aynakol göbeği uzun geldi

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
Bisikletimden 121mm octanik göbek ile 2 mmlik pul çıktı. Ve bisiklet göbekten çıkan ses dışında hiçbir sorunu yoktu. Bende gidip 118mmlik octanik göbek aldım. fakat en büyük ayna kol dişlisine zincir atmıyor.Aktarıcının telini ful gerince bile aktarıcı 2 ile 3 arasında kalıyor.

Ne yapmam lazım

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
aktarıcının vidasından ayar yaptınız mı ? meseleyi tam anlıyamadım ama Allah kurtarsın

• Beğen
Tepkiler: emre ersoy

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
@sonEr´´

2 ayar vidasıylada oynadım, aktarıcıyı sağa sola, yukarı aşağı oynattım, yinede çözüm bulamadım.

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
@KIVANC YILMAZTURK

Sorunumda o zaten eski göbek 121 mm idi, yeni aldığım 118mm.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@biri

Entresan gerçekten.. Yeni göbek daha kısa olmasına rağmen büyük aynakola geçmiyor.. Bize bir iki resim ekleyebilir misiniz?

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
Şimdi makimenim pili yok yarın alıca fotografları çekerim.

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Büyük ihtimalle aynakol göbeğe tam oturmamıştır. Onun dışında aklıma birşey gelmiyor. Çünkü sonraki göbek daha kısa, vitesin normalde daha kolay geçmesi lazım.

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
göbek gövdeye değil de aynakola göre alınır, bunu nasıl mı bileceksiniz ayankolunuzu shimanonun sitesinden araştıracaksınız ve onun için kullanmanız gereken göbek ölçüsü orada yazar, bu değer öyle ordan buradan tahminle olmaz. bunları tam yapınca o zaman sorunun başka yerden olduğuna emin olursunuz. aynakol göbek ölçüsünün gövdeyi ilgilendiren kısmı 68 mm dir ki bu neredeyse standart haline geldi. diğer ölçülerden biri ise 24tpi (inç başına düşen diş miktarı) tir bu da bizim kullandığımız bisikletlerde standarttır. göbeğin mil uzunluğu zincir düzlem faktörünü (chainline) ilgilendirir. hani aynakolda 8 li 9 lu filan der ya onun da önemi vardır bu konuda.
neyse sonuç olarak aynakolunuzun modelinin ihtiyacı olan göbeği öğrenin sonra değerlendirme yapalım.