Aydınlılar bilir, bu güzergah yaralar insanı... 24 Nisan 1921

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Değerli dostlar, aşağıdaki tura ait resimlerim Aralık ayına aittir. Uzun zamandır Nazilli- Aydın karayolunun iç kesimlerinde kalan ATÇA ŞEHİTLER ABİDESİ' ne bir gezi yapmayı düşünüyordum. Kısmet kış mevsimine imiş. Güzergah; Aydın' dan başlarsanız Denizli istikametine, şehir başlangıcından 30 km kadar gittikten sonra, Atça ilçesine varmadan, anayoldan sağa doğru ayrılan kestirme bir yoldan başlıyor. Yolun sonu, devlet karayoluna paralel eski yola bağlanıyor. Bu yol aynı zamanda Aydın' ın ilçelerinden Bozdoğan ve Yenipazar' a da ulaşıyor. Ben Yenipazar üzerinden gelmeyi tercih ettim.
    Esas güzergah oldukça sakin,anayoldan ayrılıp tur istikametine sapınca yoldaki portakal ağaçları, Egenin eşsiz güzellikleri sizi karşılıyor. Tur oldukça güzel bir atmosferde başlıyor böylece. Ancak devamında karşılaşacağınız ŞEHİTLER ABİDESİ ve katliam günü yaşananlar insanı bambaşka bir ruh haline sokuyor.
    Güzergah üzerinde büyük bir demir köprü var, altından Büyük Menderes nehri akıyor. Nehir maalesef oldukça pis, bildiğiniz gibi özellikle Denizli fabrikalarının pek çoğu atıklarını arıtmadan doğaya salıyor ve yükü taşımak Menderes' e kalıyor. Yine de iyi dayanıyor bu tabiat insanlara :(
    Aşağıdaki resim bahsettiğim köprüye aittir.
    Yenipazar- Bozdoğan yol ayrımından itibaren tahminen 3. km de Menderes' i geçyorsunuz. Devamında ova dümdüz. Yer yer portakal ve limon ağaçları, mis gibi kokuyorlar. Köprüden itibaren 3. km (takriben) sonra aşağıda ayrıntılı resimlerini bulacağınız Atça Şehitler Abidesi' ne ulaşıyorsunuz. Hikayesi için aslında rölyefleri okursanız daha iyi olur ama ben kısaca özetleyeyim.
    24 Nisan 1921 tarihinde Ege Yunan işgali altında iken Yunanlılar bir gece 15 kadar Atça' lı yı gece vakti evinden zorla alıyor. Ellerini, ağızlarını ve gözlerini bağlayarak aşağıdaki abidenin olduğu alana getiriyor. Burada bu insanlarımıza kendi mezarlarını kazdırıyorlar. Türlü işkenceler yapıyorlar. (Bu yaşananların kesinlikle abartıldığını düşünmüyorum, hatta yazılanlar tüm vahşetini anlatmaya yetmiyor bile bence. Uzun zamandır Ege' deyim ve yaşlılardan, kitaplardan bu bilgilerin teyit edildiğini biliyorum). Katledilenler arasında bir baba oğul da var, ayrıca bir de adına Türküler yakılan, yakışıklılığı dillere destan Güzel Haydar' da var. O dönemler bu isimle anılıyormuş Haydar. Kendisine hayran genç kızlar, pencere arkalarından yolda yürüyüşünü izler aşık olurlarmış. Ama bu gencecik vatan evladı da aynı katliamda şehit edilenlerden. Resimlerle devam edelim.
    Ziyaretten sonra dönüşe başlıyorum. Hava oldukça kapalı. Zaten açık olsa da benim de gönlüm kararmış. O kadar hüzünlü bir yerki burası, hangi güneş aydınlatabilir acaba içimi! Burada gözyaşlarına hakim olmak mümkün değil maalesef. Yaşananların etkisiyle, ülkeme duyduğum sevgiyi hatırlayarak, bunların tekerrür etmemesi için ulusça yapılması gerekenleri düşünerek, pedallara yükleniyorum.
    Bir dahaki turda görüşmek üzere, sevgiler, saygılar

2. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Allah şehitlerimize rahmet eylesin... Mekanları cennet olsun... Turunuz çok güzel ve anlamlı olmuş.. Bu yaşanan vahşeti sayenizde ilk kez öğrendim. Bizler sadece Çanakkale'yi biliyoruz. Halbuki ülkemizin her bir metrekaresi bu yaşanmışlıklarla dolu... Hatta bunu ülkemizlede sınırlamamız doğru değil... Yemen'den, Baklanlar'dan Kafkaslara kadar Türk yurdunun dört bir yanı kanla sulanmadımı...

Şairin şu sözleri herşeyi özetlemiyor mu?
    Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
    Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

Mehmet Akif'in şu sözlerinide eklemeliyim
    Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
    Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
    Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
    Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ayağınıza sağlık. Bomboş yolda tek başınıza çok güzel görünüyor.
    Alakasız olacak ama Aydın'da bir ara bir proje gezisi için bulundum 1 hafta..
    O kaldırımlara ekilen turunç ağaçlarının kokusu beni çok etkilemişti, etraf sürekli portakal kokuyor, çok hoşuma gitmişti. Hatta bi tanesini yeme gafletinde de bulundum, o gün anladım, turunç yenecek bir şey değilmiş =)

4. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yenme mi hiç :D Aslında reçeli var, çok da güzeldir.

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Vayyyy Yusuf dostum gezi paylaşmış sonunda gülcemalinide gördük :) teşekkürler bu duyguları fotoğraflarınla yaşattığın için dostum

6. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cennet Yurdumuzun her karışı Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, o anıt mezarda yata.n Aziz Şehitlerimizide Rahmetle anıyorum. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

7. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Atça'lı şehitleri anmak için düzenlediğiniz tur için teşekkür ederim. Yalnız benim bildiğim Atça ilçe değil, Sultanhisar ilçesine bağlı belde.

8. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet Sultanhisar' a bağlı bir belde, çok dikkatlisiniz teşekkürler

9. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ben de öyle biliyorum. Bu arada yaklaşık 30 yıllık eniştem Atça'lı ve bizim bu şehitlikten haberimiz yoktu, iyi mi.. Aşkolsun enişte :)

10. vedat balkız

vedat balkız Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    fotoğraflar süper eminim güzel bir tur olmuştur

11. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott