Aydınlatma

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletimin mevcut çakarlı arka lambam bozuldu, bende arka ve ön lamba almayı düşünüyorum.

Gece sürüşü yapmak için ön far şart oldu. Bütçe olarak sadece ön far için 100-150TL, arka lamba için çok pahalı bir model düşünmüyorum. (50-100 TL)

Forumda arama yaptım ama genelde ya Türkiye'de olmayan ürünler veya yurtdışı örnekleri var.

Ön far için:
Işık gücü güçlü
Görüş açısı geniş
Görüş mesafesi yüksek (çukura gelmeden rahat görmek için)

İstemediğim:
Kablolu, kocaman bataryası olanlar (genelde yüksek ansilumenli modellerde var)
El fenerinden türemiş modeller
Işık noktası çok dar olanlar

Internetten Türkiye'de satılan modellere baktım, sadece bazı modellerin youtube'da test görüntülerini bulabildim.

Birde her markanın farklı lamba terimleri var, buda iyice kafa karıştırıyor.
Ansilümen, Lux, Watt, Candela (cd)

Türkiye'den satın alıp da, memnun kalan arkadaşlar marka model verirseler sevinirim.

Şu şekilde ışık noktası küçük olan modeller çok kullanışlı değiller sanırım ?

Teşekkürler.

Scudo

drumit112

Üye
Tepki
0
İsim
ümit KURT
Bisiklet
Giant
Ben Moon marka fardan memnun kaldım. Geçenlerde aldığım meteor 250 modeli, usb'den şarj edilebilmesi, montaj kiti gerektirmemesi, tercihen kask üzerine monte edilebilmesi, bisiklet sürüşünde ihtiyaç olan şiddeti ayarlanabilir sürekli aydınlatma ve flaşör moduna alınabilme, ışığın yola uygun açıda merceklenmesi gibi özellikleri ile tercih edilebilir diye düşünüyorum. Bahsettiğim farı, bulunduğum ildeki bir bisikletçiden alıdım; google'da marka ve modeli aratınca bisikletcim.com'da rastladım. (arka uyarı ışığı için de moon markasının nispeten ucuz pilli modelleri gayet güzel iş görüyor)

musAKka

HeadBanger
Tepki
145
İsim
Oğuz
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Moon'un 3 ayrı ürünü arasında kaldım:

Moon Meteor 250: (83 TL) (link)
Moon Lx-360: (116 TL) (link)
Moon Lx-760: (167 TL) (link)

Gördüğüm kadarıyla Lx serisi daha yeni ürünleri kapsıyor. Ayrıntılı incelediğimde Meteor 250 ile Lx-360'ın aynı LED'i kullandığını görüyorum ama aydınlatma gücü ve açısı Lx-360'ın çok daha yüksek. Bu ya da benzer ürünler ile bilgisi olan ya da fikir verebilecek olan varsa güzel olur. :)

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@musAKka aceleniz yoksa meteor 250 e çok iyi bir alternatif f/p ürünü diyebilirim 10$ :)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Groims

musAKka

HeadBanger
Tepki
145
İsim
Oğuz
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alpyese Öneriniz için teşekkürler. Açıkçası çok acelem yok, aliexpress'i bekleyebilirim. Eğer ürünü kullanıyorsanız deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz? Özellikle aydınlatma gücü ve şarj süresi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şu an aktif olarak Cree Q5 kullanıyorum. Bildiğiniz fener :) Aldığımda aydınlatma açısından ciddi fark yaratacak bir şeyler lazım.

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@musAKka öncelikle karşıma geçen arkadaşlarım tüm güçte iken rahatsız olduklarını söyledi yani son gücü baya güçlü 150 200metre öteteki reflektör tabelalarından bile görebiliyorsunuz ışığı, pil gücü gayet iyi son güçte 3-4 saat gidiyor, sadece çakar hali kullanılırsa 2-3gün sonunda dolduruyorum, gayet memnunum çok küçük alet gidonun altına kauçuk bağlama aparatı ile bağlanıyor sırıtmıyorda...

• Beğen
Tepkiler: musAKka

alipasha

Üye
Tepki
66
İsim
Ali Tuzcuoğlu
Bisiklet
Tern
@alpyese

Hocam aynı ürünün daha uygun fiyatlısı sanırım

(link)

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@alipasha evet aynı ürün gözüküyor ben genelde ürünü en çok sayıda satan kişiden alırım bilgi açısından kullanıcı yorumları fazla oluyor, satıcı yaklaşık 200küsür satmış o yüzden oradan aldım meteor 100tl civarıyken 5$ fazla vermek önemsiz bir detay :)

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Merhaba. Knog Road Blinder 2 kullaniyorum. Tarif ettiginiz gibi hem kablosuz hem aydinlatmasi güzel. 2 far var biri kisa ve genis digeri dar ama uzun aydinlatma sağlıyor. Istenildiginde ikisi beraber yakilabiliyor (O zaman tam motosiklet fari gibi oluyor) Biri yanarken oburunu cakar mod seklinde calistirmak mümkün. Ayrica kisa ve uzun ayari var daha guclu aydinlatma icin. Surucunun oldugu taraftada isiklar mevcut bu yuzden hareket halindeykende uzunlari yakabiliyorsunuz veya modu degistirebiliyorsunuz kolaylikla. Isiklarida otomobil gibi kisa mod acikken yesil uzun acikken mavi renk yapmislar hos bi detay olmus (koydugum fotografta uzun acikken) Ben aldigimda dolar 3 falan degildi 2 sene evvel beylikduzunde bi bisikletciden almistim 120 TL civari bi ucrete. Simdi pahalanmis ama uygun fiyata bulursaniz tavsiye ederimIMG-20160610-WA0005.jpg

• Beğen
Tepkiler: Can Ayhan