Aynakol Sorunu

sapienza

Aktif Üye
Tepki
48
İsim
Burak ESEN
Bisiklet
Carraro
Bisikletimde ozellikle bayır cıkarken veya geregınden fazla zorladıgımda aynakolda kendı kendıne zıncır atma olayı gerceklesıyor.Benım zaten vites aksamlarım bozuk oldugu ıcın sureklı aynı vıteste gıdıyorum ve bayırda ozellıkle zorlamam gerekıyor ve sonuc olarak zıncır atıyor en sonunda ıse bısıkletı elıme almak zorunda kalıyorum.Tabi her bayırda olmuyor ama zorladıgım zamanlarda vitesim atıyor.
Bu sorunu cozmek ıcın ne yapabılirım?

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Aynakol dişlilerinin ve zincirin ömrünü kontrol edin derim. Ömürlerini tamamlamış olmaları bu soruna neden olabilir.

Ahmet Özcan

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Mosso
Bu gün o söylediğiniz sorunu çözüme ulaştırdım oğlumun bisikletinde.Yapman gerekenler ruble, zincir ve atmayı yapan aynakol dişlisini veya aynakolun dişlilerine ayrılamıyorsa aynakolun tamamını değiştirmen.

sapienza

Aktif Üye
Tepki
48
İsim
Burak ESEN
Bisiklet
Carraro
@Ahmet Özcan Tesekkur ederim bende zaten yol bisikletimin aynakolunda sorun yok yalasık 15 yıllık market bisikletinde oluyor cıddende omru bitmiş olsa gerek ne kadar bır fıyata mal oldu acaba(malum ogrencıyım):D@Ömer KARAN

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
Fotoğraftaki gibi zincir baklaları aynakola düzgün oturmuyorsa zincir uzaması olmuş demektir.Market bisikleti ise 6-7 vites uyumlu zincirler 20 TL civarı artı işçilik.

IMG_3953.JPG

Ahmet Özcan

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Mosso
@sapienza benim bahsettiğim onarım için değişim maliyeti deore seri parçalar bunların toplamı 200 tl gibi.

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
DEĞERLİ FORUMDAŞLAR yeni konu açıp kirlilik yapmak istemedim sorumu burayaa yöneltiyorum umarım cevabı alırım. Aynakolun esnemezliği hakkında yazılar okuyorum ve merak ettiğim şey esnemezlik nelere bağlıdır ve nasıl anlaşılır?

sapienza

Aktif Üye
Tepki
48
İsim
Burak ESEN
Bisiklet
Carraro
@burhan çetin Dişliyi degistirmek sorunu cozer mı cıdden ?? Oyle ıse dırek degıstıreyım bayır cıkarken atmasın yeter :)

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
@sapienza

Aynakol dişlisi değil öncelikle zincirin değişmesi gerekir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@sapienza Bu konuda problem sırası zincir ve ön dişler...Önce zincirini kontrol et uzamıştır büyük ihtimalle, yok zincirde bir problem yok tam oturuyor diyorsan aynakol dişlerini kontrol edersin...Ama sorunun kaynağı kuvvetli ihtimal zincir uzaması...