Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol Ağırlıkları

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ontario tarafından paylaşıldı.

1. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba aynakol araştırması yapıyorum max 60 - 70 liralık bi fiyat bütçesinde ortalama ağırlıkları ne olur ?
    Bu fiyat aralığında tavsiye edeceğiniz bi model varmıdır ?

Bi sorum daha olacak octalinkler diğerlerine göre ne farkları var ?

Benim hoşuma giden bi model var
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_22&products_id=39
    sizce bu model nasıldır ?

2. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    60-70 ytl verene kadar verdiğin linkteki Deore aynakolu almaya bak derim ben ;) deore, orta düzey kullanıcılar için gayet iyi bi aynakol, senin işini hayli hayli görür..octalink göbeğin ortası boş oluyo, buda hafifliğe etki ediyo, aynakolun solundan baktığında sağını görebiliosun ( ben ilk gördüğümde şoka girmiştim :D orta göbek olmadan nası kullanılıyo aynakol die abzul bi soru sormuştum :D )

3. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    Emre mesaj için teşşekür ederim bide ağırlıkları çok fark edermi çünkü aynakol bisikletin en can alıcı noktalarından biri
    Ortalama ağırlıkları ne kadar olur ?

4. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    senin benim için çok farketmiyo, ama gr hesapları yapan arkadaşlar için farkeder...ne kadar farkettiğini söyleyemiyorum kusura bakma okadar bilgim yok, ama alırsan Deore Fc m 530 modelini almanı öneririm hem hesaplı hemde dayanıklı..

Ontario bunu beğendi.
  5. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ok . teşşekür ederim

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Octalink, aslında ayna kol göbeğineki milin boş olmasından önce, ayna kolun 8 köşeli bir tasarımla göbeğe bağlanmasına verilen ad. Yani mil, bildiğimiz klasik dört köşe millerden değil.
    Milin ortasının boş olma durumu da var tabi ki ancak buna hiç şaşırmamak lazım, lakin '72 model Campagnolo marka bir orta göbek takımı görmüştüm, milin içi boştu :D.

Linkteki ayna kol gayet iyi, ancak octalink olduğu için senin göbeğini de değiştirmen gerekebilir. Bir de eğer vites sistemin HG değilse (Alivio, Deore veya daha üst bir model değilse) Deore alma.

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Darkhan senin alabileceğin en iyi ayna kol IG zincire uyumlu bir Shimano modeli, büyük ihtimalle Acera olur. İnternet sitelerinde fiyat ve resim bulabilirsin ;). Ancak Shimano'nun Hollowtech, Octalink gibi teknolojileri Deore ile başlıyor. O nedenle alacağın ayna kol, yüksek teknoloji ürünü bir şey olmayacak.

Göbeğe gelince, eğer klasik dizme bilyeli göbek kullanıyorsan bunu rulmanlı olanlar ile değiştirmeni öneririm, zaten çok bir para değiller. Boşluk yapma riski çok daha düşük, montajı ve ayarlanması çok daha zahmetsiz ve daha az bakım gerektiriyorlar.

8. M.Haktan Derin

M.Haktan Derin Forum Bağımlısı

Seviye:
    gobeklerin boyutlarının hepsi aynı mı yoksa degisken olabiliyormu ?

9. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:

ilginize teşekür ederim bu yaz bisikletin çekiş sistemlerini yenileyeceğim onun için araştırma yapmaya başladım ilk olarak ta aynakolda başladım

Sanırım kararımı verdim linkteki aynakolu alıcam

ruble olarak sram pg 850
    alivio arka atırıcı
    deore nin herhangi bi hg zincir modeli
    şu ana kadar verdiğim kararlar böyle

bu seçtiklerim arasında uyumsuzluk problemi olurmu ??

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Tüm sistem HG, o nedenle bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

11. semihcelikoglu

semihcelikoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar şu bahsettiğiniz HG ile IG ne anlama geliyor farkları nedir?

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    En kaba tabirle;
    HG: İnce zincir, 9'lu sistemler bu zinciri kullanır. Bu nedenle arka dişli, arka vites, ayna kol dişlileri ve tabi ki zincir bu standarda uygundur.
    IG: Zincirleri ise 8'li sistemler kullanır, zincir HG lere göre daha kalın olduğundan diğer tüm parçalar da buna uyumludur.
    Bu nedenle bu iki sistemin parçaları birbirleri ile karıştırılıp kullanılmamalıdırlar.

Ancak bir dip not var ki; Alivio 8'li olmasına rağmen HG zincir kullanan bir sistemdir ve tüm parçaları da buna uyumludur.
    Zaten attırıcıların, zincirlerin ve diğer tüm bu standarda uyma zorunluluğu olan parçaların üzerinde bir uyarı etiketi bulunur.

13. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    Halil abi varya yıktın verdiğin bilgilerle forumu :D saol abi benimde bilmediğim bir kaç şeyi öğrenmiş oldum :)

14. semihcelikoglu

semihcelikoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Halil bu durumda sana hemen bir şey daha sorayım hazır yakalamışken:D Ben arka aktarıcı ve rublemi deore yapmayı düşünüyorum bu durumda IG sistemdeki acera ön aktarıcımın da değişmesi gerekir mi?Ben idare edeceğini düşünmüştüm.

15. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ön attırıcı da sorun çıkmıyor genelde. Çünkü zaten bir dişli vs yok.
    Ama şimdi tüm sistem Deore olmuşken zaten çok bir masraf değil ;). Sonuçta Deore ön attırıcı Acera'ya göre daha kararlı çalışacaktır.

Bir faydam olduysa ne mutlu bana :).

16. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Diş sayısını veya uygun alternatifleri satıcılara telefon açarak öğrenebilirsiniz.

Göbeğin bir soldan çekilmiş yakın bir fotoğrafı dizme bilye mi yoksa rulman mı olduğu hakkında bilgi verebilir. Dizme bilyeli göbeklerde solda iki ayrı civata (biri göbekten içeri girmiş, diğeri de onun üzerinde kontra yapmış) görülür. Rulmanlılarda ise klasik bir anahtarla tutulacak yüzey yoktur, iç kısım tırtıllıdır, özel anahtar kullanılır.

Ölçü için ise yine servisin bakıp bir şey söylemesi lazım, ben buradan ne söylersem, atmış olurum :).