Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol ve göbek tavsiye

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında userfault tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
?

26/36/48 diş seçeneğinde alivio aynakolu mu deore aynakolu mu tercih edersiniz?

1. Deore fc-m591

2. Alivio fc-m4060

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.
  1. userfault

userfault Yeni Üye

Adı:
    Engin
    Öncelikle merhaba bisiklet ile uzun yıllardır olan birlikteliğimi forum üzerinden bir arkadaştan aldığım modifiyeli bir trek 4500 ile bir üst seviyeye çıkardım ve aranıza katıldım. Fakat şehir içinde binerken biraz kısayol sevdası biraz da bisikletin iniş çıkış sırasında verdiği keyif ile bir orta refüjden geçerken aynakolun dış yaprağının dişlisini refüje çarparak kırdım(Ya da başka bir yere çarpmış olabilir ama bayağı sonra zincir önce kopup sonra da yaptırdığımından bir hafta sonra yamulunca dişlilere bakmak aklıma geldi ve tamamen kırık bir diş ve bir tane de yarım diş gördüm). Tahminim bu dış yaprağın zincirde hasara sebep olduğu yönünde.Yeni bir zincir de almak farz oldu, fakat onu geçiyorum acemilikle ve heyecanla yaptık bir dengesizlik ceremesini çekeceğiz, kulağıma küpe oldu. :)

Her neyse aynakolun modeli deore fc-m590. Tek yaprak satan bir yer bulamadım Türkiye içerisinde, yurtdışından da daha yeni başka bir sipariş verdiğim için tek yaprak için kargo parası vermek istemiyorum. Aynakol fiyatlarına baktım ve aynı aynakolu 220 liraya buldum göbek ile birlikte. Fakat bir yandan da aklıma bisikleti genellikle şehir içinde kullandığım için en küçük dişliyi neredeyse hiç kullanmadığım geldi. Tam anlamıyla dağda da ancak ayda yılda bir kullanacağım bisikleti. Dolayısıyla 22/32/44 olan dişliyi 26/36/48 olarak değiştirmeyi düşündüm. Bu noktada üç sorum var.

İlk sorum: Bu dişli oranına sahip hem fc-m591 deore hem fc-m4060 alivio aynakol var. Deore 220 lira(bb51 göbek dahil) Alivio ise 157 lira(Göbek yok). Bu iki aynakol arasında ne gibi farklar vardır?Benim açımdan ağırlıktan daha çok, geçiş rahatlığı ve sağlamlık daha önemli. ( Bir de alivio nun gümüş renkli kolları hoşuma gitti deoredeki siyah kolların boyası zamanla silindiği için ama önemsiz bir detay teknik konuların arasında)

İkinci sorum: Alivio ile uyumlu olan göbeklerde bb52 ve bb71-41a görünüyor, fakat bildiğim kadarıyla bb51 de uyacaktır. Şu anki göbeği kullanmaktan vazgeçip yedek olarak saklamayı düşünürsem eğer bb52 ile bb71-41a arasında ne gibi farklar vardır aradaki fiyat farkına değer mi? Bu konuda da tabi ki dönme rahatlığı ve dayanıklılık önemli bu açıdan değerlendirirseniz sevinirim. Çünkü tam anlamıyla yağmur çamur demeden haftada en az 200 250km kullanıyorum.Çamurdan kastım şehir içinde yağmurlu havada sürdüğümde oluşan çamur, yoksa bahsettiğim gibi dağa çıkıp balçık içinde sürmüyorum ama bu şekilde de olsa eve gelip baktığımda bayağı bir miktar sulu çamur aktığını gördüm.

Üçüncü sorum: Forumda benzer konularda kullanan arkadaşlar olduğunu gördüm fakat yine de sorayım konu açmışken; ilerde diyelim ki en küçük dişli beni zorladı 26 olan dişliyi eski aynakolumdaki 22 ile değiştirsem bir sıkıntı yaşar mıyım? Shimanonun sitesindeki bilgiye göre baktığımızda her yoldan yanlış bu yapılan şey çünkü fd-m590 modelinin kapasitesi max diş farkı 22 ve iki yaprak arası en fazla fark 12 şeklinde görülüyor. Dediğim gibi kullanan arkadaş olduğunu gördüm forum üzerinde ve başka forumlarda, varsa bu şekilde kullanan arkadaş birinci ağızdan da yorum alırsam çok sevinirim.

Dipnot: Forumda yeni olduğum için aranıyor kısmına ilan açamıyorum fakat elinde yazıda geçen 3 aynakoldan temiz, dişlileri yıpranmamış olup ta satmayı düşünen arkadaşlar özel mesajla bana ulaşabilir. Uygun bir fiyat ile sıfırdan vazgeçip ikinci el de alabilirim.

Düşündüğümden uzun bir yazı oldu, şimdiden teşekkürler zahmet edip okuyan ve yardım eden arkadaşlara...