Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ayna ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında biyani tarafından paylaşıldı.

1. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    merhaba
    ayna almayı düşünüyorum fakat kaska monte edilendenmi,gidona monte edilendenmi alsam yoksa spy denilen modeldenmi alsam karar veremiyorum bu konuda bilginizi ve tecribenizi paylaşırmısınız
    saygılar

selfpower bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kaska takılanlar daha sempatik dursalar da, kaskınızı her çıkardığınızda yeniden ayar yapmanız gerekebilir. Yani kaskı bir yere bıraktığınızda bozulabilir ayarı.
    Ancak gidona takılanlar da fazla yer işgal ediyorlar, benim tercihim kaska takılan bir model olurdu.

Bir de konudan uzaklığıma verin, spy denen modeller nasıl oluyor?

biyani bunu beğendi.
  3. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu Spy ayna çok akıllıca tasarlanmış :). Kadronun üst borusuna monte ediliyor anladığım kadarı ile, kolay kolay bir yere deyip ayarının bozulmasına imkan da yok gibi...
    Tercih edilebilir. Tecrübe etmek gerek.

soneryen bunu beğendi.
  5. Mahsun

Mahsun Yeni Üye

Bu aynalarla bir şey göremezsiniz.Gidona takılan daha büyük aynalar tercih edin.

soneryen bunu beğendi.
  6. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben aynanın o kadar da gerekliliğini hissetmiyorum. Birde herkes bisikletten bir şekilde ağırlık eksiltmeye çalışıyor. Hatta bazen 100 gr. bile çok önemli ve bu 100 gr. için ne EURO'lar harcanılıyorken kimse tercih etmez gibime geliyor. Ben kafamı hızlı bir çevirip bakıyorum. Çünkü bırakın bisiklette aynayı motorsiklette bile ayna arkayı tahmin ettiğiniz kadar göstermiyor. Motorda bile trafik polisi yakalamasa takmayacağım. Ama yok ben büyük araba aynası gibi birşey takarım diyorsanız o zaman arkayı araba rahatlığıyla görebelirsiniz. Kısaca bu bisiklet aynaları çok az bir noktayı gösteriyor yine kafanızı çevirmek zorunda kalıyorsunuz, ben yinede kafamı çevirmek zorunda kaldıktan sonra ne anlamı kaldı ki? (Bu benim kişisel görüşüm)

Edit: Birde şuanki bisikletlerdeki ayna teknolojilerini hiç test etmedim. Eski bisikletimde ayna kullandığım zamanlarda ki bilgilerime istinaden yazdım. Eğer şimdi deneme fırsatı bulursam ve aynalar geniş açılıysa düşünülebilir. Test etmek lazım.

7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Yazılan mesajlarda yanlışlar var.
    Bisiklette ayna en önemli güvenlik unsurlarından biridir.Tabi bu, arazi dışında kullanım için geçerlidir.Şehiriçi yoğun trafikte veya şehirlerarası turlarda aynanın sizin hayatınızı kurtarabileceğini söylemeliyim.
    3 tip ayna mevcut;
    1) Gidona/bisiklete takılan (verimli değiller)
    2) Kaska takılan (verimli fakat Halil'in dediği gibi bazen ayar gerekebiliyor)
    3) Gözlüğe takılan (en verimlisi ve tavsiye ettiğim tip)

1. maddeyi baştan eleyebilirsiniz.Çünkü bisiklete takılan ayna, gözünüzden uzak olduğu için tam dikkatle aynaya bakarsanız, o sırada yola bakamazsınız, bu da hiç kullanmamak gibi birşey oluyor.Olumlu etkisi küçük.Ayrıca bisiklet düştüğünde kolayca kırılırlar, bazı markalarınkiler sarsıntılı yolculuklarda gevşeyip yere bakar hale gelirler.
    2.si kaska takılanlar ülkemizde kolay bulunuyor ve tavsiye ederim.Şu anda da bundan kullanıyorum.Ayrıca hafifler.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=10776
    Üstteki linkte kask aynamı görebilirsiniz.

3.sü en iyisi fakat TR'de bulması çok zor, bulursanız kaçırmayın, kendi aparatıyla gözlüğün yan sapına entegre ediyorsunuz ve gözünüze hayli yakın bir aynanız oluyor, sık ayar gerektirmiyor.Bunlar da hafifler.

http://www.3rd-eye.com/(05).htm benimki bu modeldi.Dolandırılmadan önce ne güzel kullanıyordum. :(
    Ağırlığı 10gr'dı :) Aynı siteden diğer modellere de bakabilirsiniz.Bazısı da kendi elyapımı gözlük aynası üretiyor, camcıda çok küçük ayna kestirip, bunu uygun açılı hale getirip metal-plastik sap ile gözlüğüne de tutturuyor fakat hazır olanlar daha kullanışlı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Mutlaka ayna kullanın! Kulalnmaya alıştığınızda kendinizi çıplak gibi hissedeceksiniz, çünkü o derece yararlı.

Okay ve soneryen bunu beğendi.
  8. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok teşekkürler ayna hususunda baya gelişmiş sistemler varmış. Özellikle o gözlüğe takılanı çok ilgimi çekti. Teşekkür ederim. Bu kaska takılanlar peki her kaska takılabiliyor mu?

9. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Evet her kaska takılabiliyor, çünkü yapıştırma usulü takılıyor.Hatta yapıştırma parçacığının yedeği de geliyor.
    Rica ederim, herkese tavsiye ediyorum, bir daha arkanıza bakmanıza gerek olmayacak, gelenlerin niyetini önceden göreceksiniz.Trafikte tam bir araç gibi davranabileceksiniz.

10. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fatih ben bu kaska takılanları nerede bulabilirim. Kaçkar'da, Delta'da görmedim ama dikkat çekmemişte olabilirim. Neyse ben bi araştırayım eğer link varsa memnun olurum.

11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    ben bunun bir alışma meselesi olduğunu düşünüyorum. uzun zamandır gidona takılı (sağ+sol) ayna kullanıyorum ve çok alıştım. benim için kör nokta neredeyse yok gibi. trafikte (özellikle şehiriçi) çok işime yarıyor.

12. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    merhaba
    Bilgisini paylaşanlara teşekkürler,
    Bu gün sirkeciden 10 ytl fiyatla kaska takılan aynalardan aldım,gözlüğe monteli aynalardan ise ne sirkeci de nede türkiye de bisiklet parçası satan sitelerde bulamdım.
    Moderatörler isterlerse konuyu kilitleye bilir fakat bence kilitlenmemesi daha iyi bu konu genişleye bilecek bir konuya benziyor
    saygılar

13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bu kesinlikle uzak durmamız gereken bir görüş. Polis sorgulayacak diye kurallara uyacaksak bu işin temelini hiç farketmemişiz demektir. Çok uzun yıllardır motosiklet kullanırım, ayna gerçekten çok önemlidir ve ne büyüklükte olursa olsun işe yarar.

Teşekkürler Athletic, işte arkasında durmamız gereken görüş bu.