Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol ve kaset dişlileri hakkında.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ali katlamaz tarafından paylaşıldı.

1. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Merhaba değerli forumdaşlar. Bir konuda yeterli bilgiye sahip olmadığımı ve sürekli kafama takılan yanlar olduğunu görüp konu açmaya karar verdim. Aslında kafamda net bir taslak yok ama hakkında fikir sahibi olmadığım merak ettiğim değerleri yazacağım umarım anlatabilirim.

Şimdi bir bisiklet ele alalım. Aynakol dişlileri 48-38-28 olsun. Kaset 11-30 bu değerlere sahip olan bir bisiklet kullandım. Yanılmıyorsam %13 eğimli bir turda en küçük dişlisi 22 ya da 24 olan mtb sahibi abiler bu rampayı tırmanırken yüksek kadansla tırmanıyorlardı. Ben ise en küçük dişlim 28 olunca arkada ise en büyük 30 dişliyi kullanarak onlar gibi yüksek kadansta çevirince ben daha fazla yol alıyordum. Ama daha fazla efor sarfediyordum. Onlar ise benim kadar yoruluyorlardı sanki. Birinci vitesin birinde çıkarken yinede çok fazla efor sarfettiğimi düşünüyorum. Buraya kadar meramımı anlattım sanırım.

Şimdi benim bildiğim birşey var o da aynakolun en küçük dişlisi ne kadar küçük olursa o kadar daha rahat yokuş çıkılıyor. Arkada ise durum tam tersi. Yani dişli ne kadar büyük olursa o kadar rahat çıkılıyor.

Yaptığım turlarda ciddi yokuşlar oluyor. Turcular bilir ağırlıkla yokuş çıkmak daha zordur. Almayı düşündüğüm bisiklet Fuji Touring. Aynakol 48-36-26,
    kaset 11-34 bu bisikletin yokuş çıkmak için değerleri nasıldır? Elbette yokuşu çıkacak olan ben ve benim kondüsyonum ama bu vites oranlarını belirten bir ölçü var mı? En küçük aynakol dişlisi 24 olacağına arka en büyük dişlinin 34 olması daha mı iyidir. Umarım anlatabilmişimdir.

2. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ali ben sana işin mantığını anlatayım gerisini sen hesap edersin kolayca
    bindiğin bisikletin ve alacağın bisikletin 28" tekerli olduğunu var sayarak hesap ediyorum (şimdiki bisikletin 26" ama oranlarını karşılaştırdığın bisiklet 28" olursa hesaplar şaşar)
    şimdiki bisikletin en düşük vitesinde 28 e 30 çeviriyorsun yani pedal 1 tur attığında arka tekerin 28/30= 0.93 tur atıyor
    almak istediğin bisikletin oranları 26 ya 34 olursa 26/34 yani pedal 1 tur attığında arka teker 26/34=0,76 tur atar, yani mevcut bisikletine göre %22-23 civarı bir hafifleme olur aynı şekilde bisikletin hızı da %22 oranında azalır
    en hafif kombinasyonu istiyorum diyorsan shimano xt de 20 dişli aynakol ve 36 diş ruble seçeneğin var yani 20/36 =0.55 (bu oranlarda da hızın fazlasıyla düşecektir)

kendi kullandığım aynakol 26-36-48 ruble 11-34 ve kilitli ayakakbı kullanıyorum yokuşlarda şimdiye kadar yüklü olarak bile zorlanmadım 6-7km saatle keçi gibi ince ince tırmandım her türlü yokuşu
    çok ağır yükle uzun tur yapıcam diyorsan aynakolu 24 lü tercih edebilirsin ama fuji touring modelini kilitli ayakakbı ile kullanırsan zorlanacağın eğimlerle pek karşılaşmazsın.

ali katlamaz ve MUSA Ç. bunu beğendi.
  3. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Utku Bey cevap için teşekkürler. Kilitli ayakkabı kullanıyorum. Sizde benim alacağım bisikletin değerlerinde bisiklet kullanıyormuşsunuz. Tesadüf olmuş. Benim asıl niyetim yokuşları hızlı değilde yavaş yavaş 26/34 'de çıkmak. Yani bu viteslerde %10' u geçen eğimlerde özellikle pedalı ağır ağır mı çeviririm yoksa yüksek kadansta mı? Benim niyetim yüksek kadansta yavaş yavaş eklemlere çok yük bindirmeden çıkmak.

4. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    26/34 asfalt yolda tur bisikleti ile tırmanmak için keyifli bir oran en azından benim için öyle :) 26/34 oranıyla 28" bisiklet 60 kadans ile 6km hız yapıyor. kilit ayakakbı yardımıyla 65-70 arası kadansı çok kolay çevirirsin %10 eğimde 7km civarı hızla tırmanış yaparsın. Kendime göre yorum yapıyorum öyle aman aman bir kondisyonum yoktur sakin kullanırım bisikleti şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamdım. senin de yaşın bende küçük :) herhangi bir sağlık sorunun da yoksa 26/34 ile uzun turlarda rahat edersin.

ali katlamaz bunu beğendi.