Aynakol tek yaprak

M.Bulat

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Cannondale
merhaba arkadaşlar,mtb bisikletim için tek kol yaprağa dönmek istiyorum aklıma takılan iki soru var
1-kullandığım aynakol xt 44-32-22 aynakol yapraklarını söküp 32de kullanmak istiyorum ayrı olarak 32t yaprak almama gerek varmı? aynakoldaki 32 yaprağını kullanabilirmiyim?
2- tek yapraktan sonra zincir kaset zamanla çapraz vites geçişlerinden sonra uyumsuzluğa yol açarmı? bunun için bir aparat varmı? ne kadar sağlıklı?
kullanan arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var teşekkürler.

Scudo

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
@M.Bulat
9'lu rubleden 4'ünü çıkarıp, 5'li rubleyi tek yaprakla aparatsız kullanıyorum, zinciri gergin tutunca atmıyor, aparatı denemedim. ama aparatsız 10'lu kesinlikle atar

Togursamsun

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Emin
Bisiklet
Corratec
Amaç ağırlıksa farkı inanın hissedemeyeceksiniz. Çaplıktan dolayı ruble, aynakol ve zincir çok çabuk deforme olacak. Sürekli zincir atacak sizi bisikletten soğutacak. Bu yazdıklarım tecrübe ile sabit

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tek yapraga dusurmekle tekli sisteme gecmis olmazssiniz.
Komple tekli sistem almaniz gerekir
Hepsi ona gore tasarlanmis parcalardir cunku

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@mariokaldato Sadece aynakol yaprağını değiştirerek tekli sistem kullanmak mümkün. Yalnız bir zincir kılavuzu (chain guide) kullanılmayacaksa, "chain line" işini iyi ayarlayıp zincirin fazla çapraza düşmesini engellemek gerekiyor. Bunu da orta göbeğin sağ tarafına spacer takarak yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
set almadan aynakoldaki yaprakları çıkararak tekliye geçince rubleyide iyi ayarlamak gerekiyor, 36t aynakol kullanacaksanız en büyük ruble dişliniz en az 42t olmalı aksi halde dik tırmanışlar çok zorlar(aslında 36t aynakola 42t ruble de yetersiz ama 36/36 olmasından iyidir) bana kalırsa rublenin en büyük dişlisini 42t yapın, aynakolada 32t diş takın

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Altuğ
42 li dişli olmadan nasil olur ama ?

Hem sağa spacer takinca en buyuk dislilerde daha fazla çapraza dusulmez mi ?

M.Bulat

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Cannondale
@ommemo 32t dişli takmak yerine aynakoldaki 32t dişlisini kullansam yeterli olurmu?

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@M.Bulat mesajımda yanlış yazmışım hocam ben sizin aynakolda 36t var sanıyordum, evet şuanda kullandığınız 32t yi kullanabilirsiniz

M.Bulat

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Cannondale
@ommemo anladım, peki ya zincir atmaması için çaprazlığa düşmemesi kullanılan aparat faydası dokunur mu ki?

Tepki
19
Bisiklet
Merida
zincirinizin atmamasını istiyorsanız racefaceden örnek vereyim narrow wide diye tek dişlisi var. kullandım zincir atması olmadı. eğer 1x9 1x10 yada 1x11 ne kullanacaksanız bunların 3 ü içinde orta göbekden chainline diye tabir edilen zincirin arka rubleye olan hizasını düzgün ayarlamanız gerekir. çapraz haliyle 3 lü sisteme oranla biraz daha fazla oluyor ancak çok iyi bir chainline ayarı ile çözülebilir. bu konuyla ilgili youtube a how to convert drivetrain yazınca çeşitli videolar var örneğin

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
Hazır konu varken ben de bi soru sorayım :) katlanır bisikletimin aynakolu 53 dişli.. Ben ona 42 diş bi aynakol takmayı düsünüyorum.. İyi bir yokus performansı için.. Sadece aynakolu değiştirsem olur mu? Zincir falan değiştirmeye gerek var mı? Göbek kare mil.. 42lik aynakol da kare mil.. Baska dikkat etmem gereken bir sey var mı

• Beğen
Tepkiler: BarisBJK

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@Mosso Relativo gözle görülür bir fark olur,şuan kullandığınız aynakol tek yaprak mı? rublenizin en büyük ve en küçük dişleri kaçlı?

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
o zaman aynakolu değiştirebilirsiniz ama unutmayın ki yokuş performansı kazanacağınız kadar maksimum hızınızdan da düşüş yaşayacaksınız + olarak aynakol dişlisi küçüldüğü için zinciri bir miktar kısaltmak gerekebilir