az kalsın bayılıyordum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bence kiloyla çok alakalı. 3 ay önce 76,4 kilo iken 40 km tur, çok uzun gibi geliyordu. Şu an 68 kilodayım ve yalnızca ısınma ve soğuma için 20 kilometre harcıyorum. Zayıflamalısınız.

Yemek konusunda da zayıflamak için aç kalmaya gerek yok, biraz araştırın. Ben en ufak bir diyet yapmadım, yalnızca çok daha hareketli bir kişi oldum, çok düzenli olmasa da spor salonuna devam ettim ve her antreman da 3-4 saat salonda vakit geçirdim. 1.500 km bisiklet sürdüm. Ve sonuç olarak 8 kilo verdim. Bu şekilde devam edip yıl sonuna kadar 5-6 kilo daha verirsem sorun kalmamış olacak.

Scudo

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
göz kararması , bayılma vb. durumlar bence kesinlikle kiloyla alakalı değil..

Ben 1.82 - 94 kiloyum.. aramızda çok fark yok.. fakat böyle bir durum hiç yaşamadım.. nedeni de tura çıkmadan 1 saat önce k.valtı, tur esnasında diğer arkadaşların da söylediği gibi susamadan su içmek, dinlenme molalarında soda, powerade, kuru üzüm vb. enerji sağlıyıcı, kaybedilen mineralleri, tuzu geri getirici gıda takviyeleri yapmak.. uzun turlara da (80-100 km) bu şekilde bir sistemle rahatlıkla gidiyorum.. rampa desen 5 km.lik 300 metre tırmanışlı bir rampayı da başlarda 2-3 kere dinlenirken şu anda hiç dinlenmeden 9 km./h hız ile çıkabiliyorum..

kısacası bence; bir anda kendini zorlamamalısın.. çok kasmana gerek yok.. vücut antrenman yaptıkça gelişiyor, kuvvetleniyor, sağlamlaşıyor.. bir anda hemen kendinden bu kadar şey beklememelisin.. tabi bunlar benim kişisel fikrim.. en doğrusunu gene sen kendin bileceksin..

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Düzenli şekilde bisiklet sürerseniz hemen fark ettiğini göreceksiniz.
Kilo verme hızı bünyeden bünyeye değişir. Örnek teşkil eder mi bilmem ama ben beslenme şeklimi değiştirmeden (sadece çayı şekersiz içmeye başladım) iki ayda sadece bisiklet sürerek 4 kilo vermişim. 67'den 63'e düşmüşüm :D

• Beğen
Tepkiler: Wolfi

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
adam akıllı diyet yaparsanız mesela yeşillik yer yağ şeker pirinç Pilavı MAKARNA dan uzak durursaniz 2 haftada 4 Kilo verirsiniz ama iş önce beyinde bitiyor kesin karar vermeniz lazım yemiyorum dedinizmi her şeyi elinizin tersi ile iteceksiniz karar vermek yememekten daha etkili yağ yakmada eti Form yiyin tadı fena değil 2.3 ay yedim birde diyet yaparken uzun bisiklet turlarını unutun yoksa açlıktan ölürsünüz evin bir iki sokak uzağında gidip gelenilirsiniz sadece ve yanınıza elma gibi şeyler alın Hayır bir iki Kilo değil yarım veya 1 elma çünkü 1 porsiyon elma 80 gram ve yeşillik serbest yağsız ama

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
arkadaşlar işin çözümünü kilo vermeye getirmeyelim bence.. inanın ben de kiloluyum.. burdaki problem beslenme, kaybedilen sıvı kaybı karşısında düzgün sıvı alınamamsı belki de tempoyu ayarlayamamak.. kilo verilse de düzgün beslenememe, tur esnasında düzgün sıvı alınamaması vb. durumlardan bu tip baş dönmesi, göz kararması yaşanabilir.. yani dediklerinize göre kilo ile problemi olmayanlar bu tip problemleri yaşamıyor sonucu çıkarır..

Tepki
10
İsim
Mehmet Ünsal
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bianchi
kilo vermeyi deneyeceğim. aslında bisiklet sürmemin nedenlerinden birisi de kilo vermek zaten. 103 kilodan 98 e bisiklet sayesinde düştüm ama daha da düşemiyorum. boğazımı tutamıyorum. umarım kilo verince uzun turda sıkıntı çekmem. ihtiyar nickli bir abimiz güzel tavsiyelerde bulunmuş onlara da uyacağım.

Tepki
10
İsim
Mehmet Ünsal
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bianchi
@Yigit Kurt

susamadan su içme, kahvaltı vs. onları yaptım. yanıma 4 şişe su aldım her 10 dk da bir su takviyesi yaptım. normalde göz kararması kolay kolay olmaz bende çok yoğun tempolara dayanırım. fazla kiloma rağmen askerde denetlemelerde 1. olmuştum. rüzgara karşı sürmek beni çok etkiledi. öyle bir rüzgar yememiştim hiç bisiklet sürerken. gerçekten rampa çıkmak daha iyi bir duygu.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Ben de yazilanlarin iyice okunmadigi, veya anlasilmadigi kanisi uyandigi icin biraz ekleme yapma ihtiyaci duydum.

Bas dönmesi beyindeki bir anomalinin sinyalidir. Degisik nedenleri olabilir. Denge organinda bir ariza, ruhi, hastalik, kan dolasim sisteminde bir düzensizlik......vs. vs.

Sizin anlatiminizdan, bir kan dolasim yetersizligi sonucu cikardim ve yeteri kadar antrenmanli olmadiginiz, cok fazla enerji harcayarak kan sekerinizin düstügü sonuclarina vardim.

