Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayna koldan gelen ses sorunu çözülemedi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ibrahim siper tarafından paylaşıldı.

1. ibrahim siper

ibrahim siper Üye

Seviye:
    arkadaşlar yeni aldığım salcano astro bisikletin göbeğinden sürekli sürtünme sesi geliyordu. önceleri hızlı gittiğimde oluyordu ama şimdi yavaş gittiğimde ve pedal çevirmediğim halde de olmaya başladı. 4 ayrı tamirciye götürdüm yetkili serviste dahil olmak üzere ilk üçü "ses yok gayet iyi" demekten ileri gidemediler, adamlar beceriden yoksun, işçilikleri bu kadarmış!. son götürdüğüm tamirci aldı birkaç tur attı. ayna kolun fabrikada hatalı montajından dolayı bozulduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. bu adama da güvenemediğim için size sormak istedim. diyarbakırdayım ve ne yazık ki burada dededen kalma bilgilerle iş yapılıyor. sorun hakkaten ayna kolun montajından mıdır. yoksa başka bi nedenden de olabilirmi. vites ayarını tekrar yaptırdım, yağlandı. 1 ay sonra ankaraya taşınıyorum, beklesem garanti de sorun çıkarırlarmı.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Aynakoldan ne şekilde bir sürtünme sesi geliyor? Ya da aynakoldan geldiğine emin misiniz? Zincir dişliye veya ön vitese sürtüyor mu? Sürtme sesi mi yoksa gıcırdama veya çıtırtı gibi mi bir ses geliyor?

Pedal çevirmeden de ses geliyorsa o halde aynakol ve göbekten olması mantıksız geliyor bana. Ayrıca aynakolun hatalı montajı nasıl oluyormuş anlamadım orasını. Yani aynakoldur, dişlileri zaten fabrikasyon, göbeğin de her yanı simetrik yani tersi düzü olmaz.

Cevaplara göre fikir yürütebiliriz sanıyorum. Ama pedal çevirmeden geldiğine göre ya tekerdendir (göbek veya lastiğin kadroya sürtmesi gibi) ya da sabit duran bir parçadandır bence.

3. ibrahim siper

ibrahim siper Üye

Seviye:
    sesten anlaşılırsa bir yere sürtüyor, ama sizinde dediğiniz gibi aynakoldan değil sanırım çünkü pedal çevirmediğimde bile bu ses çıkıyor. ama ses oradan geliyor, ya göbek ya aynakol. ses aralıklı değil sürekli bir sürtme sesi, ön vitese ve zincire baktım ses bunlardan kaynaklanmıyor. diyarbakır mahrumiyet yeri, ustaları da işin erbabı değiller ne yazıkki. göbekten olabilir mi?

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    dostum pedal cevırmeden gelıyorsa kesinliklşe aynakoldan değil sana başıma gelen bir olayı anlatayım ona göre sende bak arka jantın akor tellerınden birisi gevşemişti ama sadece birisi oda gidip arka arttırıcıya çarpıyordu bulana kadar yarım saat bakmıştım.sen direk bence akor ayarına bak derim fren telleri bile bir yere sürtüyor olabilir tabi tekerle ilgili bir yere arızacılıkta birinci kural basitten zora gitmektir direk aynakol ve göbekler ile başlanmaz diye düşünüyorum.

Serden Us ve iskender şerit bunu beğendi.
  5. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    ibrahim siper sizin yaşınızı öğrenebilirmiyim....

6. ibrahim siper

ibrahim siper Üye

Seviye:
    valla rahatlattınız, akşam eve gittiğimde ilk işim bisikleti iyice kontrol etmek olacak. umarım dediğiniz gibi ufak bir sorundur. teşekkürler.

7. ibrahim siper

ibrahim siper Üye

Seviye:

neden sordunuz?