Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayaklarım Donuyor

Konu, 'Giyim' kısmında Tunafish tarafından paylaşıldı.

1. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Malumunuz kara kışın soğukları bastırdı ama içimizdeki bisiklet aşkı, kar kış dağ bayır dinlemiyor.
    Konyada soğuklar -14 lere vardı. (Hiç -14 de sürmedim ama -5 de çok kötü üşüdüm) Her yer buz veya kar. Kar yoksa da dondurucu kuru ayaz var. Bisikletimle gezmeye çıktığımda göğsüm, kafam veya bacaklarımda üşüme hissetmiyorum. Hatta belden yukarısı genelde ter içinde kalıyor ve durumdan hiç şikayetci değiim. Ama iş ayaklara gelince özellikle ayak parmaklarım buz kesiyor.
    Ayakkabım Shimano M161 (http://www.dirtbikebitz.com/shimano-m161-spd-mtb-shoes-white-black-p-14539.html)
    Bir tanesi yün olmak üzere iki adet çorap giyiyorum
    Ayakkabı üzerinde de Northweave kılıf var (http://www.ikiteker.com.tr/default.asp?git=9&urun=62401)

Bu üşümeyi (hatta donmayı) kesmek için neler yapmam lazım, ne önerirsiniz?

2. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ısı bandını denedin mi dağcılar kullanıyor onu ben istanbulda decathlonda gördüm 10 lu paket sanırsam 12 lira bişeydi. Onlardan bulursan kullan onun dışında ne yapılabilir bilmiyorum :)

Tunafish bunu beğendi.
  3. Murat Dağcı

Murat Dağcı Aktif Üye

Seviye:
    İbrahim aynı konudan bende müzdaribim. Ayak harici giyim konusunu tam anlamıyla hallettim. -11'de de sürdüm. Ayaklarım harici hiç sıkıntı yaşamadım. Birisi buzdolabı poşeti giymemi önermişti, onu da yaptım. Yine sonuç aynı. Adidas'ın Terrex ayakkabısı var. İbo'nun ayakkabı kılıfı bile işini görmüyorken Terrex mi görsün? Her türlü öneriye açığız :)

Tunafish bunu beğendi.
  4. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çift çorap giyince ayakkabı ayağını sıkıyorsa , durum tersine döner.Vücudu sıcak tutmada önemli unsurlardan biri kan dolaşımını rahat bırakmaktır.Kan dolaşımının engellendiği uzuvlarda aşırı üşüme ve hatta daha kötüsü olabilir.Bu sebeple çift çorap sıkma yapıyorsa ya daha ince katmanlar kullanın yada dağcı ve kayaçıların kullandığı tarzda çoraplardan edinin.

Soğuk havada; kalın az katman yerine, ince ama çok katman daha işlevseldir.Havayı , katmanlar arasında ne kadar çok hapsederseniz o kadar soğuktan yalıtılmış olursunuz.Ama bu katmanların nefes alma özelliğide önemlidir.Kendi teriniz ile üşümek giydiğiniz onca kıyafeti boşa çıkarır.

Yılmaz arkadaşında dediği gibi ayakkabı içinede koyulabilen kimyasal ısıtma poşetleri var.Sıvı içermediğinden son derece güvenlidir.Yaklaşık olarak 4 saat ısı yaydığı içinde oldukça kullanışlıdır.Ben kayakta yanımda taşıyorum.Bana lazım olmuyor ama eş, dost için bulunduruyorum, faydasınıda görüyorlar :)

Birde mevcut kılıf yerine daha kalın bir neopren kılıf temin etmenizde fayda var.Linkini verdiğiniz kılıf biraz ince duruyor.Daha kalın bir neopren kılıf havayı daha çok hapsettiğinden yalıtımıda güçlü olacaktır.

Tunafish bunu beğendi.
  5. Erdener TUNA

Erdener TUNA Üye

Seviye:
    Bursa'da halen her gün işe bisikletle gidip geliyorum. Herhangi bir ağırlık sıkıntım olmadığından içi GoreTex asker botlarıyla sürüyorum. Şimdiye kadar hiç ayaklarım üşümedi. Tabi kilitli pedal veya ağırlık sıkıntısı olanlar başka bir çözüm bulmalı.

6. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çoraplarım ayağımı sıkmıyor, üşümenin bu nedenle olduğunu düşünmüyorum ama şöyle bir etken var (hatta zıkkım) sigara, sigara kan dolaşımımı yavaşlattığı için mutlaka etkiliyordur. Ama Murat Dağcı sigara içmiyor onun neden üşüdüğünü ben de bilmiyorum.
    Bu önerdiğiniz kimyasal ısıtma poşetlerini nerelerden bulabiliriz, online sipariş verebileceğimiz bir site var mı?

7. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Decathlon mağazalarında satılıyor.İstanbul'a geldiğinizde yada gelen bir arkadaşınızla aldırabilirsiniz.Ayrıca ilgili firma yakında internet üzerinden de satışa başlayacakmış...

altınsoy izzet ve Tunafish bunu beğendi.