Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

az kalsın bayılıyordum

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mehmet Çöl tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    merhaba arkadaşlar 27 yaşındayım 175 boyunda ve 98 kiloyum yani baya bi kilo fazlam var. daha öncede bisiklete arada bir binerdim ama özellikle bu yıl bisiklet hastası oldum. gelelim konuya;
    geçenlerde bianchi discovery marka tur bisikleti aldım. aslında 2 tane bisikletim vardı ama 2 side market bisikleti. neyse uzun turlara çıkarım diye bunu aldım. aldığımın ertesi günü 21 km gidiş 21 km dönüş olmak üzere bol rampalı bir yolda ilk uzun turumu yaptım toplam 42 km. o tur ilk uzun turum olmasına rağmen hiç etkilemedi bile beni. ama bugünkü turum mahvetti beni. mesafeyi uzatayım dedim 40 km gidiş 40 km dönüş toplam 5 saat süren 80 km lik bir tur yaptım. giderken hiç etkilenmedim yine ama dönüşü öldürüyodu beni. 15 km boyunca ters rüzgara karşı (oldukça kuvvetli) pedal bastım dümdüz yolda 3. vitesten yukarı çıkamadım rampa çıksam daha iyiydi. akabinde 20 km rampa çıktım ara ara düzlükler vardı ama çok kısa mesafelerdi. turumun son 15 km sinde bayılacak gibi hissettim hatta gözlerim karardı bir ara ölüyorum galiba dedim. ama inat ettim rampada bisikletten inmedim. yürüme hızından daha yavaş çıktım belkide ama yine de inmedim. eve geldiğimde vücudumda ağrımayan yerim yoktu. nedense başımda çok şiddetli ağrıyordu. bisiklete bir süre binmeyi düşünmüyorum açıkçası bugünkü tur soğuttu beni. kendime eziyet ettiğimi düşündüm. benim merak ettiğim forumda arkadaşlar turlarından bahsediyor. 1 günde 180 km, 200 km hatta 400 km yapan var. karadenizin yaylalarına tırmanan arkadaşlar var. bu arkadaşlar nasıl bu kadar uzun yol yapıyor. ben 80 km de bayılıyordum. atrenmansızlıktan da değil çünkü bu bisikleti almadan önce diğer bisikletimle buna göre çok ağır olmasına rağmen 15-20 km şehir içinde her gün sürüyordum. beslenme deseniz kimsenin yemediği kadar yerim. mesela turdan döner dönmez o kadar acıktım ki 1 tencere makarna, yarım kilo kuruyemiş, 7-8 adette lokum yedim:). üstelik tur sırasında da 1 ekmeği bitirmiştim. yakıtta da sorun yok yani :) bi daha bu duruma düşmemem için, forumdaki arkadaşlar gibi daha uzun turlar yapabilmem için ne tavsiye edersiniz. sizce nasıl çalışmalıyım.

2. murat aslan

murat aslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    sanırım yakıtı biraz fazla alıyorsunuz :)

Ubeyd, ysufdran, Samet Koç ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Sıvı tüketimi de önemli. Ayrıca bence birden çok yüklenmişsiniz. Kondisyonunuz olsa bile kilo adamı bu kadar yorar.

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Ya da yakıtı düzensiz alıyorsunuz. Tur esnasında sadece ekmek mi yediniz? Ekmeğin takviye edeceği tuz yetersiz kalabilir belki. Ve şekerli gıdalar da (çikolata mesela) uzun turda iyi oluyor enerji açısından. Terle giden mineraller için de maden suyu etkili olup yorgunluk hissini azaltabiliyor mesela...

