Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol ve ruble uyumu?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Nedim92 tarafından paylaşıldı.

1. Nedim92

Nedim92 Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkese iyiforumlar kazasız belasız bol pedallar :) Şuan 3x9 deore xt vites sistemi kullanmaktayım. Arka aktarıcım deore xt, ön aktarcım deore xt, vites kollarım da deore sl-m590. Fakat aynakolum çok kötü zamanında 30tl ye biyerden almıştım shimanonun seri dışı bi ürünü :) Sanırım aynakolun diş sayıları aktarıcıya uymadğı için arka aktarıcı çok saçma duruyor, vites arttırdığımda bacak iyice ileri gidiyor ve neredeyse 180derece oluyor. Zaten ön vitesi 3'e geçiremiyorum bile. Şimdi yeni bi aynakol almak istiyorum ama dişli sayıları nasıl olmalı? Bu sistemde bi aynakolun mükemmel bi sürüm için dişli sayıları nasıl olmalı? Zaten alırsamda forumdan 2.el bi deore xt almak istiyorum ama maddi duruma göre de deore yada slx de olabilir tabi :) Bu konuda bana yardımcı olacak, beni bilgilendirecek abilerim arkadaşlarım kardeşlerim mutlaka vardır :)
    Birde ruble hakkında da bi sorum olacak. Bunlarıdan da diş sayıları çok önemli sanırım. Şuanda Shimano cs-hg 20 9'lu kullanıyorum dişlilerin sayısını bilmiyorum( mesela 11-34 oluyor en küçük en büyük diye) Bu kullandığım ruble uygunmudur? değiştirmeme gerek varmı? İleride yenileyecek olsam hangi dişli aralıklarında almalıyım?
    Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim :)

2. mhmmt111

mhmmt111 Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    vitesi yanlış kullanıyor olabılırmısın? mesela aynakol 1 iken arka 1-4 arası 2 de ıken arka 4-7 3 te ıken 6-9 gıbı boyle kullanırsan sıkıntı olacagını sanmıyorum yada sunu dene aynakol 1 de ıken arkayı 6-7 ye at attırıcının bacağı rubleye yapısacak gıbı olmuyor yıne açık duruyorsa zıncırınde 1-2 bakla eksık olabılır aynakolun dıslı sayısının etkıleyecegını sanmam pek fazla..

Nedim92 bunu beğendi.
  3. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    aktarıcı bacagının cok öne gelmesi ön büyüdükçe arkayı ona göre küçültüyosan. düzgün kullanıyosan zincirin kısa kalmış eski aynakolun 42 idi ve şimdi 44 yada 48 ile değiştirmişsen ondan kısa kalır. zinciri değiştirirsen sorunun cözülür. önü en büyüğe arkayıda 1. yani dişli sayısı olarak en büyük dişliye atarsan hem çapraz durur hem aktarıcın öne yakınlaşır bu şekil kullanmaman gerekir zaten. 11-32 en yaygın olanı 34 olmasıda bişey olmaz cok yokuşlu yolları daha rahat çıkarsın rublenle ilgili birşey yok

Nedim92 bunu beğendi.
  4. Nedim92

Nedim92 Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sanırım dediğiniz gibi zincirin kısa gelme ihtimali bana da mantıklı geldi ama bisikletçide ayarları yaparken bu dişlinin uymadığını söylemişti ve 4-5 bakla çıkarmıştı. Zaten ön taraf 2 de arka 1 deyken bile neredeyse rubleye yapışcak gibi oluyor.Ön 2 arka 9 da tamame yapışıo rubleye bu yüzdende önü 3 attığımda takılıp kalıo pedalı döndüremiyorum :) Yarın yada en geç p.tesi bisiletçiye gidip zinciri uzattırmalıyım ozaman. Çıkan baklalar bende zaten.Eğer yine olmazsa haber vericem :) İkinizede teşekkür ediyorum ilginiz için, kazasız belasız bol pedallar :)