Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol ve ruble değişimi hk.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında İsmail Kulaoglu tarafından paylaşıldı.

1. İsmail Kulaoglu

İsmail Kulaoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Selamun Aleykum, Herkeze merhabalar
    Aranızda yeni olarak ve yeni bir bisiklet meraklısı olarak bir kaç sorum olacak, aşağıdaki parça değişimlerini yaparak bisikletimi (merida matts v10) hızlandırmak istiyorum.
    Kilometre sayacımın düz yolda gördüğü max hız olan 43km/saat aşağıdaki değişimlerden sonra 62km/saat'e çıkacak teorik olarak hesaplamamda bir yanlış yok ise.
    42/14=3 dişli oranı değişim sonrasında 48/11=4,36 dişli oranı olacak
    4,36*43/3=62,5km/saat (yeni dişli oranı * max hız / eski dişli oranı)

Değişim yapmayı düşündüğüm parçalar ve eski parçların kodları aşağıdadır. Zincir : KMC Z50 7s
    Crankset - 170mm (3*7 vites)
    Shimano M131 42-34-24 - Shimano M131 48-38-28
    Cassette
    Shimano MF-TZ21 14-28 - Shimano CS-HG-41-7s ( 7 vites uyumlu imiş)
    Başka bir parça değiştirmeye ihtiyacım olur mu? Örneğin zincir, arka arttırıcı, ön arttırıcı vb.

Bir diğer sorum 7vites 11 dişli zor bulunuyormuş, 8vites 11 diş alsam (8li vites kolu abimde var boşta) arka arttırıcıyı değiştirmek gerekir mi? Zincir değiştirmek gerekir mi? Başka neleri değiştirmem gerekir?
    Yani nelerin değişmesi gerekir. Şimdilik başka bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum, aynakol ve ruble 80TL gibi tutuyor değişim için ne kadar öderim onu bilmiyorum. Forumda yaptığım araştırmalarda ciddi parça değişimi yerine MTB'den yol bisikletine geçiş tavsiye edilmiş. Bisikleti değiştirmeden uygun bir ücrete biraz hızlandırabileceğimi düşünüyorum.

Konu hakkında yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.

2. Ercan Cebeci

Ercan Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öncelikle teorik olarak hesapladığınız 62 km hız reelde çok mümkün değil(düz yolda). dişli oranlarındaki artış ile +hız sağlayabilmeniz için mevcut dişli oranınız ile düz yolda pedalları neredeyse boşa döndürecek kadar hızlı çevirebiliyor olmanız lazım. Bunun içinde kuvvetli bacaklar şart. Kondisyonunuz bu kadar iyi ise dişli oranlarındaki artışla hız artışı sağlarsınız. Aksi takdirde pek bir şey fark etmeyecektir.

Sistemle ilgilide 7 li sisteme uygun parçalar alırsanız montajını yapıp kullanırsınız. 8 li dişli alırsanız, zincir(vites sayısı yükseldikçe zincir daralır), arka attırıcı, ruble aslında komple vites sistemi değişmesi gerekir. Arka göbeğinde yeni sisteme uyumlu olması gerekli. Ayrıca ön aktarıcınız da 48 li aynakola uyumlu olmayabilir.

Tavsiyem; mevcut sitemdeki dişli oranı artık hafif geliyorsa, 7 li sistemde Aynakolu 48li yapıp(ön aktarıcı kapasitesine dikkat ederek), rubleyi 12 li almanız olur. Bu şekilde de teorik olarak 57,3km hız yapabilirsiniz. Zaten mtb ile bu hıza bile çıkmak oldukça güç bu yüzden fazlasıyla yeterli olur. Böylelikle yapacağınız masrafta daha az olur.

