aynakol göbeğinden gelen tık tık sesi!

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Arkadaşlar bisiklet sürerken aynakol göbeğinden tık tık tık ses geliyor düzenli bir şekilde geliyor sonra kesiliyor.Bisikletçiye gidip aynakolun somununu sıkması baktı bu sıkılmış zaten dedi.Başka da bir şey demedi.
Sizce neden böyle olabilir?Bisikletimi alalı bir buçuk hafta oldu.Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: gerardakbas
Scudo

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Seleye oturmadan,ayakta kullanırken de aynı ses geliyor mu?

• Beğen
Tepkiler: gerardakbas

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Dediğim gibi sıkılmış dedi adam baktım kuvvetli bir şekilde sıkmaya çalıştı olmuyordu sıkılmadı daha fazla yani sıkılmış olduğu anlaşılıyordu.

İsa Öcel

Daimi Üye
Tepki
67
Bisiklet
Sedona
bende de var benzer bir sorun, ben göbekten şüpheleniyorum, benimki ses değil aslında ama ayağınızla hissedilebiliyor pedal çevirirken hep aynı noktada

• Beğen
Tepkiler: İck

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@İsa Öcel

aynen o sorun bende de var bak... rulmanlar mı dağıldı acep

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Göbeğin içine toz kaçmış küçük taş girmiş olabilir aynı sorun bende de var.Yağladığım zaman geçici bir süre kesiliyor fakat sonra tekrar gelmeye devam ediyor.Aldırış etmeyin bu ses her zaman gelir.Temizletebilirsiniz ama sonrasında araziye girince aynı şeklini alır.

matmaca

Üye
Tepki
33
Aynı sorun bende de vardı. Sıkıntı pedaldaydı. Sıkınca düzeldi. Sonra tekrar ses gelmeye başladı ama bu kez göbektendi. :) Göbek garantiden değiştirildi. Sizinde eğer pedallar sıkılmışsa arıza muhtemelen göbektendir.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@farukbas77

Bisikleti ayakta kullanırken, bahsettiğiniz ses gelmiyorsa,büyük ihtimalle sele borusu ile ilgilidir.Sele borusu ve girdiği kısmı temizleyip,çok az greslerseniz ses kesilir.

Hem selede otururken,hem de ayakta kullanırken ses gelmesi,genellikle aşağıdaki nedenlerden olabilir:
1.Aynakol göbeğinden,
2.Aynakol dişlilerinden
3.Pedallardan,
4.Zincirden,
5.Jant tellerinden
6.Jant göbeklerinden...
Bu tip sesin geldiği yeri hemen anlamak da zordur.Deneyerek ve şıkları eleyerek bulabilirsiniz.Kolay gelsin.

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Matmaca bisikletimin garantisi hala geçerli acaba değiştirilmesi mümkün mü?

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
@Serkan.ÇABAŞ

Aynı dertten ben de muzdaribim. Önce tık tık ses geliyordu, servise götürmüştüm tek yaptıgı pedali sıkıştırmak oldu ve tık tık sesi kayboldu ancak sonradan fark ettim ki ses gitti ama ayağımda hissediyorum birşeylerin ters gittiğini.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Aynı sorun bende de vardı..

Bir bisikletçiye götürdüm, ilk önce WD-40 sıktı, 1-2 gün boyunca ses gelmedi,
sonra tekrar başladı, yine götürdüm, orta göbeği sıktı, ses kesilir gibi oldu ama yine başladı bir süre sonra,

En sonuncusunda acaba göbek mi dağıldı dedim, yok kolay kolay dağılmaz bu göbekler dedi ve bir kere daha orta göbeği sıktı ama ne sıkmak.
Sıktığı tornavidamsı şeyin üstünde zıpladı resmen ve bir daha bu sesi duymadım..
Bana söylediği, bu şekildeki oynak parçaların ilk alındıktan sonra zaman zaman yerinden oynuyor olması ve benim de biraz ağır olmam nedeniyle bu oynama işinin normal insanlara oranla daha çabuk olmasıydı.

Yani pedalları değil de, aynakol ve pedalları çıkararak orta göbeğin sıkılması benim sorunumu çözdü.

• Beğen
Tepkiler: lealtad

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Bisikleti hafif yan yatırıp pedallara ve göbeğe yağ damlatıyorum ses kesiliyor bende.

Rigel

Üye
Tepki
33
Bu ses pedal bağlantı noktasından geliyor sıklıkla, gres sürüp öyle sıkın.

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
peki yağ olarak hangi markayı önerirsiniz?Şu anda elimde sadece silah yağı var bu yeterli olur mu?

Tepki
5
dostum bahsetmek istediğini anladım çünkü aynı sorunu bende yaşadım göbeği bir güzel temizledim sonra ses falan kalmadı yani büyük bir ihtimalle ufak bi taş veya benzeri bir şey kaçmıştır

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Peki açmak istesem herhangi bir şeyi bozar mıyım? Açıp temizlemek zor mu yani bir bisikletçinin yapması daha mı iyi olur?

• Beğen
Tepkiler: İ.Deniz

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
"Daha önce, bu sesin en az 5-6 sebebi olabilir ve bunun nedenini bulmak kolayca olmaz" diye yazmıştım.O sesin nereden geldiğini bulmak için önce sele borusundan başlayın.Temizleyin,sele borusunun girdiği kısma çok az sarı katı gres sürün(bunu herhangi bir nalburdan veya bisiklet-motosiklet tamircisinden bulabilirsin)sonra pedalları söküp hafifçe gresleyip takın(pedallar bastığımız yönün tersine doğru açılır).Eğer bisikleti sıfır aldıysanız,jant tellerinde gevşeklik olabilir ve ses yapar...Bisikletin periyodik bakımı için yetkili bir servisine götürün.Aynakolla hiç uğraşmayın.Eğer ses kesilmezse,bisikletçide açtırıp,bakımını yaptırırsın.
Bu arada bisikletiniz in markası nedir?
Not:Silah yağı ile zincirini yağlayabilirsin.

Tepki
9
bende bisikleti temizledikten sonra gelmeye başladı büyük ihtimalle w-d 40 sıktım onunda etkisi vardır ufak toz pislikler kaçmıştır ben söküp temizlemeyi ve yeniden greslemeyi düşünüyorum büyük ihtimal ile kesilecektir...

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Dediklerinizi anlıyorum ama bu ses ayakta sürerken de geliyor yeni farkettim:) Yani büyük ihtimal aynakol göbeğinden geliyor.Şimdi aynakolu söküp sarı gres yağı süreyim mi? Bisikletimimn markası sedona borla 2011 model zaten imzamda da yazıyor:)