Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ayna kol arıza

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında orco tarafından paylaşıldı.

1. orco

orco Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba. bende bir sedona bisiklet var, sol tarafatki kol sürekli gevşiyor. sıkıyorum tekrar gevşiyor. kolun yatağında hafif bir ezilme var. bundan kaynaklandığını biliyorum ama tamircim bu ezilmenin aliminyum kol olduğu, ve çelik göbekle birleştiği için kaynaklandığını, ve zamanla bunun normale döneceğini söylüyor. kolu değiştirmelimiyim, yoksa bu eziyete devam mı etmeliyim. bu arada sadece kol satılıyormu. aynanın olduğu tarafta herhangi bir sorun yok.

2. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bildiğim kadarıyla sadece kol satılmıyor. Bİde aliminyumla çelik tepkimeye mi giriyomuşki zamanla alışırmış bence çok saçma bi düşünce bu.

Eyer aynakol çok kalite bi parça değilse bence değiştirmekte yarar var.

3. kayhan

kayhan Misafir

sadece kol satılır ama ucuza olmaz

4. XES

XES Aktif Üye

Seviye:
    Ben de tek kol satılıyor diye biliyorum. Bir araştırmanda fayda var.

5. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    bnde farklı kol kullanıyorum aynı sorun yüzünden 7 ytlye birçok bisikletçide bulabilirsin ;)

6. orco

orco Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar, gidip 14-15 bir anahtar aldım. en iyisinden izeltaş :) sonra onu gidip tornacıda pedala uygun şekilde düzene sokturdum. elimde çok sağlam kol sıkmaya uygun anahtar oldu:) sonra o çok sağlam anahtar ile, üzerinde zıplaya zıplaya ayna kolumu sıktım. inanın bir milim dahi dönecek pay kalmamıştır :) taş gibi oldu. dün bir kaç saat üzerinde zıplaya zıplaya kullandım bisikletimi. sapasağlam. hiç boşluk yok :) ama ilerde o ayna kol nasıl sökülür onu bilmiyorum :)

7. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynısını ben sorcaktım :D

Sökerken daha büyük bi alet yaptırırsınız heralde :D

Neyse işe yaradıysa ne mutlu.

8. orco

orco Yeni Üye

Seviye:
    ya sorma arkadaşım, orta göbeği değiştirmek zorundayım. keşke önce göbeği değiştirip sonra bu işe girişseydim. her işin bi sırası var dimi. yavaş yavaş öğreniyoruz artıkın.

9. orco

orco Yeni Üye

Seviye:
    bu arada orta milin uzunluğunun önem derecesi nedir. ne işe yarar kısa olsa nolu uzun olsa nolur.

10. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    O kadar sıkman hiç iyi değil..:) Özellikle alüminyum olan bir kola...Ben 8'li sistem olan XT ayna kolunun vidasını kontrol amaçlı arasıra sıkıyordum.ama çatladı ve o çatlak baya bir ilerledi ve kullanılmayacak duruma geldi ..

Yani seninki de ileride büyük bir ihtimalle çatlayacak hayırlı olsun..

11. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    tavsiye edilen zincir hattı denen bir olgu var.bu shimanoda 50mm buda şu demek, kodro borusunun (ön aktarıcının kelepçesini sıktığın boru)tam orta noktası ile ayna kol orta dişlisinin mesafesi 50mm olacak.orta milin uzun olursa bu mesafe uzar kısa olursada kısalır .buda ön aktarıcının çalışma parformansını direkt etkiler ve bazı konumlarda zincir aktarıcıya sürter ve ayar tutmaz işte orta mil uzunluğu onun için farklı ayankol ve farklı kadrolara göre farklı boylarda olur. kol vidasındaki gevşemeyide oraya biraz gevşeme önleyici orta mukavemet loctıte sıkarsan bütün sorunun hallolur.