Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

aynakol ve orta göbek bakımı sonrası vites ayar sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Celalettin aktaş tarafından paylaşıldı.

1. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Benzer bir konu bulamadığım için yeni konu açtım. Sedona 650b model bisikletimin, bakımını yaparken aynakol göbeğinide yağlamak istedim. Ancak göbekleri sökemedim. Aynakolum truvativ s600 ve sanırım göbekte truvativ square lb belkide shimano bb un 26 felan olabilir. Bildiğiniz kare mil böbek. Sökemediğim için bilmiyorum. İşim çıktığı için bir bisikletçiye gönderdim bakım yapmasını istedim. Bisikleti topladığımda aynakolun olması gereken ölçüden bir yarım cm kadar dışarda kaldığını gördüm. İyice zorladım ama daha fazla yanaştıramadım. Üstten baktığımda tabiri caizse 1. vites dediğimiz durumda zincir çapraza düşüyor. Bariz şekilde böyle görünüyor. Soruların şunlar;
    1) Göbeğin kılıf olarak yönleri doğru ama mili ters takmış olabilirler mi?

2) Farzedelim bendeki göbek truvativ, yenilemek istesem shimano kare mil göbekler uyumlumudur. Yade tam tersi durum söz konusu olur mu?

3) Yine kare mil olmak üzere sadece yataklar değişerek daha kaliteli bir göbek takılabilir mi?

Teşekkür ederim.

2. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    arkadaşlar yardımcı olabilecek birisi var mı acaba?

3. Alptuğ Canbaz

Alptuğ Canbaz Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Karemil veya octalink tarzı göbekler Shimano-Sram farkı gözetmeksizin birbirleriyle uyum gösterirler. Mil ters takılmış olsa dahi bu kadar fark olması garip. Aynakolun göbeğe tam olarak girdiğinden-oturduğundan emin olun, gerekirse biraz vurun.