Aynakolun sacede kolları lazım!

Serkan TELYAKAR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.492
Arkadaşlar elinizde yol bisikleti için eski tip dört köşe mile oturan aykolun sadece kolları var ise satmak isterseniz irtibata geçebilirmisiniz.Yaprak lazım değildir elimde var.İtalyan göbeğe takılacağı için özellikle 4 köşe mil istiyorum!

Herkese Teşekkürler!

Scudo

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Elimde italyan kadro için kutusunda, sıfır ultegra 2007 orta göbek var...

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
her kola her yaprak uymaz 4 köşe olsada , sendeki yaprakların bir fotosunu koy istersen.
bu arada italyan kadro yu da anlayabilmiş değilim italyan göbek vardır(4 köşe) 28" kadroların orta göbek dişleri standarttır octalik de uyar 4 köşede yani 1970 model bir 28" kadroya 2007 göbek takabilirsiniz

Serkan TELYAKAR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.492
@Bülent ÖZER

Bülent abi italyan göbeklerin yuva çapları octa'lara göre daha geniş.70 model kadro eğer italyan göbekse ona octa olmuyor! Örneğin octanın çapı 50mm'se italyan göbeğin çapı 60mm'dir!(mmleri kafadan atıyorum reel değildir)Tabi geniş çaplı octa uretildiyse onu bilemem.

Başar teşekkürler ama göbeğim var sadece kollar lazım.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
88 model peugeota octalink takıldı benim bildiğim 28" kadroların orta göbek dişleri standarttır. özel üretime bişey diyemem yada enson karbon giant vardı orjinali 4 köşe idi. 2006 105 octalink sorunusuz oldu bu arada giantın kadrosu yaklaşık 15 senelik bir kadro idi 90-91 yapımı olması lazım.

26" ile 28" in orta göbekleri birbirine olmuyor ama 28" lerde bir problem olacağını sanmam

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Diş yönleri farklı oluyor italyanların. Orta göbeğün sol tarafı saat yönünde sıkıştırılıyor.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@Başar

bütün orta göbeklerin sol tarafı saat yönünde ,sağ tarafı (aynakol) tarafı tersine sıkılır yani ters diştir

basar

Daimi Üye
Tepki
189
@Bülent ÖZER

Konudan uzaklaşıyoruz, fakat gerçekten de değim gibi oluyor italyan olanlar.
Yani kullanım sırasında bollaşabilecek şekilde, ikisi de saat yönünde sıkılıyor!

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@Başar

konudan uzaklaşma değil karşılıklı bilgilendirme yanlız ben daha iki tarafı da saat yönünde sıkıştırılan orta göbeğe rastlamadım yani kadrodaki orta göbek yuvasının aynakol tarafı ters diştir haliye orta göbeğinde sağ tarafı ters diş oluyor iki tarafı da aynı yöne sıkıştırılan orta göbeği hangi kadroya takıcaz , sağ tarafı ters diş olmayan kadro varmı ? :D

basar

Daimi Üye
Tepki
189
@Bülent ÖZER

Çok nadir. İtalyan tipi bunlar oluyor işte. Ama şu an üretilen bütün italyan kadroların böyle olduğu anlamına gelmez, standart olan sağ tarafta ters dişlidir.
Buna da ingiliz tipi deniyor. İngiliz markası olması gerekmiyor..

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
valla bilmiyorum şimdiye kadar sağ tarafı ters diş olmayan ne kadroya nede orta göbeğe rastladım varsada belki özel yapım falandır.neyse idda etmenin anlamı yok eğer ben gördüm var diyorsanız sizede inanıyorum ben hala görmedim sadece.saygılar

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
yol bısıkletlerınde iki tip gobek vardır.englısh ve italyan.ingiliz 68 mm,italyan 70mmdır.bazı yol bısıkletlerı(cdale,gıant vs)englısh tıpı gobek yuvası kullanır.ıtalyan bısıkletlerı de 70 mm gobek yuvası kullanır.Bottom Bracket alırken 68 mı 70 mı oldugunu bılmelısınız.eskı BB nıze bakaraktan da anlayabılırsınız ustunde yaazar.yoksa BB yuvaya uymaz.
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/images/BB-UN26.jpg

resımde BB UN 26 model numarası
68 ingiliz gobek
110 aynakol mıl uzunlugu dıyelım sagdan sola
1.37*24 bılmıyorum:p