3. İsmail Kulaoglu

İsmail Kulaoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Değişmeyi düşündüğüm aynakol M131 42'den M131 48'e vites shimano da M171 ile aynı PDF dökümanda yer alıyor ve ikiside Shimano EF51 - EZ Fire ön aktarıcı kullanıyor bende de bu mevcut. Dolayısı ile ayna kolu değiştirmede problem yaşamayacağımı düşünüyorum
    ilgili PDF dosyası http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...=gtrY5TPAtG7D2bbstvxeSA&bvm=bv.74649129,d.ZWU
    Fakat ruble ile ilgili bir değişim bilgisi bulamadım. Fakat yabancı bir forumda okuduğum kadarı ile 7 vites için olan tüm shimano parçaları birbiri ile uyumludur gibi bir ibareye rastladım. Bu bilgi ne kadar güvenilir. İnternette dediğim gibi 80TL'ye bu parçaları buldum.
    (Kondüsyonu sordunuz öyle abartı bir sürüşüm yok hafta sonları 25-40km Avcılar sahilde bir ileri bir geri kullanıyorum. Geçen pazar (Silivri) Çantaköy-Çorlu-Çantaköy (55-60km) arasında bisikleti kullanırken pedallar bir çok kez boşa çıktı.
    Yaa işin doğrusu çok keyifli bir şeymiş bisiklet kullanmak. Acayip haz alıyor insan ama acemiyim yeni başladım bisikleti Haziranda aldım, 400-500km yol yaptım şimdiden. Ve en son 20 yıl önce bisiklet kullanmıştım :) niye boşuna bu kadar sene beklediysem.)
    Bu arada sizden gelen cevap sonrasında Merida ile irtibata geçip kendilerine mail gönderdim (birkaç ülkenin temsilciliklerine), gelen cevapta bir tamirciye götürüp derdinizi anlatın onlar yardımcı olur diyorlar. 2 ülke temsilcisi aynı şekilde dönüş yaptı. Türkiye temsilcisi Aslı Bisikletten konu ile ilgili bir dönüş olmadı.
    Teknik anlamda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

4. Ercan Cebeci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ön aktarıcılar da, kimisi maksimum 42 diş kimisi 48 diş kapasiteli gibi özellikleri oluyor. Aktarıcının modeline göre kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki linkteki aktarıcıları inceleyebilirsiniz. Rublede 7 li olduğu sürece sorun olmaz. Hatta shimano olması bile şart değil. Shimano sistemde sram ruble kullanan bir çok insan var.

48 dişli kapasiteli
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/yedek-parca/on-vites/altus-on-aktarici-fd-m-311.html

42 dişli kapasiteli
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/yedek-parca/on-vites/alivo-on-aktarici-fd-m-412.html

5. İsmail Kulaoglu

İsmail Kulaoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Anladım alacağım komponenette dikkat etmem gereken konu max.diş sayısı eğer benim ön aktarıcı sistemim 48 diş destekliyorsa sorun olmayacak. :) teşekkür ederim.
    Gerekirse 1-2 bakla zincir ekleyeceğiz o kadar, birde belki vites geçişleri için ayar yapılması gerekiyor.

6. İsmail Kulaoglu

İsmail Kulaoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ercan bey biraz önce eve gelip kontrol ettim Shimano Sis 42T yazıyor Tourney TY10 modeli 42 diş destekliyormuş,
    48 diş kapasiteli bir ön aktarıcı almam gerekecek, bilgiler ve yardımınız için teşekkür ederim.

Sanırım başka değişecek bir parça yok, lastik değiştirmeyi şu an için düşünmüyorum.

7. Ercan Cebeci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Rica ederim. Iyi surusler dilerim :)

8. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Yardımcı olan olursa çok makbule geçer bir hafta içinde yine yola düşeceğim.

Ruble-zincir ve aynakolu değiştirmem gerekiyor 5bin km yi geçtim. Sorum şu rubleyi 11-34 yapacağım aynakol 28-38-48 şu an bunu da düşürdüğüm takdirde ön aktarıcım sorun yaratır mı? Ayrıca zincir ve ruble alırken dikkat etmem gereken başka bir nokta var mı? Yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkürler, hayırlı cumalar.

