Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakoldan düşen zincir

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında akgulcemal tarafından paylaşıldı.

1. akgulcemal

akgulcemal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Önceden de konu açmıştım ama sorunun göbekten kaynaklandığını düşünüyodum.Şimdi kadromu da göbeğide değiştirdim ama sorun hala devam etmekte.Sorun şöyle ; Zincir ön tarafta ikinci dişlideyken ( arka taraf 1-2-3-4 ) pedala asılınca zincir birinci dişliye düşüyo vede sanki kopuyomuş gibi ses çıkartıyo.Ayarla ilgili bişey değil , tüm vitesler sorunsuz çalışıyor.Nedeni ne olabilir ? Acaba orta yaprağın dişleri çokmu aşındı ?

2. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Zincirini en son ne zaman deiştirdin? Zincir zamanla uzama yapar kulanıma göre zincir kaliteisne göre degişir fakat düzenli olarka dieşmesi gereklidir. Deiştirlmeden uzun süre kulanırsa hem aynakolun hem rublenin dişlilerine zarar verir daha büyük masraf acar.

Öncelikle zincirinin cok asındıgını eskidigini deişmesi gerektigni düşnüyorum söylediklerinden yola cıakrak cunku viteslerde sorun yok diosun. Bu asınma zamanla aynakol ve rublenin dişlililerindede hasar yapmıs olabilir. Yani öncelikle zincirini bi deiştirmelisin o sekilde denemelisin. Sorun devam ederse eger dişlilerden kaynaklanıyordur muhtemelen.

akgulcemal bunu beğendi.
  3. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Zinciri hiç değiştirmedim ama geç kalmadıysam değiştiriyim.2500 km civarında yol yaptı.Ben aynakol dişlileri aşınmıştır diye düşündüm ama bilmiyorum eğer zincirdense değiştiririm sorun değil.Aynakol dişlilerinden bir foto ;

Uploaded with ImageShack.us

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ayarla ilgili olmadığına eminmisin ön vites telini birazcık ayar yerinden gerdirerek denedin mi hiç.Aktarıcı aşağıda olmadan zincirin alt dişliye inmesi imkansız.Aktarıcı izin veriyor ki iniyor diye düşünüyorum.

akgulcemal bunu beğendi.
  5. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bence de ayarla ilgilidir.

akgulcemal bunu beğendi.
  6. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İkinci dişliden bire düşüyor , yani aynakolun dışına çıkmıyor.Dediğinizi yaparım ama ön aktarıcıyla ilgisini pek anlayamadım izin veriyor dediniz , ikinci dişlideyken aşağı düşmemesi için ön vitesin zincire değmesimi lazım ?

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Zincirin aktarıcıya çaprazda çok hafif değmesi normal(zincir ayankolun orta dişlisinde) senin denemen gereken ön vites telini vites kolundaki ayar yerinden çeyrek tur kadar gerdirmen ve bu şekilde denemen.Orta göbek ve aynakolunu değiştirmişsin ön vites ayarınında elden geçmesi gerekebilir.Hatta ön aktarıcının yerininde belki değişmesi gerekebilir.Fotoğraflı anlatırsan daha iyi yardımcı olabiliriz.Ama senin anlattıklarından benim anladığım ön aktarıcın biraz aşağıda kalmış.Yukarıda da söylediğim gibi aktarıcı aşağıda olmasa zincir kesinlikle küçük dişliye inemez aktarıcı engel olur.

akgulcemal bunu beğendi.
  8. mert türkmen

mert türkmen Aktif Üye

Seviye:
    tabiyki ayar ama biskletçi fanlan deil kendin yapacaksın arkadaş büyük ihtimallede şunlardan biridir aynakol dişleri yamulmuş olabilir (büyük ihtimalle) bisikleti ters çevirip bir döndürün yamuk ise tornavida vs ile düzeltin akarıcı zıncire sürtüyor da olabilir ama dişuk ihtimal %90 aynakol dişleri yamuk zincirle problem olacağını sanmıyorum aynsı bndede var (ama markası ne bilmiyorum Z yazıor markasını bilen varsa sevinirim :D ) arda olur büle problemler

9. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @ ferhat köse

Teşekkür ederim yarın sabah ilk iş dediğinizi yapacam.Ayrıca aynakolumu değişmedim sadece göbek değişti.Kadromu da değiştiğim için ön vites ayarınıda yeni yaptım dediğim gibi geçişlerde sorun yok fakat alta düşüyor.Ön arka ikinci vitesde.Bir resim daha yükledim ;

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu resimdeki pozisyonda düşüyorsa aktarıcıdan olma ihtimali yüksek çünkü çaprazda durmasına rağmen aktarıcı ile zincir arası 3 mm gibi duruyor.Bu gibi durumlarda arka en büyükteyken önde zincir aktarıcıya değdi deyecek pozisyonda aktarıcınızı ayarlamanız gerekiyor.

