kaldırımda bisiklete binmiyorum çok mecbur kalmadıkça hep yoldan gidiyorum , sigara hiç içmedim , alkolde kullanmıyorum belki merak edersiniz :)

espriyi geçecek olursam ; saygı gösterilecek durumları müsadenizle ben bilir ve uygularım.

ben sizi çok iyi anlıyorum ve kısmende olsa katılıyorum , neden kısmen dedim ? bizim ülkemizde malesef bu şekilde karşı tarafa ders veremeyiz , ben bu tür davranışlara sessiz kalamayan bir ferdim...

yinede görüşünüze saygı duyuyorum ;)

11. ATIL SAHIN

ATIL SAHIN Üye

Seviye:
    Bence yasal olarak haklısın ama sanki bir bisikletli ve altında gaza basınca giden bir araç karşılaşınca hemde bisikletteki yaş olarak büyük saygı göstermemiz gereken biri ise sanki ona yol vermek gerekir gibi düşündüm yani ben olsam araba ile tüm gördüğüm bisikletlilere ve yaşlılara yol verirdim gibime geliyor ama tabi olayı yaşamadanda yorum yapmak ne kadar doğru ??

Ama sizi kibarca uyardığınız için ve fazla uzatmadığınız için tebrik ederim.

12. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    Sanırım siz adamın kurallara aykırı davranmasına ve sizin uyardığınız halde umursamamasına kızmışsınız. Kurallar insanlar içindir. Bu kuralları da biz koyuyoruz ama bazen kuralların kasten çiğnenmesi gerekir. Örneğin otobanda durmak yasaktır, fakat bir kaza gördüğümüzde yardım etmek için dururuz. Sizin anlattığınız durum kesinlikle çok daha farklı. Bence haklısınız. Ama fazla katısınız. Güvenliği tehdit etmediği sürece, başkalarını rahatsız etmediği sürece bir kaç ufak kural çiğnenebilir. Mesela yürürken karşıya geçmek için her zaman yaya geçidine kadar yürümeyiz. Robot değiliz sonuçta. Bir keresinde bir antik kente 300 km kadar yol yaptık fakat geç kaldığımız için girişler kapanmıştı ve biz gizlice girmiştik :)

13. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    Ben de bazen yollara tersten girip, kasksız dolaşıyorum. olmuyor değil evet oluyor ama tabi huzursuz da hissediyorum. kimsenin bir şey demesi veya ima etmesi falan gerekmiyor. Caddeler boş olsa bile garip hissediyorum. Açıkcası biri durup "burası ters yön" dese, yol vermese kızmam da cevap vermeye uğraşmam da. Vermeyebilir, haklıdır, bunu biliyorumdur. Kimse iyilik meleği olmak zorunda değil. Belki o adamın da o gün başına kim bilir neler gelmiştir. Sinirlidir vs.. Cidden, eğer kavga istemiyorsak, bazen sadece uzatmamak gerektiğine inanıyorum. Gerekliğ gördüğünde de uyarmak hakkıdır, herkes hatalı gördüğünü uyarmalıdır.

Yalnız amcamın "alaycılığı" belki de "hepimiz kuralları çiğniyoruz ne var :D" gibiydi siz farklı algıladınız veya o yaştan sonra insanlar çocuklaşıp aksileşebiliyor. bilemiyorum tabi orada değildim,yazıda o ses tonu, o vurgu yok. neyse :D ilginç bi gelişme yine de.

semra çetindağ ve nuri oran bunu beğendi.