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @S.Koca

Selamlar,

Bir sorun yaratmaz. 11-34 ruble alacaksınız zaten. Zincir konusu Eğer vites 9'lu ise 9'lu zincir. 10'lu ise 10'lu zincir alın. Bunların dışında dikkat etmeniz gereken bir şey yok. Sizede hayırlı cumalar diliyorum.

10. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @BF Okuru Teşekkür ederim. Yokuş bol bulunduğum yerde aynakol için önereceğiniz oranlar nedir peki? Şu ana kadar başka bir bisiklette sürmediğim için kestiremiyorum ne kadar etki edeceğini. Şu ana göre biraz rahatlatsa yeter. Sorularım umarım sizi bunaltmıyordur.

11. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şu an en büyük dişliniz 28 ise 34 çok net fark eder. 32 ise küçük bir fark yaratır.

Ben 28'den 34 'lü megarange'e geçtim gerçekten çok bariz fark oldu...

S.Koca bunu beğendi.
  12. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ruble degisiminde ozellikle rampalarda istediginiz sonucu alamazsaniz, ek olarak 48-36-26 aynakola gecin.
    Ancak disli boylari (aynakol yenilesenizde buyuk disli boy degismeyecek ama rublede degistigini varsayiyorum) zincir boyunuzu kontrol etmenizde fayda var...

S.Koca bunu beğendi.
  13. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @Ozan k. 32 den 34 e geçeceğim aynakolu da değiştirmem daha iyi sonuç verir o zaman. Eğim %10 üzeri olunca 1 km den uzun yokuşlarda sorun yaşıyorum. Molalar sıklaşıyor.

@suat akman zincirde aşındığı için onu da değiştireceğim zaten. Sadece aynakol değişiminde Ön değiştirici ile herhangi bir uyum sorunu yaşar mıyım bu noktada rahatlatamadım kendimi. Neye dikkat etmem gerekiyor bu noktada max:48 olan bir değiştirici aynakol 42 ye düşünce sorun olmazsa en mantıklısı bu gözüküyor bana. Ne de olsa 25 üzeri gitmeyi sevmiyorum.

14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @S.Koca
    Diyelim 3 lu aynakolunuz var ve capi farkli ruble ve zincire uyumlu yeni 3'lu aynakol aldiniz.
    On aktarici degistirmeniz gerekmez!
    Sadece disli capi degistigi icin ve calismanin verimli olmasi icin on aktaricinin kadrodaki konumunu biraz asagi indirmeniz gerekebilir.

S.Koca bunu beğendi.
  15. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    32'den 34 bir vites kadar fark ediyor. Sonuçta hissedilir bir fark ancak dediğiniz gibi size yetmiyorsa ayna kolun en azından en küçük yaprağını birkaç dışlı düşürmek iyi fikir olabilir

S.Koca bunu beğendi.
  16. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @suat akman Çok teşekkür ederim siparişleri verebilirim artık.

@Ozan k. Dostum yetmediği zamanlar oluyor, şöyle ifade edeyim en basitinden hızlı giremediğim için sıkıntım olmadı hiç, ama 10 km civarı tırmanışlar oldukça yıprattı herkes aheste aheste pedal çevirip çıkarken ben ilk başlarda önde olsam da dişlilerden dolayı daha çabuk yorulup en geriye düşer oluyordum.

Ozan k. ve suat akman bunu beğendi.
  17. MicCheck

MicCheck Yeni Üye

Adı:
    Ali
    Merhaba
    Bisikletim'de 7'li kaset ruble var en büyük dişlisi yokuş çıkarken pek işimi görmüyor 8'li bir ruble alsam bir diş eksilterek 7'li uyumlu kaset e montajını sağlayabilir miyim?