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
ben başar abiyi anlıyorum bizim kluptede var italyan kadro orta göbek uzunluğu denildiği gibi 70mm bu kadro antrenörümüze hediye geldi çok güzel bi kadro bizde ortagöbek konusunda sıkışmıştık eskişehirde milli bisiklet takımının mekanisyeni var ismet amca ancak onda bulabildik şimdi çok güsel.başar abi sana şimdi o orta mil mi lazım 70mm olan o lazımsa ben bi araştırayım buluruz ;)

Serkan TELYAKAR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.492
Herkes ne güzel açıklamış olayı teşekkürler!Mehmet abi azimle birde resim eklemişsin hayranım sana!!! Benimde bir sorum olacak ;

Elinde aynakolun sadece kolları(4köşeli) olan varmı ve satmak istermi? :D

Servan

Daimi Üye
Tepki
45
@burgazz

Bu ölçü, yani 1.37 inç x 24 tpi(threads per inch - inç başına düşen lif,tel) ingiliz model için standart ölçüdür. Yani göbek ölçüsü verirken ya 68mm ya da 1.37x24 denir. İkisi de aynı göbeği belirtir.

İngiliz liflide aşağıda C ile gösterilen çap 1.37 inç (34.8mm); B ile gösterilen uzunluk 68 mm dir A ile gösterilen uzunluksa göbekle kullanılacak aynakola göre değişir, kadroyla ilgili değildir…

bi de ingiliz modelin aynakol tarafı ters pasodur. italyanda her iki taraf da saat yönünde...

biliyorum cannonfire kızmaya başladı ama biz yazdıkça konusu en üstte kalıyo ve elinde istediği malzeme olan varsa mutlaka ona ulaşacaktır. bir yandan da bildiğimizi, bilmediğimizi, yanlış bildiğimizi paylaşmış oluyoz...:bayrak:

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@Başar

başar arkadaşım doğru demişte bütün göbeklerin sol tarafı zaten saat yönünde sıkılıyor sağ taraflarıda ters diştir italyanı almanı japonu fark etmez benim anlatmak istediğim bu kendi göbeğini kendi takanın rahatlıkla bilebileceği bişey
sağ tarafı saat yönünde sıkabilen varmı :D kaç model olursa olsun ister octalink ister dörtköşe kadroların orta göbek dişleri sol tarafı süz sağ tarafı ters diştir.

bu arada kol elimde olsa bedava yollardım cannonfire inanki yok

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
Servan kardeş şematik olarak çok güzel açıklamış,
ama hala tereddüdü olan arkadaşlar için bende ufak bir katkıda bulunayım.
italyan göbekler in iki taraftaki somunlarıda sağ diş yani saat ibrelerinin dönüşü
istikametinde sıkılıyor tersi istikamettede sökülüyor.
ingiliz göbekler de ise aynakol tarafı sol diş yani saat ibrelerinin tersi yönde
sıkılıyor. sol taraf ise sağ diş yani italyan göbekler gibi sıkılıyor.
1.37x24 tpi ise göbeği yuvada sabitleyen somunların diş ölçüsü.
1.37 inç veya 34.8 mm. her iki baştaki somunların diş üstü daire çapı.
24 tpi ise BB yi gövdeye tutturan somunların bir inç'teki diş sayısı.

mehmet Aksoy

Forum Bağımlısı
Tepki
212
selamlar bende 600 var aynakol/ cok temiz/ 97 model
kare milli. cok uygun bi fiyata verebilrim/ komple 100 ytl . orta mille birlikte
2004 model 105 aynakoldan daha rigit ve saglamdir.

Serkan TELYAKAR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.492
@samstrong

Üzerinde yaprak var ise işimi görmez abi sadece kollar lazım!Elimde Dura ace yaprak var zaten. Yinede teşekkür ederim!