Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aydın-Didim Turu, Milet Şehri ve Apollon Tapınağı.

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Yunus Emre POLAT tarafından paylaşıldı.

1. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aydın ekibi olarak, "bisikletle tarihe yolculuk" gezilerimizden birisini daha gerçekleştirmek üzere Uğur veTuğrul Ağbilerim ile ben deniz Emre, 21 HAziran saat 6.30 da Aydın'dan DİDİM'e pedal çevirmeye başladık.
    Aslında saat 6.00 da buluşacaktık ama ben uyandığımda saat 6.00 idi, nasıl kalkıp hazırlandığımı hatırlamıyorum. :D Buluşma yerinde verilecek olan cezaya "boynumuz kıldan incedir" diyerek hazırlıyorum kendimi :D

Rotamız aşağıdadır.
    ://img25.imageshack.us/img25/2792/didimturharita.jpg

Söke'ye kadar bir solukta geliyoruz. Ama Söke'den Didim kavşağına kadar olan 28km lik düz yol var ya git git bitmiyor. Söke Ovası'nın tadını çıkararak ve sohbet ederek yolu bitirdik. Didim yol kavşağında ilk ve tek çay molamızı vererek Milet Antik şehrine doğru pedallıyoruz. Ve ilk resimler;

://img15.imageshack.us/img15/9651/miletresim.jpg

Not: Antik şehre giriş 3 TL. (Allahtan müze kartımız var :) )

Şehri ele geçirmek üzere son hazırlıklarımızı yapıyoruz :D

Kori'm ve ben sırt sırta verip harekat öncesi son konuşmalarımızı yapıyoruz.

Veee Hücuuuum!!!! ( fazlamı film seyrediyorum son zamanlarda???? )

Şehre giriyorum ama kimsecikler yok. Sanırım geleceğimi duyup kaçmışlar.

Milet gezimizden sonra Apollon tapınağı'na doğru pedallıyoruz. Güneş iyice yakmaya başladı artık.

Didim Taşburun iskelesi.

Denize paralel sürmek çok zevkli.

Yolun bu kısmından sonra fotoğraf makinem arızalanıyor ve inanın çok üzülüyorum. :( Yaklaşık 10 yıldır hiç yolda bırakmadı beni. Elimden bilmem kaç defa düştü, sudan ıslandı, sayısını unuttuğum şarzlı pillleri tüketti. Şimdiye kadar kullanıdığım en kaliteli dijital makinemdi. Reklam gibi olucak ama bunu hakediyor. SONY CYBERSHOT'lar bence en iyisi.

Buradan sonra cep telefonumun kamerasına mahkumuz. Çok net değil ama idare edin bu seferlik beni.

Apollon Tapınağı. (Not: Giriş 3 TL)

Soldaki Medusa Heykeli. Hikayesi aşağıda.

Medusa, yaşamına çok güzel bir genç kız olarak başlamıştır. O kadar güzeldir ki tanrıçaların kıskançlığını üzerinde toplamış, tanrıları da peşinde koşturmuştur. Tanrıça Athena ( Zeus'un en çok sevdiği kızı) onu çok kıskanmaktadır özellikle. Denizlerin tanrısı Poseidon ise Medusa'ya hayrandır. Başı öylesine dönmüştür ki bir gün Athena'nın tapınağında Medusa'ya zorla sahip olur.

Bu durumu kendisi için aşağılayıcı bulan Athena, Medusa'yı gorgon yaparak cezalandırır. Çok çirkinleşmiş, saçları yılana dönüşmüştür, yüzüne bakanlar taş kesilmektedir. Medusa insan olduğu için ölümlüdür. Gorgon yapma cezasını az bulur Athena ve Perseus'la iş birliği yaparak Medusa'nın başını kestirir. Başı kesildiği anda Medusa'nın Poseidon'dan olma çocukları Pegasus ve Chrysar gövdesinden dışarı fırlarlar. Medusa'dan sıçrayan kan damlaları Libya çöllerine düşer ve birer yılana dönüşürler.
    Bu resmi internetten aldım.

Apollo Tapınağı'ndan sonra Didim şehir merkezine iniyorum. Didim eskisi gibi değil, çok güzelleşmiş. Bunda sanırım İngiliz emekli ailelerinin yerleşmesi etkili olmuş.

Gezimize Didim'de son veriyorum ve otobüsle Aydın'a dönüyorum. Neden bilmiyorum ama sağ elimde çok rahatsız edici bir uyuşma,karıncalanma ve titreme başladı . Hatta gidonu hissedemedim bir ara. Özellikle sağ elimin yüzük parmağı sola doğru hafifçe kıvrıldı. Uğur Ağbim forumda bu konu ile ilgili bir başlık olduğunu söyledi, eve gelir gelmez nete girip bir solukta okudum.

Buradan Jale Dural Hanıma bilgilendirme için teşekkür ediyorum.
    http://www.bisikletforum.com/forumdisplay.php?f=25

Bir dahaki "Bisikletle tarihe yolculuk" gezimizde buluşmak dileğiyle yolunuz açık olsun.

2. OrionForEver

OrionForEver Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok başarılı bir anlatım ve tur. Ayaklarınıza saglık... Bu arada sizin oralarda baya guzel rampalar varmıs yeni kesfettim ben:D

3. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    İyi bir gezi,geçmiş olsun bu arada, hayırdır, inşallah ters birşeyler yoktur .

RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
  4. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    Geçen sene biz de Aydın'dan Didim'e gidiş dönüş yapmıştık(aynı gün içinde değil tabiki). O söke ovasını iyi bilirim. Asfalt bozuk, düz yol ama rüzgar var. Git git bitmiyor hakikaten. Rüzgar almadığı saat 10:00 12:00 arasına denk getirmek lazım orayı. Bir de bizim bisikletlerden birinin lastiği patladı, arıza yaptı, bi dünya uğraşmıştık sıcağın altında. O yol bitip sağa Didim' e döndükten sonrası zevkli. Yeşillik ve iniş çıkışlar var. Apollon' a kadar 110 km.'yi geçmiş olmalısınız. Fotoğraf makinen için üzüldüm. Teşekkürler paylaştığın için.

5. Yunus Emre POLAT

Seviye:
    Siz sorunca farkettim km yi yazmadığımı. Toplam gidiş 122 km.
    Biz de o saatlerde geçtik ovayı. Rüzgar arkamızdan geliyordu. Şöyle güzel bir yelkenli olsa da bisikletime taksam, rüzgar bizi alıp götürse diye az planlar yapmadım. :D

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  6. Yunus Emre POLAT

Seviye:
    İlginiz için teşekkürler. Yüzük parmağımın eğik duruşu devam ediyor halen, titreme geçti şimdilik. Doktora gözükme zamanım gelmiş demekki :D

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  7. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    En sevdiğim turlar doğa ve tarih ile iç içe olanlar. Teşekkür ve tebrik ederim.

8. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    geziniz ve fotograflarınız çok güzel olmuş, ayaklarınıza sağlık

9. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    ArkadaŞlar Gezİ Ve FotoĞraflar Çok GÜzel Elİnİze SaĞlik.

Yunus Emre POLAT ve captain_2 bunu beğendi.