Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

aynakol avantajlari neler?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında utku bayburt tarafından paylaşıldı.

1. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    selam
    bisikletimde suntour marka baslangic modeli bir aynakol var.her goren aynakolu degistir diyor.bilmedigim icin soruyorum.aynakolun bana avantajlari neledir?iyi bir aynakol ne gibi farklar yaratir yardimci olursaniz sevinirim

2. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    İyi bir aynakol daha hafif daha esnemez daha sağlam olur vites geçişleri daha seridir daha kalitelidir...
    Fakat aynakolunuzdan memnun olup olmadığınız önemli eğer memnunsanız bence değiştirmeyin...

utku bayburt bunu beğendi.
  3. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bisiklette her parçanın bi üst modeli var... ve her bi üst modelin de bi üst modeli var...

bence en keyiflisi, bi parçanın size artık yetmediğini hissettiğiniz zaman değiştirmeniz...

4. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    cok tesekkur ederim yorumlar icin.ben 3.5 senedir bisiklete biniyorum(cocuklugumda bindiklerii saymazsam)acikcasi ben bir eksikligini yasamadim.daha iyisi olsa bu daha iyiymis derim tabi ama benim icin su an bir sorun yok.aslinda aynakolun performans olarak bir etkisi varmi onu merak ediyordum.yani yokuslarda dahami rahat cikarim iyi bir aynakolla gibi...ama sadece vites gecisleriyle alakali alakali bir konfor saglayacaksa sanirim gerek de yok simdilik.

5. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    sanırım burda iki açıdan bakmak lazım....

1-dişli oranları: bak benim aynakol beni uyarmaya başladı yavaş yavaş... büyük dişlim diyo ki "artık beni büyüt... ben sana yakında yetmiycem..."
    dert mi, şimdilik diil... çünkü henüz yokuş çıkarken, bi üste geçicek performansa ulaşamadım bence... (yokuş performansım da kötü diil aslında ;) )

2-malzeme kalitesi (geçişelerdeki rahatlık, çabukluk...) ben henüz bununun rahatsızlığını yaşamadım, ama umarım bi gün yaşarım =)

devam devam =) bi gün gelicek yetmiycek (umarım) o zaman değiştiririz =)

6. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    :)su ana kadar yokuslarda hic geride kalmadim:)zaten gezme amacli biniyoruz.acelemiz de yok.yavas yavas sindire sindire cikiyorum iste.:)simdilik ben de devamm:)tekrar tesekkurler.

Baran Saldanlı ve CandanC bunu beğendi.
  7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aynakol dişli oranları hızlanmayı belirleyen en önemli etkendir. öndeki çark büyüdüğü arkadaki çarkda küçüldüğü oranda pedala bir tam tur yaptırdığınızda gideceğiniz mesafede artacaktır. Bisikletimde daha önce olan 48 dişli en büyük yaprağı 52 diş ile değiştirdimde hızlanmaya olan katkısını net olarak gördüm. Bu aşağı yukarı teknik verilerle % 10 a denk düşüyor. Yani 35 km/saat lik düz yol hızı 40 a çıkıyor. Fark az görünmesine rağmen tatmin duygusu müthiş oluyor. Tabi 52 dişliyi bir tam tur çevirdiğimiz enerji 48 ile çevirdiğiniz zaman arasındaki fark watt cinsinden nedir bilemiyorum.

8. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    cok tesekkur ederim bu bilgiler benim icin cok faydali ve anlasilir oldu diyebilirim.peki butceyi yormayacak bir aynakol oneriniz varmi acaba bu dogrultuda?

9. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    kullandığın bisiklet nedir eğer yol bisikleti ise yüksek dişli aynakol kullanmalısınız mtb de biraz daha düşüktür oranlar şehir bisikleti ortalarda genelde.ayrıca bisikletten beklentiniz nedir yüksek performans hız mı yoksa orta şekerli olsun yokuşlarda da beni yormasın gibi düşüncenizmi var bunları tam olarak yazarsanız size çok daha net yardımcı olayım...

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar iyi güzel hoş aynakol önerilerinde bulunuyorsunuz ama soruyu soran arkadaşın performans durumunu antreman durumunu biliyormusunuz.Ortalama kaç kadans ile hangi dişli oranlarında kullanıyor biliyormusunuz.Önerdiğiniz 52 veya 48 diş arkadaşın dizlerini zorlayacak mı, ( bu arada sorudan anladığım kadarıyla arkadaş MTB kullanıcıs 52 diş sayılı aynakol mtb Kadrosuna uyum sağlar mı) veya bir sakatlığa neden olacak mı , hangi diş sayılarına sahip ruble kullanıyor biliyormusunuz.Bu şekilde hiçbir bilgiyi almadan direk sorudan çıkardığınız bir kaç cümle ile şunu al bunu kullan tavsiyeleri bazen faydadan çok soruyu soran arkadaşa zarar getiriyor.

Soruyu soran arkadaşımıza da tavsiyem öncelikle acele etme.Arkadaşlar değiştir dedi diye aynakol değiştirilmez.Aynakolun da senin tarzında(tam tarzını bilmiyorum ama sorudan anladığım arkadaşlarınızla ufak turlar yapıyorsunuz) kullanan biri için performansa çok etkisi yoktur.Eğer ki ben yarış koşacağım veya yüksek performans kullanıcısıyım diyorsan o zaman yine kullanacağın bölgeye şartlara göre pek çok alternatif aynakol önerisi vardır.Sabit aynakol seçimi olmaz parkurun durumuna yarışın uzunluğuna göre sporcular aynakol ve rublelerini değiştirirler.Eğer ki gezi amaçlı kullanıyorsan sistemin 8 li veya 9 lu aynakolun da en büyük dişlisi 44 ve yukarısı ise benim fikrime göre değiştirmene gerek yok malzeme beni değiştir deyinceye kadar kullanmaya devam et.

Metin Hepdarcan ve utku bayburt bunu beğendi.
  11. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bisikletim mtb.en fazla yaptigim turlar genelde 80 ile 100 km arasinda degisiyo.her zaman degil tabi.ben sadece yokuslarda rahatlik oluyormu diye sordum.8li ruble var bisiklette ama dis sayisini bilmiyorum.arazide de kullanmiyorum hic.cok kendimi yormadan gezi amacli turlar yapiyoruz.sakin kullaniyoruz yani.