Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakolda tıkırtı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında tekkir tarafından paylaşıldı.

1. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar,

Pedala basınca bir tıkırtı hissediyorum, sanki zincir tam geçmiyo gibi, rulmanlar kirlenmiş - kumlanmış gibi değişik bişey, neden böyle oluyor. Geçen aylarda da aynı sorun olmuştu ve hatta seste geliyordu, servise gittim, orta göbek arızalı dendi ve yenisi takıldı hakikaten tıkırtı da kayboldu. Ancak bisikleti alalı senesini doldurmamıştı.

Neyse yeni göbek daha 2 aylık bir sorun yoktu. Geçen hafta iş çıkışı sağanak yağmurun altında geldim eve. Baştan aşağı çamurlu su olduk tabii bisikletimle. Çekiş sistemini temizleyip yağladım sorun olmasın diye ama yine 1-2 gün sonra aynı takırtı gelmeye başladı. Acaba çamurlardan mı dedim şöyle bi duşa soktum, tozu toprağı aktı yine olmadı. Yağmurun etkisi diyecem, göbeğe mi giriyor da bozuyor? ama olmaması lazım. Henüz servise gitmedim ama niye zırt pırt arıza çıkarır bu göbek (tabii göbekten olduğunu varsayıyoruz) yanlış bir şeyler mi yapıyorum acaba?

Daha önce benimkine benzer 2 konu açılmış:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=98725
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=99237

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    pedala bastıkça aynakol bölgesinden gelen tıkırtıların pek çok sebebi olabilir .Orta göbeğiniz gevşemiş olabilir ,zinciriniz aktarıcıya sürtüyor olabilir,pedallarınızda boşluk olabilir,orta göbek rulmanlı değilse yeniden boşluk yapmış olabilir.Tıkırtı değil de gıcırtı ise sele borusunun kadroya girdiği bölgenin pisliğinden ve sele borusu kelepçesinin gevşemesinden bile pedala yük verdiğinizde ses gelebilir.Yani bu yazdıklarınız ile direk şundandır demek çok zor mecburen ya kendiniz atayıp bulacaksınız yada bir bakım atölyesine göstereceksiniz.

tekkir ve Cüneyt Y. bunu beğendi.
  3. ibt1994

ibt1994 Aktif Üye

Seviye:
    göbeyinin eski sistemse göbeginiz dagılmıştır kaset göbege geçmenizi tavsiye ederim eski tip göbeklerde sık karşılaşılan bi problem

tekkir bunu beğendi.
  4. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Göbek kaset tip eski tip değil. Shimano marka ancak modeli bilmiyorum üstelik dediğim gibi 2 ay oldu değişeli. Belki gevşemiş olabilir?

Sele borusundan gelen gıcırtı değil baktım, ön aktarıcıya da sürtme yok, pedallarda da boşluk yok, spd pedal ve yeni sayılır zaten. Muhtemelen yine orta göbekten geliyo tıkırtı yüke binince yapmaya başlıyor... Servise götüreyim bakalım ne çıkacak :(

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Shimano ve kaset tip orta göbek ise kolay kolay bu kadar kısa sürede dağılmaz .Bağlantı kapaklarını ince bir tornavida ile yoklarsanız gevşemiş olma ihtimalleri var.Aynakol tarafı ters diş diğer taraf düz diş civata sistemi ile çalışır kontrol ederken buna göre ederseniz daha uygun olur

tekkir bunu beğendi.
  6. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sizin sorun arka dişlide,çünkü zincir dişliler üzerinde hareket ederken;bir dişli sağlam diğer dişli aşınmış olduğundan ilkten bu şekilde tıkırtı sesleri yapar ve daha sonrada zincir kaydırmaya başlayacaktır.
    Orta göbeği söküp takmaları yanlış bir uygulamadır,ayrıca orta göbek her ses veya arızada sorun yaratmaz.