Ayrıca aktarıcınızın yerini anlamak için de karşıdan(aynakol tarafından baktığınızda) aktarıcı aynakolun en küçük dişlisindeyken aktarıcının size yakın kısımı büyük aynakol dişlisinden 4 mm yüksekte olması gerekiyor.Buda önemli bir durumdur.Eğer aktarıcınızın yerini doğru yapamaz iseniz ne yaparsanız yapın ayarlarda problem yaşarsınız.Bir tarafı düzeltirken başka bir kısımda ayarsızlık görürsünüz.

akgulcemal bunu beğendi.
  11. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Teşekkürler yarın söylediklerinizi uygulayıp çıkan sonucu paylaşacam

Ferhat Köse bunu beğendi.
  12. Yener Altunbozar

Yener Altunbozar Aktif Üye

Seviye:
    Eger zincir ayna kolun ikinci dislisindeyken yavas yavas pedal cevirirken on vitese bir bak, vites zincire degmiyorsa ve pedala asilinca hala birinci disliye dusuyorsa, yani on vitesin yardimi olmadan. sorun bencede aynakolda.

zaten gonderdigin resimdede dislilerin asindigi belli oluyor. Tum disliler ayni boy olmus. ayni resimde aynakoldaki buyuk carka bakarsan ki daha az kullanilmis farki gorursun. :)

Bol sans!

akgulcemal bunu beğendi.
  13. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ferhat bey dediklerinizi yaptım galiba düzeldi biraz turladım hiç yapmadı.Ön vitesi zincire değecek kadar yakın ayarladım umarım birdaha aynı sorunu yaşamam :)

14. Yener Altunbozar

Yener Altunbozar Aktif Üye

Seviye:
    masrafsiz bir fix olmus tebrikler

akgulcemal bunu beğendi.
  15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sevindim senin adına :) iyi pedallamalar.....

akgulcemal bunu beğendi.
  16. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Evet arkadaşlar bugün işin sonuna geldim.Daha önceden yaşadığım sorunu belirtmiştim çözüm de bulduk saolun ama galiba sorun zincirmiş.Hİç değiştirmedim 2000 km yi rahat geçmiştir.Son bi iki gündür de aynı sorunu yaşamaya başladım ( ön vites ayarıyla oynamadığım halde ) Sorunun kaynağını çözmek isteğiyle sahile çıktım.Bİ yandan aniden hızlanıyorum diğer yandan da zincire bakıyorum tam olarak ne oluyor diye.Ama çok uzun sürmedi zinciri kopardım ( eklendiği yerden ).Şu anda bisikletimin tek sorunu da oydu madem kopardım yeni bi zincir alma zamanı geldi.Hangi zinciri almalıyım ? Kmc'nin gold serisi hoşuma gidiyor ama o kadar parayı hakediyormu ? Model tavsiyelerinizi bekliyorum.Umarım sorun zincirdendir.

17. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Kmc x9 almayı düşünüyorum bide sl versiyonu var ama hafifletilmiş hali galiba gerek yok ona diye düşünüyorum.9 lu sistem için hepsi standartmıdır başka bi ölçüsü yok dimi ?

18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    9 lu sistem zincirlerin ölçüleri aynıdır.Başka türlüsü düşünülemez zaten, rubleye oturmaz....KMC markası da zincir konusunda kendini ispatlamış bir firmadır.Sorunsuz kullanabilirsiniz.

akgulcemal bunu beğendi.
  19. akgulcemal

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Teşekkürler tekrardan , google gibisiniz bisiklet konusunda her sorunun cevabı var :) Ebaydan alacam galiba yine bi en az 10 gün bisikletsiz kaldım ...

Ferhat Köse bunu beğendi.
  20. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Estağfurullah, böyle sınırsız bir konuda google gibi olmak imkansız :) Sadece kendi deneyebildiğim konularda ve emin isem yardımcı olmaya çalışıyorum.Benim tecrübeleriminde sınırı var emin olabilirsiniz.tek farkım biraz fazla meraklıyım ve 20 yıldır elim takım avadanlık tuttuğu için biraz da teknik bir personel sayılabilirim.Boş vakitlerimde de shimanonun teknik sayfalarını okumak gibi bir merakım var :) Zinciri de yurtdışından almak çok karlı değil.Ben geçen ay 10 lu sistem zincirleri için bir araştırma yapmıştım yurtdışı sitelerini, Türkiyedeki firmalar daha hesaplı veriyordu.KMC zincirleri de türkiyede çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

akgulcemal bunu beğendi.