Aynakol ve Ruble Çıkmazı

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ÇaNakkaLeRuHu Boylarımız yakın sanırım birbirine. Birgün yolunuz düşerse Büyükçekmece ye beklerim gelmeden buradan özel mesaj atarsınız. Benim 50-34, 11-32 bisikletimi deneyin size yeterli gelmezse gerisini sonradan düşünürüz. :) 50-34 sizi tatmin edeceği kanaatindeyim.

Scudo

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Madem davetler söz konusu. Çanakkaleye ( aslında Biga ) yolun düşerse Ben de gel bisikletleri deneyelim derim. İstanbulda triban 500 kalmamıştır :D buranın asfaltında bir denersin.

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
53-34 ayna kol var mi? pek duymadim.

Aklımda hep cx vardi simdi denemek lazim almadan fikri olustu.

• Beğen
Tepkiler: Whirlwind
Tepki
159
Bisiklet
Canyon
Shimano'nın sitesinde ilgili aynakol ve ruble bölümlerine girdiğinizde, min-max yaprak aralık bilgileri, BCD ölçüleri ve aktarıcıların min-max desteklediği dişli sayı bilgisi her ürün için mevcut. Ben oradan baka baka, bisikletimle gelen Tiagra 52-38 aynakol ve 11-25 rubleyi (benim için ilk zamanlar eşek anırtan oranlarıydı) değiştirip 50-34 aynakol ve 12-30 ruble taktım. Arka aktarıcım da kısa bacak. Hiç bir sorun yaşamıyorum. Zincirde de hiç bir oynama yapmadım.

105 set olduğunu söylediğiniz için, 50-34 ya da 52-36 (size kalmış) aynakol yaklaşık 450- 500 TL, 11-28 rublesi yaklaşık 180 - 200 TL, hadi lastik dediler, iyi bir dişsiz lastik aldınız diyelim, min. 200Tl de ona yazacaklar, oldunuz yaklaşık 850 - 900 TL'lik. Bir de uğraşacaksınız bunları almaya etmeye, belki kargo parası çıkacak ilave, bunların montaj aparatları yoksa az biraz da bisikletçiye para vereceksiniz. Bisikletinizi satıp, bu paraları ilave edip, sizi gerçekten tatmin edecek bir yol bisikleti almayı düşünebilirsiniz bence.
Yazdıklarınızdan anladığım, sizin zaten bisiklet baştan içinize hiç sinmemiş.

Karar tabiki yine sizin...

• Beğen

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@alperr125

52/34 aynakol Cannondale de var. 53/34 ben yaptım oldu projesi :)

@Buğra Ünalan

Yok hayır bisiklet içime sindi. Vites sistemi bana yetersiz geldi. Bu yüzden Endurance tipine çevireceğim. Kadroyu çok sevdim onda sıkıntı yok. Çıkan parçaları da yine satacağım tabiki biraz indirim yaparak. 200 km yapmadım daha sistem ile. Evet biraz masraflı olacak lakin bence değecek. Beni tatmin ederse sıkıntı yok. Ayrıca 28 dişli rubleyi 30 yapmak boş olur. Bu yüzden 32 yapacağım dolayısı ile arka arttırıcı kısa bacak ve o da değişecek :aglyrmngaa:

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu iş mevcut bisikletin satışı yeni bir yol bisikletinin satın alınması ile neticelenir :)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
53/11'de 65 demek, 110 civarı bir kadans demek. 4,8 oranda 110 kadans görebiliyorsunuz ancak yokuş çıkmak için oranı 1'e çekmeye çalışıyorsunuz. Ya bu verilerde bir terslik var ya da başka bir durum söz konusu.
Arka aktarıcı değişikliği yapmak istemiyorsanız eğer aktarıcınızın modelini tam olarak öğrendikten sonra Shimano sitesinden izin verdiği maksimum aralıkları öğrenebilirsiniz. Aktarıcı bacağına göre en büyük dişliyi belirledikten sonra da toplam diş sayısı hesabı üzerinden kullanabileceğiniz aynakolu bulabilirsiniz. Ancak bence 52/36 aynakol ve 11/28 ruble yol için gayet uygun duruyor. 105 setinizin arka rublesi kaset olacağı için eğer arka aktarıcınız izin veriyorsa daha büyük dişli takabilirsiniz. Onu da 11'li aktarıcı ve zincirle kullanabilmek için bir başka dişliyi çıkartarak yapmalısınız. Örneğin 14'ü çıkartıp en sona 32 ekleyerek yapabilirsiniz (Orijinal 11/32 ruble de bu şekilde zaten).
Aynakol için farklı dişlerin montajı işi için açıkçası pek bilgim yok ancak net olarak söyleyebileceğim 53/34'ün vites geçişlerinin pek eğlenceli olmayacağı.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@furkantrojka

