Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol-orta göbek ve zincir farklı olursa...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında D. Oğuz tarafından paylaşıldı.

1. D. Oğuz

D. Oğuz gezgindt olarak bilirler."di"

Seviye:
    Merhabalar.

Elimde tiagra aynakol var. Orta göbeği de tiagra olarak geldi.

Orta göbek çapı 68 mm(ingiliz).

Şimdi, bu aynakolun orta göbeğini dura-ace veya ultegra yapsak ikisi arasında (dura ace ve ultegranın)ne farklar olabilir? Sadece ağırlık ise para dökmeye gerek yok gibi ama güvenemiyorum, şey de çıkabilir. :D
    Aynı soru zincir için de geçerli.

Sevgiyle kalın.

2. Akif Yılmaz

Akif Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Herhalde değiştirildiğinde en az fayda görülen iki bisiklet bileşeni orta göbek ve zincirdir :) Scott Scale'imdeki SLX Pressfit orta göbeği XTR ile SLX zinciri XTR zincir ile değiştirdim. Bisiklet yaklaşık 100 gram hafifledi lakin en ufak bir fark yok :) Varsa da ben anlayamıyorum.

Erdem Yıldırım ve D. Oğuz bunu beğendi.
  3. D. Oğuz

D. Oğuz gezgindt olarak bilirler."di"

Seviye:
    @Akif Yılmaz En çok dönen iki parça da onlar, sürtünme ile bir ilişkisi varsa, uygulanan güçten kazanılıp, fazla yol alınabilir gibi bir mantık yürütmeye çalıştım parça yükselmesi ile, ama bilemedim. :) Öyle midir acaba?

4. Akif Yılmaz

Akif Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Watt cinsinden kazanç ne olur bilemiyorum. Ama orta göbeği değiştiriken gördüğüm, aralarında elle çevrilirken bir fark olmadığıydı. İçinde bildiğiniz kalın gres basmışlar. Göbek içinde kullanılan rulmanlar hakkında da bir yorum göremedim. Örneğin shimano hiç bir seride seramik rulman kullanmıyor ama kullanan markalar var. Shimano seramik kullansa bir fark olur mu, bence olmaz, internette yabancı sitelere baktığımda tekerlek göbeklerinde kullanılan seramik rulmanların bile bir fayda getirmediğine yönelik yazılar var.

Zincirde de bence durum aynı. Shimano Dura ace ve XTR'da Siltec kaplama kullanıyor, PTFE tabanlı bir kaplama bu. Özellikle yazın ormanda 35-40km yol yapıyorum ben bir fark göremedim. Zinciri temiz tutmak, zamanında yağlamak bence daha önemli. Ama zincirin ömrü bittiğinde-uzadığında üst gruptan zincir rahatlıkla alınabilir.

Okuduğum yazılarda özellikle dönen parçaları hafifletmenin daha yerinde olacağı yazıyor sıklıkla. Zincir de orta göbek de çok hızlı hareket eden parçalar değil. Değiştirmeye tekerlekler ve lastiklerden başlamak lazım gibi... Tamamen zevkinize kalmış şeyler bunlar. Bütçeniz elveriyorsa değiştirin gitsin.

5. DincerZ

DincerZ Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Vites sayilari uygun olursa neden olmasin xtr de sram xo du galiba bizim arkadas yapmis cokda guzel gorunuyordu sahsen :cool: