Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol Sıyırma?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Dinamo tarafından paylaşıldı.

1. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Son iki gündür aynakolu çevirirken bir boşluk hissediyorum. Bu boşluğu kuvvetli kadans yaparken ve yokuş çıkarken daha belirgin hissediyorum fakat düz yolda ve hafif vites koşullarında da algılıyorum sanki saliselik bir boşluk ve boşulkla birde çok ufak bir ses geliyor kulağa... arkadaşım aynakolun sıyırmış olabileceğinden bahsetti. Ama dişlilerde eksiklik yada boyunda kısatma falan süz konusu değil, aynıca vites geçişleri sorunsuz çalışıyor. Merak ettiğimden ve öğrenmek amaçlı soruyorum, nedir bu sıyırma durumu acaba? Şayet bilgi verirseniz ona göre inceleyip sorunu fark edebileceğime inanıyorum.

İşte ayna kolum

2. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    zincirinizi kaç km dir kullanıyorsunuz?

3. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zincir... doğrusu bunu bilmiyorum ama sağlam görünüyorum ve değiştireli yeni oldu fakat başına bir iş geldiyse bilmeyeceğim. Zincir ve kaset aynı anda değişmişti belki üzerinden yapmışsam 2000km max yapmışımdır.

4. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    kilo ağır zor koşullarda kullandıysanız zincirde uzama olabilir . bisikletçinizinde fikrini alın derim. ayna dişliden ziyade arka dişlide de sorun olabilir. kullandığınız vites kombinasyonunu değiştirerek deneme yapın. genelde kullandığınız arka dişliyi kontrol edin . zincirde uzama olma olasılığı daha fazla bana kalırsa.

Dinamo bunu beğendi.
  5. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kilo 82-84 aralığında kulladım. Kasetde sıyırma ihtimaline karşın hepsini kullanarak sürüş yapmış ve belirli olarak yaptığı bir sorun kasette olmadığıydı, yani şikayetim olan problemi bütün dişlilerde yapıyor olduğuydu. Zincir esnemesini nasıl teşhis edebilirim?

6. Dinçer ÜNSAL

Dinçer ÜNSAL Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer sorununuz özellikle pedal çevirmeden giderken pedal çevirmeye başladığınız anda ya da vites değiştirdikten hemen sonra arka taraftan bir tık sesinin gelmesiyle, pedalın, arka dişlinin bir tık dönmesi kadar boşa dönüyorsa sorun arka göbeğin cır cırındadır(rubleyi taktığınız kısım).İçindeki tırnaklar zamanla aşınmış ya da fazla ve ani zorlama sonucu tırnakların uçları kırılmış olabiliyor.Ve kaçırma problemi ortaya çıkıyor.Eğer çok rahatsız etmiyorsa uzunca bir süre daha kullanabilirsiniz.

tolga.aydogan ve Dinamo bunu beğendi.
  7. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ses yada sorunun kaynaklanma noktasında ortaya çıkan tuhaf boşluk hissi aynakol üzerinde meydana geliyor. Aynı kol üzerindeki bütün dişlilerde bu sorun hissediliyor. Normalde fazla kuvvet uygulayamıyorum oldum sorun çıkarmamak için ama dün akşam kullanırken zorladım ne olacak bakalım diye fakat zincir atmadı fakat o saliselik boşluğu ve sesi aynakol üzerinde ne bir şekilde hissettim.

8. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aynakol ve/veya ruble gevşemiş olabilir.Elinizle kontrol ederek anlayabilirsiniz.
    Zincir ile ilgili bilgiler burada var.En son fotografta gösterilen bir durum da söz konusu olabilir.Zincirin temiz dönüp dönmediğine bakıp,zincir baklalarını kontrol edin...Hala sorun devam ediyorsa işten anlayan bir bisikletçiye götürün.

Dinamo bunu beğendi.
  9. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Anlaşılan yeni bir zincir almak düşüyor. Teşekkürler.

10. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sorunu dün akşam saptadım ve bir bisiklet ustasına zincirin onarttım. Yani o pimi eski haline getirttim. Umarım kısa vadede sorun çıkartmaz. Aslında hemen değiştirtmelimiyim diye düşündün ama sanırım henüz buna gerek yok gibi, ne dersiniz.

11. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    dostum bence değiştir.Ve her 100 kmde yaglarken kontrol et biketutor.com diye bir site var orda zincirle ilgili herşey vidyolu anlatılıyor.Aslında evde yapabiliceğin çok basit işlemler.Sram zincirler uyuyorsa onlardn al sökmesi falan çok basit.Bu aralar bende almayı düşünüyorum benimkide shimano zincir.

12. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Derşan, teşekkürler verdiğin bilgi ve paylaşım için, Sram alacağım.. Güzel bir h.sonu dilerim. :in: