Aynakol çıtırtı.

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Bisikletimde ki aynakoldan bir çıtırtı geliyor.

Özellikle efor sarf ettiğimde, yokuş çıkarken, hızlanmak için pedala yüklendiğimde ve virajlarda pedal hafif çevirdiğimde çıtırtı duyuluyor.

Her zaman gelen bir ses değil. Pedalı yavaş çevirdiğim taktirde sesi duymuyorum.

Bunun sebebi ne olabilir ? Önlem olarak ne yapmalıyım ?

Boş günümde aldığım yere götürüp göstermek istiyorum ama şu aralar gidecek kadar vaktim yok. Kendi çözebileceğim birşeyse boşuna gitmemiş olurum. Y

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

exen

Daimi Üye
Tepki
44
ayna kol ve ya mono blok göbegin gevşek olabilir bir kontrol et eger degilse ayna kol dişli vidalarınada bak :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kadronuz aliminyum ise aynakol göbeğinden esneme yapmış olabilir.... her yüklenişinizdede dahada esnediği için çıtırtı yapıyordur....

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kadro bu sesin kaynağı olarak düşünülebilecek en son alternatif sanırım.
İlk ihtimal ayna kol yapraklarının gevşemiş olma ihtimali. Çok sıkı görünseler dahi ses yapacak kadar gevşek olabilirler.
Ardından orta göbeğin veya dişli kollarından birisinin gevşemiş olma ihtimali var.
Yine bir ihtimal de pedallardan ses geliyor olabilir.

İdris ACA

Forum Bağımlısı
Tepki
1.425
bu bahsettiğiniz çıtırtı benim ayna kolda da yaptı zamanında
Halil'in dediği gibi yaprak vidalarını kontrol edin büyük ihtimalle ordan geliyordur
pedala yüksek güç uygulamadığınız zaman,ses gelmiyorsa,muhtemelen yaprak vidaları gevşektir

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Anladım. Eve gittiğimde vidaları sıkıyım o zaman. Problem devam ederse tekrar sorarım. Cevaplar için teşekkürler.

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Büyük ihtimalle aynakol sıkılınca geçecektir.Halil ve İdris'in yorumlarına katılıyorum.

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Sorun kesinlikle gevşekliklee alakalı;) SAğlam bi sıktımmı hiçbişeyi kalmasss;)