Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol - Arka dişli ve aktarma kolları problemim.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Şimdi size yaptığım bir hatadan bahsedeceğim ve fikirlerinizi ve önerinizi soracağım.

Şöyle ki;

Son zamanlarda çocukluğumdaki bisiklet sevdam yeniden canladı ve yaklaşık 8-9 yıldır apartmanın bodrumunda bekleyen bianchi bisikletimi çıkarıp yenileyip binmek istedim. Tabi buna ilk başta kardeşim karşı çıktı "Abi onunla uğraşma git yenisini al emeğine parana yazık" dedi ama ben dinlemedim. (Keşke dinleseymişim) Hiç araştırma yapmadan internetten parçaları bulup sipariş ettim bisikletin kadrosunu baştan aşağı zımparalayıp boyadım ve tahmin edeceğiniz gibi aldığım parçaların neredeyse hepsi yanlış parçalar. O kadar uzun süre sonra hiç araştırma yapmadan bilgi edinmeden alışveriş yaptım sonucuda hüsran oldu tabiki.
    Bu arada benim bisikletim City Bike denilen cinstenmiş onu öğrendim. Aldığım parçalar ise Shımano FC-M340 Aynakol 22-32-42, Shımano MF TZ-37 Arka Dişli 7'li 14-34, Shimano FD TZ-30 Ön Vites Aktarıcı, Shımano SIS Tourney RD TX-35 Arka Aktarıcı. Parçaları hevesle ve heycanla taktım ancak problemler ardı ardına kendini belli etmeye başladı. Ön aktarıcı üstten çekmeliymiş benim bisiklette ise alttan, sonra arka dişli bisikletin orjinalinde 6 lıydı ben 7 li olsun istedim ama en küçük dişli kadroya çok yakın oldu, aynakol ise orjinaline göre dişliler arasındaki mesafe çok fazlaymış dolayısıyla dişliler arasında geçiş olmuyor gibi bir çok problem. Bunun yanında jantlarınıda söktün tellerini temizlemek için (bir hata daha :) ) sonra topladım akord ettim ama çemberlerin şekli bozuldu. Sonuç olarak 1 haftalık kadro boyama emeği ve parçalara verdiğim paralar çok canımı sıktı. Şimdi bende gidip yenisini almadığıma pişman oldum açıkçası ama olan oldu. Size sormak istediğim ise ufak tefek işlemlerle bu bisikleti yürür hale gelir mi (ki bana gelmez gibi geliyor). Yada en iyisi aldığım parçaları ikinci el satıp bu bana ders olsun deyip yeni bisiklet mi alsam?

2. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    Keşke araştırsaydın.Ben 1 arka Aktarıcı yı değiştirecem diye 3-5 arası konu açtım benim dişlim hg mi ig mi vs. vs. insan sorardı değilmi ? :)

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Evet bende keşke araştırsaydım diyorum şuan ama olan oldu artık. Tekrar bisiklete binecek olmanın heyecanı ile fazla hızlı hareket ettim.