Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol'a Tokmakla Vurulduktan Sonra Gelmeye Başlayan Ses

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sercan tarafından paylaşıldı.

1. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet, çok acil gitmem gereken bir yer vardı ve içim razı olmasa da ''merdivenaltı'' bisikletçisine gittim. Kapadım gözlerimi, emanet ettim kuzuciğimi eli yüzü yağ içindeki (kesinlikle aşağılamıyorum, ama o yağlı ellerini seleye, elciklere, her yere sürüyor, sonra ben de oraları tutuyorum/oturuyorum.) bisikletin ''b''sini bilmeyen herife.

''Ya Allah'' dedi aldı tokmağı eline, aynakola doğru sert bir hamle yapacağıdı ki ''dur!'' dedim. Araya bez, bir sürü absorbe edici madde koydurduktan sonra tokmak ile darbeler indirmesine razı olmak zorunda kaldım. Sebebi ise aynakolun tek olan (artık ne deniyor bilmiyorum, yaprakların olmadığı taraftaki kol) kolunun bir gün önce çıkmasıydı ve beni yaralamasıydı. Birden fırlayınca ayağım bayağı geri geldi ve bana çarptı. Neyse ki SPD vardı ve pedal ayakkabıdan çıkıp bir yere fırlamadı. Eve gelip tekrar taktım, vidaları sıktım, ancak diğer taraftan da dışa çıkmış aynakol. Adam tokmakla yerine oturtup vidaları allen ile sıktıktan sonra 2 YTL'yi alıp gönderdi.

Bir iki gün sonra, biraz hızlandığımda (çok değil, 20 km hız'da bile duyulabiliyor) aynakolda bir yerlerden her tur dönüşte ''çit çit çit...'' diye bi ses duymaya başladım. Sesin gelme aralığı hiç değişmiyor, çok hızlı gitsem de aynı sürede (misal 2 saniyede bir), çok yavaş gitsem de aynı sürede ''çıt''lıyor. Anlayamadım ben. Nedir acaba problem? Tabiki böyle anlamak zor, ancak fikir yürütecek olursak nelerden şüphe edebiliriz? Bisikletçiye de gidemiyorum, zira Bakırköy Bike&Outdoor'un teknik servisi Aram Abi Beşiktaş şubesinde artık. Bu hafta da gitmem imkânsız gibi, ama bir çözüm bulamazsam bir şekilde gideceğim. Zira haftaya şehir dışına çıkacağımdan tüm bakımları yapılsın, şehir dışında problem çıkarmasın istiyorum.

Umarım biraz olsun anlatabilmişimdir derdimi. Belki daha önce bu tip bir problemle karşılaşan olmuştur. Bu arada aynakol Shimano Deore LX FC-M580.

2. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Kadans hizinla bir mi citliyor ona dikkat et...
    Eger oyleyse gobekte yada rulmaninda sorun olacaktir...

3. airwolf045

airwolf045 Yeni Üye

Seviye:
    dostum bence aynakolun yatağı dağılmış olabilir...çünkü aynı ses bende de vardı bi ara...söktüğümüzde rulmanlarının dağılmış olduğunu gördük.muhtemeln senin bisikletinde de takım rulman var... istersen bi baktır....

4. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    aynakolun (yada tek kolun) bağlantı yatağı kare şeklindedir
    sen farkında olmadan gevşek şekilde bidin ve en sonunda fırladı
    işte sen gevşek şekilde binerken kare yatağın şekli bozuldu boşluk yaptı
    bir kez bu başına geldimi ne kadar sıktırsanda bir süre sonra boşluk yapabiliyo. bu boşlukta ses de yapar hissettirirde
    araya ince metal sac (kutu kola :D) sıkıştırıp. daha sonra mil vidasını çok sağlam bir şekilde sıkıştırarak çözdüğüm oldu.

dediğim gibi yine gevşemiştir... gevşemiştir o..

5. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Bu arada Aynakol'un lx oldugu dolayisiyla Octalink oldugu'nu goz onunde bulundurursak...O aynakolda kare yatak olma ihtamli dusuk;)

Bence o trafataki rulmani dagitti...Hepsi bu:)

Kolay gelsin...

6. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    hmm ölemiş dikkat etmemişim. zaten octalink yataklama hakkında bi bilgimde yok. ama benim anlatmaya çalıştığım tarzda bi problemin olma olasılığının bunda da olabileceğini düşünüyorum. koly gelsin

7. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    çok basit olarak pedallar gevşemiş olabilir mi??

8. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    bir kere binsem söyliycem ama böyle zor ya herşey olabilir aynakolun dişli tarafındaki kolu orta vitesin dış tarafına sürtmesin sakın

9. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Sercan'cım geçmiş olsun .
    Senin için aradım buldum , 14 nolu cevabımı oku, kesin senin ustada diş atlatmış olabilir takarken.

10. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sanırım orta göbeği çıkarmamışlar,sadece çıkan kolu göbeğe oturtmuşlar inşallah basit bir sebeptendir zaten ben o kadar kolay arıza vereceğine inanmıyorum ama bu tip darbelerde yumuşak çekiçler kullanılmalı bence( plastik olanlardan )

11. Yiğit

Yiğit Üye

Seviye:
    Ayni citlama benim aynakolumdan da geliyor ancak herhangi bir bosluk ya da buna benzer bir sey soz konusu degil. Sadece citliyo o da yokus cikarken.. . Bir kac defa aynakol ayaklarini temizlemek icin sokup takmistim.

12. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    elle farkedilecek bir boşluk değildir bu tür boşlıklar mikron düzeyinde de olsa çıtılama yapabilir ayna kol.. vidasını iyice sıkıştırmak faydalı oabilir. tabi aşırıya kaçmayarak

13. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    kronkın vidası gevşemiş kapak düşmüş ve kol yerinden çıkmış daha sonra adam yerine oturmak için tokmakla vurmuş ve muhtemelen o taraftaki yatak sistemini zedelemiş...

Peki o krankın üsdtünde olması gereken ve çıkmsını önleyen siyah plastik tıpa yerindemi ayrıca alyanla sıkılıp krankı tutan vidalar yeterince sıkıldımı... Bu ekipmanlarda sorun yoksa sanırım sana yeni bir yatak seti lazım secan...

14. H.Çelik

H.Çelik Üye

Seviye:
    birde pedal rulmanına bak istersen

15. sakalli

sakalli Yeni Üye

Seviye:
    aynı sorun bendede vardı pedalı her bir tam tur çevirdiğimde çıt sesi pedalı söküp yağlayıp yeniden takarmısın

16. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Burda yazılanların her biri birer tecrübeyi anlatıyor sen en kolaydan zora doğru git ben önce pedal vidaları vs diye başla

17. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    slmlar,

bugun aynakolumu sokmeye calisirken elimin ayari kacti ve gobegi ezdim. kendime cok ama cok kizdim. ancak bu halti yedikten sonra burayi okumak aklima geldi tabii artik cok gec!!!

Truativ noir carbon aynakolun vidalarini soktum ama tek kolunu cekemedim, kanirtmaya calisirken gobegi ezdim gitti..

Artik cok gec biliyorum ama, bu aynakolu sokmek icin ozel bir alet var mi? Yani tokmak,levye vs kullanmadan sokulebilir bir parca midir?

bi de, aman benim bu safligimi siz yapmayin, bakiniz simdiden yepyeni gobegi cope gonderdim :(

18. Emirhan Gördebil

Emirhan Gördebil Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet özel alet olmadan sökmeye kalkarsan olabilcek muhtemel şey başına gelmiş.Arkadaşım senin sorun muhtemelen göbekte her tam turda dediğine göre sesin geldiyi yer hep aynı yer ve muhtemelen biraz abandığında ses daha da artıyor olmalı.(nerden biliyorum bende göbeği dağıttım.:D) Bence çekiç kullanmayan bir bisikletçiye götürüp göbekte sorun olduğunu söylersen yardımcı olur.Şeyde olabilir bottom bracket gevşemişte olabilir.

19. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    geçmiş olsun artık yapılacak birşey ok ama bir daha olmamasını istiyorsan aynakolu sökerken aynakol çektirme aleti kullan :)

konumuza dönersek o çıt sesleri bndede vardı ama 35 lira verince düzeldi.büyük ishtimalle orta göbek dağıldı (kendimden biliyorum)eğer kaset bir orta göbek kullanıyorsan bunların tamiride söz konusu değil direk değiştirmen gerekiyor ve o sesler git gide artıp en sonunda sana asfaltı yakından inceleme fırsatı verir...eğer göbeği deiştireceksen göbek takılırken bisikeltçinin başında dur bnce çünkü bazı dandik bisikletçiler göbeği takarken gres kullanmıyorlar buda göbeği yine bozuyor.