Izahatlarimda, olayi sadece kiloya baglamiyorum, fazla kilonun bu tip zorlamalarin sebepleri arasinda önemli bir rol oynadigina isaret ediyorum. Fazla kilolar, yani gereksiz yag dokulari da oksijen harcayan, vücudun performansinin düsmesine etken olan seylerdir. Yokuslardaki yükü yine ayri bir konudur.

Bu arkadasin basina bu tip seylerin gelmemesi icin antrenman ve antrenmanin düzeyi konusunda kabaca bazi noktalara degindim. Kendi anlatimina göre de cok sagliksiz bir beslenme tarzi olduguna, bunu degistirmesi gerektigini kibarca anlatmaya calistim.
Tabii ki herkesin neyi anlayip neyi anlamamak istemesi kendi hakkidir! :)

• Beğen
Tepkiler: Serdar Sarı

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
çayı kahveyi şekersiz içen birisiyim bir tane bile lokum yiyemem, feci tatlı geliyor içimi bayıyor.. tatlı sevmeyen birisi olarak 7-8tane lokumu yediğini okuyunca bi tuhaf oldum :eek:

Tepki
10
İsim
Mehmet Ünsal
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bianchi
@türkay yılmaz

çayı kahveyi bende şekersiz içerim. tatlılardan da sadece lokma tatlısını yerim. sanırım şekerim çok düşmüş olacak ki tur dönüşü evde lokum görünce önce ona saldırdım.

Tepki
10
İsim
Mehmet Ünsal
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bianchi
@ihtiyar

açıklamalarınızın faydalı olacağını düşünüyorum. bilimsel ve güzel açıklamışsınız tekrar teşekkür ederim

Tepki
13
Bisiklet
Ghost
Hocam Gözleriniz Karardığı Halde İnat Edip Rampaya Devam Etmek Doğru Değil. Bazı Kişiler Hiç Dinlenmeden Kendini Aşırı Zorlayıp Rampayı Tamamlamayı Yiğitlik Gibi Algılar. Bu Çok Yanlış Bir Düşünce. Lütfen Aşırı Zorlandığınızı Hissedip Başınız Felan Dönmeye Başlarsa 1-2 Dakikalık Ufak Bir Mola Vermenizde Aşırı Yarar Var ...

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Kan şekerinizi çok hızlı tüketirsiniz eğer kalp ritminizi yaşınıza göre %80'inden fazla zorlarsanız.
Kilolu olmak kalbe yük bindirir; çünkü her doku gibi damarları vardır. Damarların sayıca artması kan akım direncini artırır ve kan akım debisini düşürür. Kalbin artan yükü karşılamak için daha kuvvetli kasılması gerekir ve bu sebeple daha kilolu kişilerde nabız tansiyonu daha yüksektir.
Sonuçta önerim ekmek yemeyin: standart undan yapılmış ekmekteki buğday proteini gluten'in bir rahatsızlığınız bulunmasa da yiyen ve yemeyen gruplarına ayrılmış farelerde test edildiğinde yağ hücresi sayısını arttırdığının bulunduğu bir çalışma var. Yağ hücresi de hormonların dengesinde söz sahibi, dolayısıyla vücudunuzdaki terazilere müdahale ediyor.

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
@Mehmet Çöl

Her gün 20 km sürüyor olsanda bir gün aniden 80 km ye çıkarsan zorlanırsın
Benim gibi yapmanı öneririm

Ben 0 km den başladığım için çok az bidiğim günlerde oldu...

1.Gün 2.Gün 3.Gün 4.Gün 5.Gün 6.Gün 7.Gün 8.Gün 9.Gün 10.Gün 11.Gün 12.Gün 13.Gün 14.Gün 15.Gün 16.Gün 17.Gün 18.Gün 19.Gün 20.Gün 21.Gün||||22.Gün ....
16Km--16Km-16Km--34Km-34Km-34Km-34Km-45Km-Mola---65Km--Mola----Mola---65Km-Mola---65Km---Mola--65Km--Mola----80Km--Mola----Mola Abartmamak Kaydıyla istediğiniz kadar sürebilirsiniz

Kendim antrenman programımla aynı ilk 80 km sürdüğüm gün çok yorulmuştum sonra alıştım.
Mesafeyi birden artırmayın kondisyonunuz iyi olsa bile.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Çöl

Can Erim

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Trek
lokum canavarııııı :D hocam bırakın demiyorumda azaltın bari :D

Ferhat Karaca

Forum Demirbaşı
Tepki
536
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Çöl

spor salonuna git. hem kilo verirsin hemde uzun bisiklet turları için kondisyon kazanmış olursun...

celikzeki

Aktif Üye
Tepki
75
benim fikrim;
1.Yanlış besleniyorsunuz. Çok yemek iyi yemek değildir. Vucudunuz su kaybediyor. bunu ekmekle gideremezsiniz. Muhtemelen dehidre oldunuz ve farkında değildiniz.
Enerji, tuz ve sıvı minaral için yukarıda tavsiyelere katılıyorum.
2.Fazla kilolarınız sıkıntı yaratıyor. unutmayın bisikletteki asıl yük kendinizsiniz. nekadar kilo okadar yük. yüklerinizden kurtulun.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Umut Y.

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Castello
Banada tam tersi oluyor bisiklet turundan gelince iştahım kapanıyor ve hatta bu olay hoşuma gidiyor.Sonuçta bisiklete kilo vermek için biniyoruz eve gelince bir tencere makarna yersen ne anlamı kaldı o bisiklet sürmenin