Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aynakol 3'lü mü 2'li mi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mcanb tarafından paylaşıldı.

1. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhabalar
    Aynakolda 3 dişli mi 2 dişli mi tercih edersiniz. Avantaj dezavantajları nelerdir?

2. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Hayatınızda ilk defa yol bisikletine binecekseniz ve dağ bisikletinde de bir geçmişiniz yoksa (çocukluğu kastetmiyorum) bacaklarınızın özellikle yokuşlarda zorlanmaması, yüksek devirde sürüşe alışması için 3lü aynakollar tercih edilebilir.

Fakat yukarıdaki tanımlama dışındaysanız veya hızlı gelişim kaydetmek istiyorsanız 2'li aynakol tercih edilir.Aynı zamanda daha hafiftir.

Tabi 2li, 3lü ayrımına gerek bırakmayan bir etken daha var.Günümüzde 11-19dan 11-28e kadar geniş yelpazede üretilen yol rubleleri var.Bu yüzden 2li aynakollu bir yol bisikleti alıp, rublesini 11-28 veya 11-26 ile değiştirdiğimiz vakit, 3lü aynakolu pek aramayız.

3. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    2li daha cok hırslanmanı saglar
    3lü rahatı sevıyorsan tercıh etmelısın..

Onur Kula bunu beğendi.
  4. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Teşekkür ederim cevap için. Yani anladığım eğer performans olarak kendime güveniyorsam her şartta 2li almam daha iyi.

5. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Hadi yeri gelmişken hem sorayım, hemde fikir beyan etmiş olayım . Bende 52/42 aynakol 23 lü ruble var. Bu kombinasyonla bile nerdeyse her yere gidiyorum. Ama yaşlanan dizlerim yavaş yavaş bu işten şikayet etmekteler,28 li ruble nerde var bilen varsa sevabına yazsın yada küçüğü 36 lı kare mil aynakol yada sadece 36 dişli bir yaprak bulabilirsem oda olur. En iyisi bunu kopyalayıp aranıyorada yazayım. İyi forumlar dilerim.

6. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    50-34 (kompakt) 2 li aynakolu öneririm.

sarman174 ve Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  7. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Nerde bu aynakol? yardımcı olursanız sevinirim?

8. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Peki on disliyi 2li yapinca on artiriciyi veya vites kolunu degistirmek gerekiyormu?

9. dogan.

dogan. Üye

Seviye:
    34/50 2li kullanıyorum:in:

10. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Burada bulamadim, yurtdisindan getirdim.

Gumruge takildigi icin 2 kere almak zorunda kalmistim.

Vites kollari genellikle 3 lu ve 2 li sistemle calisacak sekilde yapiliyor. Fakat 3 lu artiricinin tasarimi farkli oluyor.

Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  11. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Benim gibi dizlerinde kireçlenme olanlanlar için aynakolun üçlü olması iyi olacaktır. Kardeşimin önerisiyle bisiklet biraz ağırda kullandım hemen diz ağrılarım ortaya çıktı. Benim gibi rahatsızlığı olanlar için 3'lü ayna kol iyidir. Ancak Önvites aktarıcısı ve sol vites kolununda 3'lüye uygun olması gerekir.

mcanb bunu beğendi.
  12. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Mevcut kullandığınız aynakol 3lü ise ve 2liye geçmek isterseniz, ön vites değiştiricisini değiştirmeye gerek yoktur.Sadece sorunsuz çalışması için vites kollarını değiştirmelisiniz.

28li yol rublesi bulamıyorsanız,
    ya 11-32 mtb rublesi takabilirsiniz (arka vites ve zincir uzunluğu uyumuna dikkat)
    ya da öndeki aynakol yaprağını 42 yerine tur bisikletlerinin orta dişlisi olan 36 veya 38 dişli ile değiştirebilirsiniz.

Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  13. sarman174

sarman174 Yeni Üye

Aslında 3'lü aynakolun vites değiştiricisi de 2'liden farklı olarak biraz geniş oluyor, trim ihtiyaçları da farklı oluyor. 2'li aynakolda kullanmak biraz riskli olabilir en azından zaman zaman zincir atma gibi problemler çıkarabilir.

14. cenk burak koç

cenk burak koç Üye

Seviye:
    valla ben kemdimi bildim bileli 2 li kullanıyorum ayağım alıştı

15. bianchiultra

bianchiultra Bisikletkolik

Seviye:
    bir yol bisikletindeki aynakol yaprak sayısının 2 li olması orta ve üst seviye yani profesyonel kullanım içindir
    aynakol yaprak sayısı eğer3 lü ise bu da onun daha çok giriş ,başlangıç ve hobi seviyesi olduğunu göstermektedir.
    eğer bu işe yeni başlamış iseniz size 3 lü aynakolu önerrim eğer bu işle uzun zamandır ilgilenyr iseniz 2 li aynakol tai ki de tercihiniz olmadır
    şahsen ben kendi kişisel tercihim en başından beri hep 2 li aynakoldan yana oldu ve şimdide 2 li aynakol kullanmanın faydasını çok fazla göryrm saygılarımla..ii forumlar

16. serkan tanyeri

serkan tanyeri Üye

Seviye:
    tabiiki 2 li büyük olan 53 yada 59 olmalı yumurta değil normal daire şeklide olmalı

ahh ahh kırılan campagnolo chorus aynakolum geldi aklıma

17. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Ben yol bisikletlerimde 2'li ve 3'lü ayna kol kullandım. Yol bisikletinde 2'li ayna kol her zaman daha iyidir. Ancak benim gibi ayaklarınızda bir rahatsızlık varsa ve fazla yüklenince dizleriniz ağrıyorsa 3'lü ayna kol kullanabilirsiniz.

18. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Fatih ilk mesajında olayı çok güzel açıklamış bize pek bir şey bırakmamış verdiği önerilerden 2 li yaprak arka ruble dişlerini değiştirmek günümüzde artık daha çok kullanılıyor gibi.

19. Lotusan

Lotusan Dağ Keçisi

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Elimde ki Triban 500'ün 3'lü aynakolunu değiştirmek istiyorum pedalın giriş kısmı yalama yaptı bu yüzden değiştirirken 2'li aynakola geçmek istiyorum dişli ölçüm '50 - 39 - 30' *130 mm' markası prowheel ounce, eğer 2'li aynakol alırsam hangi ölçülerde almalıyım ?, ruble ile uyum sağlar mı ? 52 dişli alabilir miyim ve nerden alabilirim istanbul avrupa yakasındayım 150 ila 200 tl arasında önerebileceğiniz marka var mı ? aynakol alırken nelere dikkat edeyim? Ruble dişli sayısı 8'li '24 - 23 -22 - 21 - 20 - 19 - 18 - 17'