5. Güvenç Görür

Güvenç Görür Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kilo fazlalığı bence en büyük neden. Bir de hangi saatlerde çıktınız bilmiyorum ama malum güneş günün her saati mevcut. Ayrıca 15 km şehir içinde rahat rahat sürerken birden gaza gelip 80 km'ye çıkmaya çalışmak da olumsuz bir durum. Bence gaza gelmeden yavaş yavaş kısa mesafelerle işe başla bir de biraz kilo ver. Bir tencere makarnayı da bırak derim :D

6. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hocam bi kaç tavsiyede bulunabilirim uzun turlar için..

* Susamadan su için düzenli olarak (abartmadan)
    * Yanınıza çikolata gibi şekerli besinler alın arada bi kısa molalar verip yanınızda getirdiğiniz şeyleri yiyerek enerji ihtiyacınızı karşılayın
    * Rampaya da düz yola da saldırır gibi pedallamayın
    * Viteslerle oynamayı zaman içinde öğreniceksinizdir bulunduğunuz yerin eğimine göre ve yorgunluk durumunuza göre rahat bir şekilde tempo tutabilceğiniz bir viteste seyir edin, yüksek viteste pedallara abanıp sonra yavaşlamasını beklemeyin, yorulsanız dahi düşük viteste bile olsa aynı tempoda pedallamaya çalışın ve "durmayın".
    * Uzun molalar vermeyin kaslar ne kadar soğursa tekrar ısınması o kadar zaman alır ve bu sizi daha çok yorar
    * Rampa inişlerinde yol çok tehlikeli değilse vitesi yükseltip mümkün olduğunca çok hızlanın ki karşınıza çıkan ilk bayırda çok efor harcamadan hızınızla tırmanabilin.

Bisiklet kas ve kondisyon işi olduğu kadar beyin işidir de.. Viteslerle oynayıp tempo şeklinde pedallamayı söktüğünüz zaman yollar sizi kolay kolay yormayacaktır diye umuyorum :)

B.Konak bunu beğendi.
  7. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    insülin direnciniz olabilir bir doktora gidin derim bu durumun kaynağı büyük ihtimal o

8. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    kilolu adama her zaman iki kat hesap etcen 20 km biri gidiyorsa normal biri sen sanki 40 km gitmiş gibi yoruluyorsun kendimde görüyorum özellikle :D birden fazla yüklenmeden olmuştur vucudun sınırı iyi bilmek lazım

9. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Birden yüklenmişssiniz. Allah korumuş bişey olmamış size. Bende daha yeni yeni hergün 25 km sürerken birgün güzelçamlıdan kuşadasına gittim gelddim gidiş kolaydı fakat gelişi mahfetti benı. Kafamı gidona koyarak bazen yarı uykulu sürdüğümü hatırlıyorum. Birden yüklenmemek şart. Birde bisikletteiken sıvı tüketimi çok önemli. Sürekli su ile kendinizi korumanız enerjinize dikkat etmeniz gerekir. Birde bu yol boyunca kuru üzüm kuru yemiş tarzı ürünler çok faydalı ve etkili. Forumda görürsünüz bazı arkadaşlar uzun turlarda hep kuru yemiş yiyorlar. Uzun tura çıkmadan önce kendinizi iyice hazırlamalısınız.

10. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    uzun yola çıkıp 100-150km giden insanlar arada sırada mola verip birşeyler tüketiyor dinleniyor.. sanırım siz büyük bi hırsla gidip geldiniz haliyle bünyeye birden yüklenmiş oldunuz.. tabi bu yolculuk esnasında yeterli enerjiyi de alamadıysanız vücut iflas eder tabi.. bol sıvı bol enerji verici yiyecek eşliğinde keyifle sürerseniz uzun turlarınız eziyet olmaktan çıkacaktır

11. bekirişgör

bekirişgör Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bence ilk günün yorgunluğu da vardı üstünüzde ve çok ani bi artış olmuş. önce sağlık. zaten 1-2 haftalık kondisyondan sonra bi 100 kmlik tur yapabilirsiniz ama 2. gün için gerçekten büyük sorun

