Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakoldaki kol uzunluklarının farklı oluşu ne anlama geliyor

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sevgili arkadaşlar belki daha önce bahsi açılmıştır. Doğrusu araştırmadan direkt başlığı açtım. Mesele şu ki aynakoldaki kol uzunluğunun farklı olmasının anlamı nedir. Bir misalle anlatayım. 48*36*26 aynakol alacağım. Bu aynakolda 175 mm ve 170 mm olmak üzere iki farklı kol uzunluğu mevcut. Bu kol uzunluğunun faklı olması acaba sürücünün boyu ilemi, bacak uzunluğu ilemi alakalıdır. Yani kol uzunluğunu farklı kılan şey nedir. Farklı kol uzunlukları ne anlama gelmektedir. Bu arada boyum 177 cm.
    Saygılarımla...

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bacak uzunluğu ile alakalıdır. Mesela ben yol bisikletinde 188cm boy ile 175mm krank kolu kullanıyorum. Bunu neden yapıyorum? Pedal basarken bacağımı düzgün açamazsam bu problemi seleyi yükselterek çözerim. Seleyi yükseltirsem gidona ulaşmak için daha fazla eğilmek zorunda kalacağım. Şu durumda gidonu da yükseltmek lazım değil mi? Bunun yerine 170mm kolu 175mm ile değiştirirsem seleyi ve gidonu daha fazla yükseltmeden problemi çözebilirim.
    Bunları tamamen kendi mantığım çerçevesinde söylüyorum. Daha teknik bilgiler ile yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır.

Ayrıca krank kolları için 160, 165, 170, 172.5, 175, 180mm şeklinde ölçüler de bulunmaktadır.

BFOkuru ve mehmetsunu bunu beğendi.
  3. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Küçük bir kısmına hızlıca cevap vereyim mehmet bey,
    kuvvet kolunun yani,aynakol kolunun kısa olması uygulamanız gereken kuvveti arttırır. Uzun olması da uygulamanız gereken kuvveti azaltmanıza yardımcı olur.Tabi kuvvet kazancı yoldan kayıp anlamına gelir.Atıyorum mesela; 175 mm lik aynakolda en ağır vitesde daha fazla kadans yapabileceğinizi düşünüyorsanız 170 mm lik aynakola geçilebilir. Yada 170 mm lik aynakolda en hafif vitesde rampa çıkmakta zorlanıyorsanız 175e geçilebilir. Pek bir fark yaratır mı bilemem ama fiziksel olarak yaratması lazım :) daha deneyimli arkadaşlar konuyu bisiklete daha iyi bağlarlar.Kolay gelsin.

BFOkuru, mehmetsunu ve Uğur S. bunu beğendi.
  4. ihsangencer

ihsangencer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    boy 177 cm aynakol 175 mm, benim üst sınırımda aynakol, ancak daha fazla tork demek, aynı zamanda geniş hareket yolda rahatlık veriyor

mehmetsunu bunu beğendi.
  5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kol uzadıkça momentum artar.

mehmetsunu bunu beğendi.
  6. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uygun pedal kolu boyu; bacak boyu ile, özellikle de bacağın üst kısmı yani diz-kalça arasındaki mesafe ile alakalıdır.

Uğur S., BFOkuru ve mehmetsunu bunu beğendi.
  7. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Benim bisikletlerde uzun ve kısa aynakol kolu mevcut. Sanırım biri 170 biri 175 mm. Metreyle ölçmüştüm ama net ölçemiyorsunuz çünkü milimetreler söz konusu.
    Şöyle bir deneyim yaşıyorum: Kısa aynakol kolunda depara (sprint) kalktığım vakit dizlerimin büküldüğü yerden pedala bastığım yere kadar bir kısalık hissediyorum. Dolayısıyla depar yapabilsem de küçük bir eksiklik hissediyorum. Üstelik bu deneyim bütün sürüşlerimde geçerli. Düz yol, yokuş fark etmiyor.
    Uzun kolda ise (172.5 veya 175 mm) tam bir depar sürüşü yapıyorum. Hatta daha uzun soluklu gidebiliyorum. Benim deneyimlerim de bunlar.
    Bu arada boyum 178 cm. İç bacak boyum ise 82 cm.
    Size uyan aynakol krank kolu uzunluğu 172.5 mm Mehmet bey
    Şurada da geniş bilgi mevcut. Benim İngilizce vasat olduğundan anladığım budur demiyorum.
    http://www.stevehoggbikefitting.com/bikefit/2011/06/crank-length-which-one/

mehmetsunu bunu beğendi.