Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakolu adam etme

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ferhat Fırat tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Mekanik olarak sağlam, kozmetik olarak sorunlu aynakolu bir atölye çalışması ile nasıl bisikletinize uygun hale getirebileceğinizi paylaşayım sizinle. Atölyede çalışmaktan tabi benim kadar zevk alıyorsanız denemelisiniz. Zira bu sırf ekonomik bir çözüm için yapılacak bir iş değil. Aynakolu toparlarken sıkıntılı dişliler varsa onları da değiştirebilirsiniz. Her bir dişliyi internette uygun fiyata bulmak mümkün.

Boya işlemi iki yolla yaptırılabilir. Birinci yol. Fırın oto boyası. Bu seçenek için aynakolun boyasını tamamen kazımanız gerekmez. Tek yapmanız gereken zımpara kağıtlarını kullanarak aynakol üzerindeki pürüzleri gidermek. darbeli yerler varsa düzleştirmek. Sonrasında dilediğiniz renge boyattabilirsiniz. İyi bir ustaya yaptırırsanız çok temiz bir iş çıkacaktır ve metalik renkler dahil dilediğiniz renge boyatabilirsiniz. Eğer ustanın o anda boyadığı arabanın renginde isterseniz sizin için boya hazırlaması gerekmeyeceğinden çok daha ekonomik olur. (20 TL gibi bir ücrete yaptırabilirsiniz) Dezavantajı aynakol çok temas edilen bir parça olduğundan boyada zamanla hasar olabilir.

Benim gibi çok daha dayanıklı ve sert bir boya olan elektrostatik boyayı tercih ederseniz öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler bir kutu boya sökücü, bir tel fırça ve birkaç ince zımpara kağıdı. Bunları kullanarak aynakolun üzerindeki boyayı temizleyin. Her tarafı tertemiz olsun. Sonrasında hafifçe zımparalayın. Sonra elektrostatik toz boyama yapan bir yere götürün ve boyattırın. oto boyası gibi her renk yok bu seçenekte. Ancak çok sağlam ve temiz bir iş çıkar sonuçta. Deore Aynakolun boyası çıkarıldıktan sonraki halini aşağıda paylaşıyorum. Boyandıktan sonraki halini de yakında paylaşacağım. Fikir vermesi açısından daha önce aynı işlemle beyaza boyattığım Truvativ Isoflow aynakolun resmini gönderiyorum.

2. Mehmet Tuğrul CANBAŞ

Mehmet Tuğrul CANBAŞ Kıdemli Üye

Seviye:
    Truvavit'in boyası çok güzel görünüyor, işlemi nerede ve ne kadar bir ücrete yaptırdığınızı öğrenebilir miyim ?

3. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok güzel görünüyor. Renk çeşidi fazla olmuyor demişsiniz. Kırmızı rengini bulmak o kadar zor değildir er halde? Benimde aklımda geçmiyor değil. Klasik renklerden sıkıldım. Daha çiziği dahi yok ama canım istiyor değiştirmeyi..

Ferhat Fırat bunu beğendi.
  4. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Elektrostatik boyada ana renklerin neredeyse hepsi var. Ama beyaz,siyah gibi renkler genellikle hazırda oluyor ve hemen boyatılabiliyor. Diğer renkler için beklemek gerekebilir. Zira sadece bu parçayı boyamak için hazırlık yapmak istemezler. o anda hangi renk boyama yapıyorlarsa o renk en kolayı. Ama beklerseniz istediğiniz renkli üretime sıra geldiğinde aradan kaynatırsınız. Ücretine gelince bu kısmı biraz tutturabildiğine. Hiç para istemeyen bir yere de denk gelebilirsiniz 50 lira isteyen bir yere de. Sanayide biraz gezmeniz gerekir.

5. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet çok orjinal olmuş, yenilerinin fotolarınıda bekliyoruz, eskilerin boyasında henüz aşınma olmadı heralde?

6. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Elektrostatik boya çok zor aşınır. Çok serttir.

7. Samet POLAT

Samet POLAT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    aynakol hakkında güncel bilgi veya resim var mı ?

8. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Bugün boyanacak kısmet olursa. Rengine karar veremedim uzadı.

9. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Aynakolun bitmiş hali.
    Gayet güzel ve temiz bir işçilik olmuş. Boyacının eline sağlık. Bir daha bu şekilde bir aynakol elime geçerse kırmızı deneyeceğim.

Boyanmış halini de ekledim ama kimseden ses çıkmadı???

Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  10. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sanki karbeyaz durmuyor gibi göründü bana. Resimlerde galiba sıkıntı var. Her zaman gözümüzün gördüğü renkleri yaklayamayabiliyorlar. Direk size soralım, sıfır o güzelim beyaz bisiklet gidon vb parçalarındaki beyaz gibi durduğunu doğrulayabilir misiniz? Öyle ise bisikletin kadrosunu sıraya sokalım :)
    Bir de matlık, parlaklık durumu nasıl? Islak beyaz ya da mat beyaz gibi seçeneklerimiz var mıdır elektrostatik boyada? Yukarıdaki resimde tam ortada gibi.

11. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Resimde biraz kötü çıkmış. Ben beyaz kalitesi olarak beğendim. Gayet güzel bir iş çıkarmışlar. Islak beyaz bir görüntüsü var.

Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  12. Samet POLAT

Samet POLAT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    Ben takip ediyorum konuyu :) benimde aynakolun sol tarafını boyatmam lazım da iyi bir usta bulamadım. Aklımdan kolu size göndermek var hatta özel mesaj atacaktım ya neyse buradan sorayım :) uygun olursa şayet göndereyim size musaitseniz

13. şahin bora

şahin bora Yeni Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    gerçekten harika görünüyor zımpara işini su zımparasıylamı yapıyosunuz ve kaç kum? birde üzerine vernik yapılıyormu ben bu yöntemle kadromu boyatmayı düşünüyorum.

14. Kahraman Süslü

Kahraman Süslü Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Beyazda yakışmı hani :) Ayrıca kadronun boyuna göre uyumlu renklerle başka aynakol boyanılabilir.

15. E.İÇLİ

E.İÇLİ Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Abi süperr yaaa

16. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Sorulara toptan yanıt vereyim. Kadro boyatmak için önce komple kazımak gerekir.zor olabilir. Muhtemelen kumlama gerekir veya boya sokücüyle çok uğraşmak gerekir. Sonuçta elektrostatik sert bir boya. Kadro için oto boyası daha uygun olur. Üzerine de sert vernik. Daha uygun olabilir. Aynakol için elektrostatik daha iyi bir secenek

17. Samet POLAT

Samet POLAT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
  18. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    İstanbula kargoyla gonder, boyat kargoyla geri al. Toplamda gereksiz masraf olur. Her şehirde elektrostatik toz boyama yapan burgerler mutlaka vardır.

19. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Neden kadroya iyi olmuyor hocam? Hatta sağlam, çizilmeye dayanıklı diye hem kadroyu hem jantları elektrostatik boyatmaya heveslenmiştim :)
    Boya sökmek çok sıkıntı olmaz, uğraşırım be. Başka bir sebebi mi vardır acaba?
    Boyayı söktükten sonra bir süre çıplak alu+carbon kullanırım bir de :)

20. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tozlu boyama kadroya hicbir zarar vermez ve normal otoboyacisinin vurdugu boyadan daha iyi olur ama bu islemi yaptirmak icin zemin cok temiz bir islem görmüs olmasi gerekiyor. Bunun icin de en iyi islem kumlamadir.

Tozlu boyamanin avantaji normal boyaya karsi sudur....
    1. Normal boyadan daha serttir
    2. Normal boya bir yara aldiginda yaprak seklinde kalkar ve tozlu boyamada bu olay yoktur
    3. Normal boya gibi kolay kolay cizimez ama yinede bu hic cizilmez anlamina gelmez
    4. en iyi avantajida boyandikdan sonra boyada akma veya üzerinde toz birikimi olmaz, firindan tertemiz cam gibi cikar.
    5. tozlu boyamadada her istediginiz renk tonlari bulunur ve ayrica vernik tozuda bulunmaktadir.

Eger kadroyu tertemiz yaparsaniz kadronuzu gönül rahatligiyla tozlu boyaya verebilirsiniz.

şahin bora ve Mustafa Kocabaş bunu beğendi.