Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ayna kol degisikliği yardım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında sportif tarafından paylaşıldı.

1. sportif

sportif Yeni Üye

yenı kullanıcıyım. yanı bu işin cahiliyim. yardımlarınızı bekliyorum sımdıden tşk.
    bisikletımın aynakolu iki yaprak arka altı. yokus cıkarken cok zorluyor. bunun icin ne gibi degisiklık yapmam gerekır .(bianchi. caurus 837. yarış.)

2. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    yarış bisikletinde normalde 2 yaprak olur zaten ve genelde 40-52 dişi olur. 3 dişli genelde şehir bisikletlerinde olur (hem 3lü hemde büyük dişli.)aynakol yerine rublendeki dişlileri biraz daha büyütebilirsin fakat aktarıcının en fazla kaç dişli ruble kullandığına dikkat et yoksa taktığın dişlileri kullanamazsın.

ama bence değiştirmene gerek yok.

sportif bunu beğendi.
  3. sportif

sportif Yeni Üye

gec cevapladıgım icin uzgunum. ikiz yegenler dunyaya gelince bizim dunyayla iletisimimiz kesildı. tavsıyenı dıkkate alacagım. fakat bir değişiklik yapmam şart. çunku dik yokusları (kı oturduğum yerde cokvar) hic çıkamıyorum

4. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    Aynakolu değiştirip yarış tipi 3lü dişli alırsın olur biter.

sportif bunu beğendi.
  5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bir kac alternatif var. Ilki ayna kolu degistirip 3lu yaris tipi bir aynakol takmak. Ama bunun icin vites kollarinin uyumluluguna bakmak gerek. Eger STI kol kullaniyorsan bunlarin sadece 2li calistiranlari oluyor, masrafin artacaktir. Ama klasik govdeden vitesli ise bisikletin o zaman uygun ayar daha kolay yapilir. Bir de bu durumda en ufak disliyi amorti edebilecek uzun bacakli bir arka vites gerekecek.

Arka disliyi degistirip MTB dislisi takabilirsin. Yine arka vitesinin uzun bacakli olmasi faydali olur.

Bir de MTB ayna kolu takabilirsin. Ustteki ilk secenege benziyor bu da aslinda ama aslinda yukaridaki ikisinin ortasi gibi...

Tabi ki benim tercihim biraz da yol bisikletinin ruhunu bozmamak icin 3lu yaris ayna kol ve uzun bacak arka attirici olurdu.

sportif bunu beğendi.
  6. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    aydı durumu ben yaşıyordum...

8 li kaset göbek ve dişli aldım arkaya

sana da al demeden önce.. ruble yapraklarındaki dişli sayısını say en büyük dişli 28 falansa kesinlikle daha büyük dişli al

sportif bunu beğendi.
  7. sportif

sportif Yeni Üye

3 lü yarış ayna kol icin onerınız nedır. ucuk fıat olmaz ama ıyı ve verımlı calısan bırseyede hakettıgı rakam verılır. ve.... kac dıslı en uyumlusu olur. tşkkr.

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Su anda kullandiginiz disli ebadini bilmiyorum, ortagobeginizin ne oldugunu ve diger donaniminizi da bilmiyorum.

Ama zaten en kotu ihtimalle 30-39-50 falan olacaktir disli kombinasyonu.

Bu arada MTB ayna kolu alip 26-36-48 de tercih edebilirsiniz. Cunku yeni donanimlarda Sora da butunlesik milli sisteme gecti o nedenle fiyati yuksek gelebilir...

sportif bunu beğendi.
  9. sportif

sportif Yeni Üye

orta 52--42...ARKA 6 YAPRAK. ENBUYUK 24 ENKUCUK 12. HER HALDE MTB AYNA KOL UYGUN OLACAK. FAKAT VITES SISTEMINDE DE AYAR YAPMAK GEREKECEK SANIRIM. (MEVCUT OLAN GOVDEDEN KOLLU VITES)
    BU DEGISIKLIKLERI HER BİSİKLETCI YAPABILIR MIKI? KASTIM AYARDA YAPMASI GEREKECEK. BİRAZ İNCE İS GIBI.

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Hepsi yapar tabi ki, ama onemli olan gittiginiz yerin gercekten ne kadar bisikletci oldugu.

Cunku kuculen on disli ile on vitesin de bir miktar asagi cekilmesi gerekecek. On vitesin yeniden konumlandirilmasi, ayarlanmasi ve gerekli zincir kisaltmasi... Eger kalbur ustu bir bisikletciye giderseniz, belki 10-20 lira fazla (belki birebir ayni fiyata) cok daha kaliteli hizmet alirsiniz.

sportif bunu beğendi.
  11. bryant

bryant Kıdemli Üye

Seviye:
    ben forumdan 2.el bölümüne bakmanı tavsiye ederim 3 lü bir aynakol öneririm çok temiz parçaları çok makul fiyatlara bulabilirsin bir göz atmanı tavsiye ederim