12. sedat saraç

sedat saraç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bende bugun 25 km pedalladım ufaktan.hiçbirşey yormuyor ama guneş yoruyor insanı.sanırım birkaç lt ter dökmüşümdür.bide bisiklette çok önemli.adamın bisiklet 9 kg. bizim scott gavur ölüsü gibi.tekerlerde geniş oldugu için daha çok yoruyor insanı.o yuzden.rampada yoruldugumda nadirde olsa takılıyom bi tane kamyona.onlarda çok ağır çıktıgı icin sıkıntı olmuyor.bak bu ipucunuda kimse vermez he:)

Tahir Keskin bunu beğendi.
  13. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ben 1.86 89 kiloyum, normal günlerde 90 km'den az yapmıyorum, tur zamanlarında 150yi buluyor. Kilon biraz fazla, yanında tatlı olarak çikolata vs... bulundurmalısın ve kendini hemen yorma dinlene dinlene devam et, bünyen alışacaktır.

14. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Nekadarda güzel söylüyorsunuz çikolata çikolata :)
    Arkadaşlar, Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir ve baharatçınızda bulabileceğiniz diğer binbir türlü, doğal şeker bulunduran meyveler varken neden çikolata ?????

Faruk Korkut, B.Konak ve ihtiyar bunu beğendi.
  15. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben de okurken neredeyse gülümsemekten bayilacaktim ! :) :)
    Saka bir yana, önce yaptiginiz hatayi kabaca izah etmeye calisayim, sonra da biraz cözümünü arayalim.

Bir adam cikiyor, 3 adimda 17 metre atliyor. Siz atlamaya calisiyorsunuz, ya 10 metreye varamiyorsunuz veya ayaginiz burkuluyor 2. adimda.
    Bir adam cikip 30 metre yükseklikten havada iki burgu bir salto suya atliyor. Siz cikip 5 metreden atliyorsunuz sap diye karin üstü!
    Bir okuyorsunuz ki etap bitisinde 70 km/h ile sprint yapmislar, sizin bisiklet 30 kilometreyi gecmiyor.

Forumda bakiyorsunuz, adamlar 400 kilometer binmisler hic durmadan!

Nasil oluyor bu diyorsunuz! Mutlaka bir aciklamasi olmasi lazim!

Kabaca izah etmeye calisirsak; vücuttaki faaliyetler icin gerekli enerji, kismen kas hücrelerinde hazir, kismen kanda kan sekeri olarak niteledigiz sekilde ve yag dokularinda bulunuyor. Adeleler calisirken ihtiyaci olan enerjiyi yakmaya baslayinca, zaten yanma icin gerekli oksijeni akcigerlerden getiren kan dolasimi dolayisiyla, ken sekerinden devamli olaark kullanmaya basliyor. Kanda azalan kan sekeri de yag depolarindan geriye dolduruluyor. Kandan hücrelere gelmesi oldukca cabuk olmasina ragmen, yag depolarindan kana geriye gelmesi cok yavas olan bir degisim. Dolayisiyla cok yavas hareket edildiginde bu depolardan kana gecis hizi, kan sekeri seviyesini sabit tutabilmesine ragmen, cok hizli yakildigi zaman( sizin yaptiginiz gibi), ve vücutta bu tip bir hizli enerji kullanimina hazirlanmamissa, kan sekeri seviyesi cok hizla düser, beyne bile yeteri kadar oksijen gitmemeye baslar, bas döner, pedal dönmez olur, eve gelince bu kan sekerini yine yükseltmek icin bir tencere makarna da yenir.....:)
    Antrenman sonucu,( = uzun zaman ve pek cok defa tekrar sayesinde vücudun böyle bir zorlamaya hazirlanmasi) her seyden önce adeleler gelisir ve dolayisiyla hazir enerji kaynagi büyür,motor bu tip calismaya alisir. Kandaki alyuvar sayisi artar ve daha oksijen tasimak mümkün olur, metabolizmanin yag yakma kapasitesi artar.