Arka aktarıcım Shimano 105 RD-5800 SS 11'Lİ KISA BACAK sanırım 11/32 yi bu aktarıcı ile kullanamıyorum. Lakin rubleden dişli çıkartma olayını hiç düşünmemiştim. Olabirmi ?
Benim derdim yokuşlarda aynakoldaki 36 dişliyi küçültmek aynı zamanda rubledeki 28 dişliyi de büyüterek yokuş performansını arttırmak. Bunun yanında aynakoldaki 46 dişlimin bana yetmeyişi. bunuda normali 50 dişli oluru var ise biraz daha maceraya girerek 52 dişli ile değiştirip hız noktasındaki sorunu da çözmek. Bunun arayışındayım. Rubleden yaprak çıkartarak 32 dişli ekleyebilme olayını ilk defa siz dile getirdiniz. Bu olabiliyor ise sanırım arka aktarıcıyı da değiştirme zorunluluğu ortadan kalkıyor öyle değilmi ?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Son zamanlarda forumda dikkatle takip ettiğim ender başlıklardan biri oldu bu konu. Fantastik fikirler havalarda uçuşuyor :) En sonunda ortaya şunun gibi birşey çıkacak sanırım :

http://images.cyclingtips.com.au/content/uploads/2015/05/100_9177.jpg

Merakla sonucu beklemekteyim.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@ÇaNakkaLeRuHu
Üst seviye rublelerin sanıyorum hepsi kaset dediğimiz tipte. Arka jantı çıkardığınızda rublenin en dışında "shimano lock" yazan bir parça göreceksiniz. Onu kendi anahtarıyla söktüğünüzde tüm dişlilerin ve aradaki spacer'ların jant üzerine tek tek dizilmiş olduğunu görebilirsiniz. Oradan istediğiniz dişliyi eksiltip, istediğinizi ekleyebilirsiniz. Ancak kısa bacak arka aktarıcı ile 32'yi eklemeniz sanıyorum ki mümkün değil.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@Abdullah07

İşte aradığım şey :)

@Sadettin Z.

Buda fena değilmiş demekki zorlayınca oluyor @Sadettin Z. bey :koptum:

@Abdullah07

@Abdullah07 bu aynakolu nasıl getirtebiliriz. Mümkün ise kesin alacağım bunu İnşaallah.

@furkantrojka

Herhalde bende bu bisiklet ile beraber bu işin mutfağına gireceğim gibi gözüküyor. Şimdiye kadar hiç ruble, aynakol dağıtmamıştım. Herşeyin bir ilki vardır. Hadi hayırlısı İnşaallah.

İşte budur... Üstünde 53/34 aynakol var..

Tourmelet-5334-Review.jpg

5334-Review-Jim-1024x444-1160x503.jpg

Ön Arttırıcıya parça yapmak gerekiyor iş içinden çıkılmaz bir hal alacak gibi :(

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sadettin Z.

Atilla atay görmesin el koyabilir.

• Beğen

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@ÇaNakkaLeRuHu bence siz bu arayışların aldığı zaman içerisinde 46-36 ya alışacaksınız :)

Zaten alıştıktan sonra cyclocrosslar commuterde oluyor, mtb'mtrakta oluyor, çok da güzel tırmanılıyor. Şahsen ben çok memnunum cyclocrossumdan ve çok amaçlı kullanıcılarada tavsiye ederim. Daha şimdi önümüzdeki haftanın yağışlarını göz önüne alarak 700x28 lastiklerimi 700x35 e çevirdim, kışa hazırım. Beylikdüzü-Büyükçekmece-Çalatlca-Silivri civarındakiler bilirler bizim tarihi bir tırmanışımız var nam-ı diğer Devebağırtan. Adında anlaşılacağı üzere kervanlar buradan geçerken develerde bir ''Bu Nedir Yaa!'' diye bir serzeniş vuku buluyormuş. Her gün (iş için olsun, kurs olsun) gidişlerimde tırmanıyorum ve cyclocrossumdan hiçbir şikayetim olmadı. eksiklik kendi özümde, 2 ay boyunca işe güce ara verince Devebağırtana da ara vermiş olduk, şimdi yeniden performansımı toparlamaya çalışıyorum.

Sözün kısası bence 46-36 ya bir şans tanıyın :)

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@Serrchi

Azizim tanıyayım tanımasınada o bana tanımıyor :) Ben performansımın düşüklüğünden dolayı sistem değişikliğine gitmiyorum zaten. Aynakolun 46 dişlisi düz yolda bana yetmiyor. Olay bu. 53/34 ün olabilirliğini de artık öğrenmiş iken hayallerimi şu an o aynakol süslüyor. Onu yapmam lazımda şu an için forumdan hala ele yüze sürülür bir yorum gelmedi. Ben sadece aynakolun yapraklarını değiştirerek bu 53/34 olayını yapamazmıyım yani ? Üst sayfalarda paylaşım yaptığımız wickwerks markası 110 BCD ölçülerinde 53/34 aynakolu yapmış. Güzel bir aparat ile de zincir değişiminde çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmış. Sistem gayet stabil çalışıyor videoda. Bunu yurt içi halledemeyizmi bunun peşindeyim. Para sorun değil gerekirse ceketimi satarım :koptum: Ayrıca varsa bir mühendis arkadaş çizsin gerekirse imalatını yaptırırım her türlü. Tüm ikitelli sanayi elimin altında sıkıntı yok. Cnc, torna, freze ne isterse hazır.

@Serrchi

46/36 ya şans tanıdım dediğiniz gibi şu an hepten yetmez oldu :) %7-10 eğimleri yiyorum işe giderken şu an...