Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aydın Işık'la 90'lı yıllar dağ bisikletçiliği - geziler / anılar - BÖLÜM 2

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Aydın tarafından paylaşıldı.

1. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Daha önce bu adreste 90'lı yıllardan, o yokluk içindeki ama yine de güzel yıllardan bahsetmiştik. Evet.. devam ediyoruz.

Vitesli dağ bisikletlerin Türkiye'de yeni yeni boy gösterdiği yıllar. Dönemi daha iyi gözünüzde canlandırmak için şöyle örnekleyeyim: 18 vitesli Shimano'nun, gözümüzde şimdiki XTR ayarında olduğunu düşünün.

Ömer Çelik, markasını şimdi hatırlayamadığım demir kadrolu, saç, baş yolduran süper kötü bir vites sistemiyle her yerin karla kaplı olduğu bir ayda arasında biladerlerimin de olduğu deli ekiple dağ başında. Gözlük kayak gözlüğü (bilmeyenler için kar güneş ışınlarını çok fazla yansıttığından tende yakıcı bir etkiye sahip olup ayrıca geçici körlüğe sebep olur), bereye sözümüz yok :) Boyunda atkı. ÖZel bisiklet kıyafeti mi? Yok artık daha neler! :)

Devamı gelecek..

2. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence de devamı gelsin,fotoğrafları düzenlemek uzun sürüyor heralde.Mataradaki su donmuyor muydu oralarda?

3. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önder fotoğrafları toplu halde alamadım. Parça parça çıkıyor abilerimin sandıklarından :) Hareket halinde olunduğundan ve hava da sıfırın altına düşmediğinden pek (gece harici) sorun olmuyor idi. (Önder senle Şerif'i götüreceğim bir gün Karagöl'e.. kar bele kadar gelirken, görürsünüz o zaman donuyor mu donmuyor mu? (Yani mataralar, ne art niyetlisiniz!) :D

4. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir de şu var bu çerçeveli bir fotoğraf idi. Sırf benim için koca çerçeveyi getirdi adam. Çerçeveyi söküp taradım forum ahalisi için.

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tamam kışın gideriz artık. :D Benim kışlıklar gelsin bi İngiltere'den :D deneriz orada.

6. Onur Berberci

Onur Berberci Bisikletkolik

Seviye:
    Merhabalar. Emeğe saygı diyerek başlıyorum. Çok güzel bir fikir ve topik. Ellerinize yüreğinize sağlık. Çok etkilendim fotoğraflardan. Hele bir de bayramın ikinci günü Uludağa çıkacak olmamız içimizin kıpır kıpır olması. Gerçi kar olmaz belki ama gece kamp atacağız ve hava tahminen eksilere düşecek. Bir de bu fotoğrafları görünce kalbim biraz daha hızlı atmaya başladı. Emeğiniz için çok çok teşekkür ederim.

Aydın ve Sencer Kan bunu beğendi.
  7. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Onur öncelikle teşekkür ediyor, sonra da eğlenceli bir kamp diliyorum. Aman diyeyim, gece hava soğuk olur dikkat edin. Forum ahalisi pek ilgili değil konuya, neyse ben zati kendim ve bir kaç kişi için yapıyorum bunu. Şu baki kubbede hoş bir ses /sada bırakabilmek adına.

Neyse bugünkü fotoğraf bana ait. Gerçi senin yazın üzerine bu fotoğraf biraz moral bozabilir ama :)

Mekan sanırım Manisa tarafları, her yer kar olduğundan dolayı iz- yol kaybolmuş, haliyle rotayı şaşırmışız. Bisikletleri kerteriz alarak bırakıp, yaya olarak yolu bulmaya çalışıyoruz. (Bu arada yanlış yola çıkmıştık sanırım o gün.)

8. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hadi bakalım hayırlısı. Sen İngiltere'den getirtiyorsan ben de paçalı donlarımı çıkarayım bari sandıktan :D

9. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    :D :D Aman diyim o kaskı kaybetme.Gümrük danışmanlığı da aldım sorun yok,en fazla gidip belge doldururmuşum. :)

10. Onur Berberci

Onur Berberci Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkür ederim. Kaybolmanız üzücü ama fotoğraf güzel. soğuk konusunda da Artık termal ve yün içlikler rüzgarlıklar eşofmanlar üşümemek için biraz ağır çıkacağız ama değer.

11. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Onur kaybolmak işin tadı tuzu. Yoksa yol illaki bulunuyor. Bu arada, üşümektense ağır çıkmak en iyisi zati. Yoksa sabahı zor ediyor insan :)

Ercan Saygılı ve Onur Berberci bunu beğendi.
  12. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    O kaskı torunuma da vereceğim ben :)

13. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar Aydın bey,
    Çok güzel anılar ve fotoğraflar, anlatılarınızın devamını diliyorum.
    Bisikletin ve giyimin teknolojik gelişimine çok hoş göndermeler yapıyorsunuz.
    Ama o günlerdeki ''ruh'' kalmadı şimdilerde diyorsunuz.
    Bize her gün başka bir yenilik-teknoloji-sunuluyor. Hep daha ileri, güçlü, dayanıklı, güvenli, hızlı ürünler. Ama bir şeyler eksik...
    Aceleci, yarışcı, kırılgan, sinirli, doyumsuz, tüketen olmadık mı ?
    Yolunuz açık olsun...

Ercan Saygılı, Aydın ve Sencer Kan bunu beğendi.
  14. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aydın Ağabey gerçekten çok hoş anılar ve fotoğraflar,Bunları bizlerle paylaştığın için sonsuz teşekkürler..

Aydın bunu beğendi.
  15. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sevgili Coşkun abim merhabalar.

Evet abi, ne yazık ki bulunduğum ortamlarda yada çevrede gözlemlediğim kadarıyla; geçmişin o ince ve sportmen ruhunun kalmadığını üzülerek te olsa farkettim.

Eskiden doğada iken; doğadan, dağdan, taştan, sanattan bahsedilirdi ve mümkün olduğunca doğayla bütünleşilmeye çalışılırdı. Daha naturalisttik sanırım. Şimdi ise yapılan sohbetlere bakıyorum; malzeme hafifliği, daha yeni teknolojik ekipman, daha değişik bisikletler, aa o çıkmış bu çıkmış, onu alalım vs.. üzerine kurulu. Teknolojiye karşı olduğum düşünülmesin (Kaldı ki işim teknoloji) Ancak o teknolojinin bizden birşeyleri alıp götürmesi beni üzüyor. Kendi problemlerine kendi çözümlerini üretemeyen, bozulanı tamir etmek yerine yenisini alan, kendi elinden birşey gelemeyen ve giderek dışa bağımlı bir bisiklet jenerasyonu gümbür gümbür geliyor. Ve bu bağlamda bazı şeylerin doğrusunun ne olması gerektiği hususunda ciddi anlamda rehberliğe ihtiyaç var.

Cümlemizin yolu açık olsun.

Saygılar, sevgiler..

16. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Diğer konuyu da okudum, çok güzel sıcak anılar hissettirdiniz bana. (Hava her ne kadar buzz gibi olsa da..)
    Takipçiyim...
    Sevgi ile...

Aydın bunu beğendi.
  17. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Aydın ,
    Çok güzel bir noktadan yakalamışsın doğa sporlarında teknolojinin nerede ne kadar nasıl kullanılması gerektiği konusunu.:in:

Teşekkürler

Aydın bunu beğendi.
  18. semra çetindağ

semra çetindağ Üye

Seviye:
    Aklımdan geçenlere tecüman olmuşsunuz Aydın bey,bu marka merakı berbat boyutta .Amaç sosyal ilşki kurmak, yanındaki insanı insan olarak görmek ,pedaldaşlarının iyi ve kötü gününü paylaşmak ,merak edip filanca görünmüyor iyi mi acaba ? demek yok .Yalnızlaşılan ,yabancılaşılan toplumda tek hedef daha iyi bisiklet daha iyi parçalar ,giysiler v.s v.s şaşırmaktan yoruldum nereye gidiyoruz bilmiyorum mutsuz doyumsuz bir nesil geliyor gümbür gümbür .Anılarınızda samimiyet ve sıcaklık var şimdi kalmayan ...

Aydın, ahmet türkölmez ve Sencer Kan bunu beğendi.
  19. ahmet türkölmez

ahmet türkölmez Kıdemli Üye

Seviye:
    guzel bır paylasım ve ıyı bır mazı anısı

keske bızde zamanında bu bısıklet ısıne gırseydık yıllarca yattı aynı bısıkletım bahcede....

Aydın ve semra çetindağ bunu beğendi.
  20. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yorumlarını esirgemeyen dostlara teşekkürler. Uzun bir aradan sonra yine karşınızdayız.

Sene 90 küsur, Sinan Ateş Kozak yaylası yollarında.. Bisikletin arkasındaki yüke dikkatinizi çekerim :)

Nuran Atakan ve herbil bunu beğendi.