Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol dişlisi sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Oktay Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Son günlerde aynakol dişlisinden sürtme sesi geliyordu. Ben de havalara girip 'dur, şunun ayarını yapayım' dedim. Ama bir türlü yapamadım. Sonra imdada BF yetişti. Çok faydalı anlatımlar var burada. Biraz daha uğraştım ama sonunda yaptım.

Fark ettim ki zorlanmamın sebebi bir yalpalama. Ancak bunun sebebini tam anlayamadım. Bu nedenle foruma sormak istedim.

Aşağıdaki fotoğraflarda görüleceği gibi; büyük dişlideyken kadro tarafına 1mm gibi bir yakınlığa gelen zincir, pedalı yarım tur (180 derece) çevirince 3-4mm mesafeye uzaklaşıyor. Fotoğraflar kadro tarafından ama karşı tarafta da doğal olarak aynı sorun mevcut. Bu durumda aktarıcının o çerçevesi (ismi nedir, bilmiyorum) içinde, zincirin hareket alanı daralıyor. Bir tarafı düzgün ayarlasanız bir iki vites aşağıda diğer taraf sürtüyor.

Neyse. Kullanmadığım vites kombinasyonlarında (ön:3,arka:1,2,3 veya ön:1,arka:5-6-7 gibi) minimun sürtme olacak, kullandıklarımda sürtme olmayacak bir ayar tutturdum. Benim işimi görür.

Ancak yine de sorunun kaynağını anlasam iyi olurdu. Aklıma iki şey geliyor. Birincisi ön dişli yapraklarının eğilmesi (özellikle büyük olanı). İkincisi de orta göbekte bir sorun olması (bir boşluk hissetmiyorum ama).

Bir fikri olan var mıdır?

Ek bilgi: ~2200km yapmış, arka altus, ön tourney olan bir bisikletten bahsediyorum. Aynakolun marka ve modelini bilmiyorum.

2. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Zinciri aynakoldan gobek tarafina attir ve aynakol bosda kalsin sonra vites attiriciyi referans alarak yukaridan asagiya gozlem yaparak aynakolu cevir ve yaprakda yalpalama yamukluk varmi izle.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    1. resimde zinciriniz içeriye doğru duruyor. 2. resimde düz duruyor. Son yaprak bir şekilde bükülmüş olabilir. Bisikleti devamlı (ayaklık yoksa)yere yatırıyorsanız.

4. F.Yıldırım

F.Yıldırım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kaldırımdan inerken aynakolu vurmuş olabilir misiniz ? Aynı sorun diğer küçük aynakol yapraklarında da var mı ? Eğer yoksa sorun göbekte değil büyük aynakol yaprağındadır.

5. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Büyük yaprakta yalpalama var ama bu, yaprağın kendisinden mi anlamadım. Küçüklere de çok dikkatli bakmamışım. Onlara da bakayım. Onlarda sorun yoksa bu büyük dişlide sorun olduğunu gösterir sanırım. Onlarda da aynı açılarda aynı sorun varsa o zaman da göbekten diyeceğiz herhalde.

Bisikleti, ayağı olduğudan hiç yan yatırmam. Ama beraber bir iki yan yatmışlığımız var :)