Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol'da Sprint ve yüklenmelerinde gelen ses.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında OrhanAtılgan tarafından paylaşıldı.

1. OrhanAtılgan

OrhanAtılgan Üye

Seviye:
    Arkadaslar Sedona 761 kullanıcısıyım.2011 Deore Aynakol var.Son zamanlarda sprintlerde yüklenince cıt cıt cıt cıt sesi geliyor bunun sebebi nedir ?

2. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    çark aralarında olan vidaları sım sıkı sık ve vites ayarlarını sıfırdan yap düzelir.

3. haldun kabadayı28

haldun kabadayı28 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bende sedona 781 kullanıyorum aynı sorun benım aynakoldan da gelıyor.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aynakoldan olduğuna eminmisiniz genelde o ses sele borusunun oradan gelir.Eğer ses selede oturuyorken geliyor ayakta kesiliyorsa Sele borusunu çıkarın borunun girdiği yeri ve kadrodaki kısımı saf alkol yada kolonya ile temizleyerek yeniden takın ve sele kelepçesini biraz daha sıkı uygulayın .

Seleden kalktığınızda yine devam ediyorsa pedallarınızı kontrol edin boşluk varsa o yüzden de gelebilir.Hangi pedal kullanıyorsunuz.Onu yazarmısınız.Birde Aynakolu kaç km kullandınız belki rulmanlarını yağlama vakti gelmiştir ama hallowtech II aynakollarda ben 2-3 bin km de bir yağlıyorum şimdiye kadar sorun çıkmadı.

Sesi çok iyi dinlemeniz gerekiyor olay biraz da sizde bitiyor yani.Tüm bu bilgiler etrafında bir deneme daha yaparak paylaşırsanız hep birlikte sorunu çözmeye çalışabiliriz......

Fatih Toraman bunu beğendi.
  5. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Kadro kulağı vidalarının gevşememiş olduğundan,
    Arka QR'ın yüklenmelerde esneyip ses yapmadığından emin olun.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  6. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    geçenlerde aynakolu koparttığını duydum..çok üzüldüm..bence aynakolu hatta komple bisikleti sıktır... bisikleti param parça etmeyesin :brutal324 :vroam:

Tolga Yücel bunu beğendi.
  7. Çağlayan Zeki ABLAK

Çağlayan Zeki ABLAK Aktif Üye

Seviye:
    Yol bisikletimin aynakolunda yaşadım bu sorunu yaprak vidalarını sıkın ses çıkartmaya devam ederse yaprak vidalarını değiştirin...

8. Emre Alp Özkurt

Emre Alp Özkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    aynakolda yamukluk varsa ön aktarıcıya hafif hafif çarpıyor olabilir.

9. OrhanAtılgan

OrhanAtılgan Üye

Seviye:
    Sele borusunu soktum onla alakası yok ana ses gelen yer aynakol.Spd kulanıcısıyım, yağladım ve pedalları sıktım ıyıce ayarlarını yaptım ama komple aynakolu sökmedim yanlız sorun hala devam etmekte aynakolu söküp icine bakmak gerek galiba icinle alakası var cünkü dısından yapılacak bütün müdahaleleri yaptırdım malesef içerden sorun galiba açtırıcam en yakın zamanda yetkili servise.

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Anladım Orhan kesinlikle diğer yazılanlara da baktıysan ve aynakoldan geldiğine eminsen Hallowtech II aynakolları sökmek çok kolay.Bunun için iki takımın olması gerekiyor.

Linkteki Tl-Fc 16 ve TL-FC32 ( Sol kol çektirme kapak lokması ve orta göbek açık ağız özel anahtarı)

http://techdocs.shimano.com/media/t...3A/SI-0093A-002-TUR_v1_m56577569830680209.pdf

Bu linkte bazı bilgilerde faydana olacaktır.

Acizane aklıma gelenler aynakolun orta milinde çizik boşluk varmı onlara bak.Birde orta göbeğin iç kısmında gözükmeyen fakat parmakla hissedebileceğin ince rulmanlar var(linkteki sayfada aynakol montajı resmindeki 1 ve 2 nolu parçaların içinde) o rulmanlarda boşluk oynama varmı onları kontrol et.İş bitiminde de kauçuklu gres ile gresleyip tekrar topla derim.
    Dişlilerin de alyanlarını sıktıktan sonra tekrar deneyip buradan paylaşabilirsin.
    Bir ihtimal özellikle yaz sıcaklarında uzun soluklu ve yüksek kadanslı binişler yaptıysan içerisindeki gres sıcaktan(hava sıcaklığı ve kadansın verdiği ısı) eriyor ve akıyor yağsız kalan mil ve rulmanlarda boşluğa ve bozulmaya direnç gösteremiyorlar.

Fakat içimden hala bir ses aynakoldan olmadığını söylüyor eğer çok zorlamadıysan bu kadar kısa sürede bozulacak bir parça değil diye biliyorum.

Tüm bu yazdıklarım kendi şahsi tecrübelerimden aklıma gelenlerdir kesin bilgi değildir katılan ,katılmayan olabilir son karar senindir :) kolay gelsin :)

sonEr´´ bunu beğendi.
  11. OrhanAtılgan

OrhanAtılgan Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler Ferhat Bey.Şimdi dediklerinizi yetkili servise gidip teker teker anlatıp yaptıracağım.Yardımlarınız ve uğraşlarınız için tekrar teşekkürler. :) İyi Forumlaar :)

Ferhat Köse ve sonEr´´ bunu beğendi.
  12. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok biliyorsan kendin yapsaydın diyeceklerine eminim :)::):):)):)

13. OrhanAtılgan

OrhanAtılgan Üye

Seviye:
    Sorun hal oldu ilgilenen ve bu işe kafa yoran herkese çok teşekkür ederim özellikle Ferhat Bey'e sorun hal oldu.Sessiz bisiklet sürmek gibisi yokmuş :)

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Orhan nereden çıktı problem yazarmısın.Belki daha önce başımıza gelmeyen bir yerdir bizde duymuş oluruz aklımızın bir kenarında dursun.....

15. Kadir.Celik

Kadir.Celik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aynı şey benimde başıma gelmişti, sorun pedallarımı değiştirince düzeldi.

16. Orhan Atilgan

Orhan Atilgan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ya sorun orta göbek bakımsızlıktan dolayı benzin ile yıkandı ve yağlandı sorun hal oldu :)

17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bilgilendirme için teşekkürler :) muhtemelen bir kaç mesaj yukarıda yazdığım olaydandır.İçerisindeki gres sıcaktan eriyor ve yağsız kalabiliyor.Yazın hava 35-40 derecelerde bisiklet sürüyoruz üstüne kadansımızın durumuna göre pedal çevirdikçe oluşacak ısıyı tahmin edersiniz.Piyasadaki gres yağlar ise çok değil 120-180 derecelerde damlamaya başlıyor(özel karışımlı gresler hariç onlar cok daha fazla ısıya dayanabiliyor)

Not:İki farklı hesabınız var :) tamam ikisinde de isimler aynı fakat bir tanesinden vaz geçmeniz gerekiyor.Bilmem farkındamısınız bir bu hesapla bir diğeriyle cevap yazmışsınız :)

18. Orhan Atilgan

Orhan Atilgan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet,yardımlarınız için tekrardan teşekkürler. Size zahmet eyer ban'lama hakkınız var ise, benim OrhanAtılgan Olan hesabımı banlarmısınız cünkü bunda olacağımda artık :)