Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Az Gluten veya Gluten İçermeyen Diyetler Hakkında Tecrübesi Olan Var Mı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Az Gluten İçeren veya Gluten İçermeyen Diyetler Hakkında Tecrübesi Olan Var Mı? İnternette bilgi çok ama bu diyetleri tecrübe eden var mı? Uyarıları ve tecrübeleri nelerdir?

Bradley Wiggins gluten-free diyet sayesinde 10kg verdi. Vandevelde bu diyetleri uyguluyor. Bisikletçiliğe ters bir diyet çeşidi gibi görünüyor.

2. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşım öncelikle glutensiz bir diyet sana bana uymaz. gluten maddesine alerjik reaksiyonu olan, glutenli yiyecek yiyemeyen tıbbi hastalığı olanlara bu madde yasaktır. sen sağlıklı bir insansan gluteni almalısın. ayrıca glutensiz ürünler,organik ürünlerden bile kat kat pahalı. geçenlerde büyük bir süper markete gittim glutensiz 500 gr makarna 5 lira ve küsüratı vardı. böyle şeylerle sağlığınızı bozmayın.

Hasan Kuru bunu beğendi.
  3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Glutenin ne zararı var ben de hep merak etmişimdir, ürünlerde övüne övüne glutensiz yazarlar, bilen biri açıklasın glutenin bir zararı varsa ...

4. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    çölyak hastaları glutensiz ürün kullanır. çölyak hastalığı bağırsağın glutene karşı gösterdiği alerjik bir reaksiyondur.bir çeşit bağışıklık sistemi bozukluğu.

sonEr´´, Hakan Yazman ve Hasan Kuru bunu beğendi.
  5. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Bilgilendirme için çok teşekkürler..

6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Gluten kimi insanlarda celiac hastalığı denilen bir hastalık ortaya çıkarıyor.ABD'de 1,5milyon kişi bu hastalıktan müzdarip. Celiac hastalığı her yaşta ortaya çıkabiliyor. Bu hastalıktan kaçınmak içinde Glutensiz diyet uygulanabilir.

Hawaii Ironman Şampiyonu Ficker şöyle diyor:

http://www.bicycling.com/training-n...06_25-_-trainingnutrition-_-the_word_on_wheat

Kısaca hastalığı(gluten alerjisi) olmayanlarda ,glutensiz diyetten faydalanabilirler çünkü bu diyet daha sağlıklı yapar çünkü sizi aşırı işlenmiş gıdalardan uzak tutar

http://www.bicycling.com/training-n...06_25-_-trainingnutrition-_-the_word_on_wheat

Benim glutensiz diyeti merak etmemim sebebi Bradley Wiggins ve Vandevelde böyle kilo vermişler;ondan dolayı

Gluten şu ürünlerde mevcut
    * Arpa
    * Bulgur
    * Durham
    * Farina
    * Graham un
    * Kamut
    * Hamursuz ekmek
    * Çavdar
    * İrmik
    * Spelt (buğday bir formu)
    * Tritikale
    * Buğday

Eğer üzerinde Glutensiz etiketi yoksa bunlardan da sakının
    * Biralar
    * Ekmek
    * Şekerleri
    * Kek ve pies
    * Tahıllar
    * Çerezler
    * Kraker
    * Kruton
    * Gravies
    * Taklit et ya da deniz ürünleri
    * Yulaf
    * Makarnalar
    * İşlenmiş öğle yemeği et
    * Salata sargılar
    * Soslar (soya sosu dahil)
    * Self-kötek kümes hayvanları
    * Çorbalar

Glutensiz Diyette Tavsiye Edilenler
    * Karabuğday
    * Mısır
    * Glutensiz un (pirinç, soya, mısır, patates, fasulye)
    * Kaba mısır unu irmik
    * Saf mısır ekmeği
    * Pirinç
    * Taze et, balık ve kümes hayvanları (kotletpane değil, hamuru kaplı veya marine)
    * Meyveler
    * Süt ürünleri
    * Patates
    * Pirinç
    * Sebzeler
    * Şarap

Glutensiz diyette amaç işlenmiş gıdalardan uzak durmakda olabilir

Kaynak:MayoClinic

mcanb ve Hakan Yazman bunu beğendi.
  7. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    wiggins 2 ay boyunca sabah öğle akşam pirinç yemiş ve alkolü sıfırlamış , ayrıca metabolizmayı hızlandırmak için kahvaltıdan hemen sonra sürüyomuş.

Cem Unden bunu beğendi.
  8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tam karşılığı değil ama şeker hastasının şeker yemesi gibi bir durum sözkonusu,yenildiği zaman geri dönülmiyecek durumlar yaratabiliyor,ayrıca bağırsaklarda anemi sorunlarınada yol açabilme ihtimali yüksek,ömür boyu bir perhiz gerektiriyor.Ama bazı hastalar bazen farkına varmıyor,nasıl oluyor bilemiyorum ama,bazı kan sıkıntısı çektikten sonra testler sonucu bu hastalığı olduğunu öğrenenler var.

Cem Unden bunu beğendi.
  9. olcaybatu

olcaybatu Üye

Seviye:
    Merhaba ben şeker hastasıyım ve aynı zamanda çölyak hastasıyım ve profesyonel bisikletçilik yapıyorum. yaklaşık 3-4 senedir foruma üyeyim. 20 yaşındayım şeker hastalığı 4 yaşında, çölyak ise 19 yaşında ortaya çıktı ve mecburen glutensiz diyet yapıyorum. detaylı bilgi için beni arayabilirsiniz. Bu işin erbabı oldum diyebilirim. glutensiz diyet sağlık bozmaz aksine sağlıklı bir beslenme şeklidir. ben ömür boyu bu diyeti yapmak zorundayım... Napalım sağlık olsun... 0506 606 68 25.

sonEr´´ bunu beğendi.
  10. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sporcularin glutensiz yemesiyle hastalik sebebiyle gluten yemeyenler birbirinden ayri. Ben de aslinda nedenini hep merak ettim ama sporcularin gluten olmadan beslenirler ise performanslarinin artabilecegi yaziyordu. Sanirim Cycling Weekly diye bir dergide gormustum bunu. Bana gore gluten diyetine gelinceye kadar spora uygun beslenmenin tam dogru yapilmasi gerektigini dusundugum icin gluten mluten bakmadan temel seyleri dogru uygulamaya calisiyorum.

En basidinden karbonhidrat icin pilav ve makarna arasindan pilavi ya da patatesi secerim cunku makarna gibi islenmemis. Yukarida Cem Undenin listesinde de gozume carpan sey o oldu, secenekler arasindan en az islenmis olani secmek daha dogru gibi.

11. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Tecrübelerinizi burada paylaşırsanız , memnun oluruz