Bu kabaca aciklamadan sonra, antrenmanlara baslayinca, mümkün mertebe kan sekeri seviyesini düsürmeyecek sekilde yavas tempolarda binmek, nefes alip verme sirasinda buhar olara cigerlerden, ve vücut isisini dengelemek icin ter olarak atilan suyu, eksilen tuzlari( manyezyum, potasyum....vs.) telafi etmek amaciyla düzenli bir seyler icmek, eger mecburi olarak zorlamalar varsa, yokuslar veya cok uzun süre yolda olmak gibi, kan sekerinin dengesini saglamak amaciyla kana cabuk karisabilen ( fakat üzüm sekeri gibi cok cabuk degil) seyleri düzenli aralilarla yemek cözümdür. Eve gelince, hic bir aclik ve susuzluk hissetmemeye dikkat etmek bir ölcüdür.
    Prensip olarak her 10 dakikada bir kac yudum sivi, her 20 dakikada bir kac lokma yeterlidir. Her insan bunlari icinde bulundugu sartlara göre biraz degistirebilir.

Teorik olarak, fazla lüzumsuz agirligi olmayan bir bisikletci, metabolizmanin dogal dengesini sabit tutabildigi sürece( kan sekeri, elektrolit düzeyi.... gibi) sonsuz süre bisiklet sürebilir. Tabii ki vücudun ihtiyaci olan uyku, yenilenme süreci, tuvalet ihtiyaci... gibi engeller buna müsaade etmez. Ama bir cok uzun mesafe rekoru bu prensipler dahilinde olusmustur.

Benim size tavsiyem ilk baslarda mümkün mertebe yalniz veya kendi düzeyinizde insanlarla binin, düz yollari secin, fazla yokuslara gitmeyin, sürekli icmeye alisin, yeme konusunu, zorlama olmadigi sürece unutun ve kilo vermeye gayret gösterin. En rahat pedal cevirebildiginiz vitesin bir altindaki daha da yumusak vitesle sürün. Eve gelince acikma durumu varsa, önce cok miktarda su icin, hemen yememeye calisin, yag depolarindan kana geriye enerji gelmesine zaman birakin. Hayvani yag ve sekerlerden kacinin. Sebze ve beyaz etleri tercih edin(beyaz et bol yagli koyun eti degildir:)) Hedefiniz 70 kilo vücut agirligi olmali.
    Oldukca zor seyler ama, bu konuya biraz daha derin egilebilirseniz, 30 yasina gelince, 500 kilometreyi bile devirebilirsiniz!

16. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bir karışıklık oldu aynı mesajı iki kere attım.

17. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    önce zayifla derim bogazınızı tutun biraz çok yemek le sağlıklı az yemek aynı değildir. kuru ekmekle o kadar yolu gidip ölmediğinize dua edin hem de o kiloda verilmiş sadakanız varmış. 1 martta 95 kiloya dayandim ki 29 şubatta doğdum yeni yaşımda yeniden başlamak istedim canima tak etti ve diyete başladım doktora gittim 2.5, 3 ayda 22 Kilo verdim ramazanda ara verdim diyete çok yedim ve 3 Kilo kadar aldım ben hâlâ Kilo vermem lazım diyorum. bu kiloda ilerki yaşlarda kalp krizinden ölmeniz olası kilonun her şeye zararı var rezillik resmen

ihtiyar ve fleylak bunu beğendi.
  18. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    geçmiş olsun,

lokumu hayatınızdan çıkarmanızı tavsiye ederim.. :)

19. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    teşekkür ederim tavsiyeleriniz için ama kilo vermek o kadar da kolay olsa keşke. diyetisyene gittim diyetisyen bidaha gelme bana dedi. çünkü uyamıyorum. açlığa dayanamıyorum malesef.

20. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    yarım kilo kuru yemiş mi :D abbooo hocam ne yaptın sen :D çok zor çook

Berksan bunu beğendi.