Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakoldan gelen ses

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında emre4335 tarafından paylaşıldı.

1. emre4335

emre4335 Aktif Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Pedalı her çevirdiğimde aynakoldan belirli bir araliktan "çıt çıt" sesi geliyor.Sorun ve çözümü hakkinda bilgisi olan varmi.Birde aynakolda hafif bir 8 çizme durumu var bununla alalali olabilir mi ? Neler yapilabilir tesekkurler

M.Cevat Bayhan bunu beğendi.
  2. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Benim de kanayan yaram oldu bu ses. Göbek de dahil komple sistemi değiştirip yükseltmeyi düşünüyorum. Gerçi 4 yıldır tepe tepe kullanıyorum o kadar da olsun artık...

3. enes_vl

enes_vl redbaron

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    Bisiklet ortagöbeğinin içerisine zamanla çamur ,toz vs. gibi maddelerin birikmesiyle ve içerisindeki yağın azalmasıyla bu tür sesler çıkabiliyor.Aynı ses bisiklet ön ve arka göbeklerindende gelebilir zamanla.Ortagöbeği daha fazla zarar görmeden yapabilirseniz bakımını kendiniz veya bir bisikletçiye yapıtırırsanız düzelecektir.Çıt çıt sesi , tak tak sesine dönüşmeden yapın derim :)

4. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    O çıtçıt sesi muhtemelen pedallarınızdan geliyordur :) Pedallarınızın hareketli kısımlarını az miktarda sprey gresle (sıvı gres) yağlamayı deneyin.

Eğer yeni nesil bir Hollowtech veya GXP orta göbeğe sahipseniz, bunlar rulmanlı kapalı sistem olduğu için hemen hiç bakım gerektirmeyen ve bu şekilde rahatsız edici seslere yol açmayan göbeklerdir. Farklı türde bir orta göbek kullanıyorsanız göbeğin sökülüp bilyaların temizlenmesi, greslenmesi gerekebilir.

5. emre4335

emre4335 Aktif Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yorumda bulunan arkadaslara tesekkurler.Musait bir zamanda ilgilenecegim

6. kemalkeskin

kemalkeskin Aktif Üye

Adı:
    Kemal Keskin
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    aynı 8 çizme ve göbekten çıt çıt sesi bende de vardı bugün tamire verdim daha önce pedalları değiştirdim ama ses gitmedi çıt çıt sesi dışında pedalı çevirdiğinizde çok rahatsız edici bir ses geliyorsa büyük ihtimal göbektedir bakalım temizletince geçecek mi

7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Birde Aynakol yaprak vidalarına bir bak. Aynakol yapraklarını aynakola ve birbirlerine bağlayan vidalardır. Gevşemiş olabilirler. Bu beşli vidayı sök sonra yerine mıh gibi oturuncaya kadar sık. Pedaldan veya göbekten kaynaklandığını sanmıyorum.