Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayaklarım Dondu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Devrim Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bugün 8-10 derecede sürerken ayaklarım dondu. Eve dönüp duşa girdikten sonra bile bir 10 dakka almıştır ayakların kendine gelmesi. 2 tane standart çorap üstüne su geçirmez ayakkabı giymiştim. Karda buzda sürsem ne hale geleceklerdi allah bilir.

Nasıl korumak gerek ayakları?

2. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
  3. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bende aynı dertten müzdaribim,3 kat çoraba kadar denedim:D. Spd ayakkabıma kılıf çok pahalı geldi halada alternatif bakıyorum, şöyle birşey okumuştum dalgıçların paletlerinin içine giydikleri çoraplar varmış , su geçirmiyor ben rüzgarıda geçirmeyeceğini korayacağını düşünüyorum .ayakkabıdan birkaç numara büyük bedende alıp ayakkabı üstüne giyenler işe yaradığını söylüyor, en azından parmakları büzmeden gidebilmeye yardımcı olabilir diye umut ediyorum ben deneyemedim ama

4. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence en iyisi ve zahmetsizi sizin içinde ayakkabı kılıfı almak olacak en azında bu fiyata almak zorunda değilsiniz şahsen ben delta bisikletteki 100 TL'lik bir ürünü başka bir yerden garantili bir şekilde 75 TL ye aldım kaldı ki 2. el temiz ürünler de var. Bence bir kere daha düşünün derim ben :)

Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
  5. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    kış mevsiminde ayakkabı kılıfı şart belki biraz pahalılar ama sağlığımız söz konusu o sebeble lafı bile olmamalı

erendiz çetiner ve hamibektas bunu beğendi.
  6. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Çin sitelerine baktım çook daha uygunlar ,performansı da düşüktür tabiki ama biraz kesseler rüzgarı yeter bana , en güzeli dediniz gibi almak ama şu an için yeni bisiklete para biriktiriyorum çok da masrafa girmeden ucuza nasıl hallederim ordayım aslında:eek:

hamibektas bunu beğendi.
  7. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    ayakların cok üşümesi hava sogudukca aslında terledikden sonra üşüme baslıyor soguyan ayakda bu sefer ter kurusada kolay kolay ısınmıyor. tek kat ve kalın kuru tutan teknolojili bi çorap ile bu sorunu büyük ölçüde hallediyor. birde farkında olmadan ayakkabı biraz fazla sıkıyor olsa bile ayaklar üşüme yapar. o gün yediklerinizde buna etki ve katkı yapar. üşüme gelmeden sürüş esnasında arada bir topuk kısmını yere değdircek gibi basdıgınızda ve tersini yapdıgınızda o bölgedeki kan pompalanmış ve taze kan gitmiş olacagı içinde üşüme gelmiycektir. ayak üşüdükden sonra yapılanlar cok fayda etmez zaten :) koşu ayakkabısı haricinde geri kalan cogu ayakkabılar aktivite esnasında cok üşütmiycek kadar sıcak tutar zaten.

8. erendiz çetiner

erendiz çetiner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Termal çorap + kışlık ayakkabı kılıfı + toe warmer = 2 - 3.5 saate kadar güleryüz :)

Toe warmer tenle asla temas ettirmeden ayakkabı ile çorap arasındaki katmanda kullandığım bir ürün.( Aslında ben eski yıllar ördek avı için Cabelas tan getirtmiştim.-3 derecede yer yer donuk buz içinde dam marka kısa lastik çizmede 2 saate kadar harika tutuyordu.)

Bisikletçinin eli ayağı diyorum bence.Gerçi neredeyse tüm uzuvlar için ısıtıcılar var piyasada.1 $ dan başlıyor 6-7 $ kadar çiftli paketleri mevcut.Toplu alınırsa 20 li ve 40 lı paketleri free sheep 1 $ dan geliyor.

Ben toe warmer denilenlerden kullandım.( yarım ayak ucu için) İstenirse komple foot warmerlar var.(Bütün Isıtıcı tabanlık)
    Hatta mega warmerlar var onlarıda soğuk kış günlerinde uzun tur yapanlar mutlaka denemeli.( 8- 12 saate kadar)

9. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle 2 yada 3 kat çorap çözüm değildir.Aksine ayağınızı sıktığı için kan dolaşımı azalacağından daha çok üşürsünüz.Dalgıçların giydiği çoraplar neoprendir ve su geçirir.Aynı şekilde spd ayakkabı kılıflarının çoğuda neoprendir.Farklı malzemeden kılıflar mevcuttur.Bu işin tek çözümü tek kat ama iyi bir çorap ve yine iti bir kılıftır.Boşuna amerikayı tekrar keşfetmeye çalışmayın ;)

Cüneyt HOCAOĞLU ve Devrim Uyanık bunu beğendi.
  10. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benim SPD ayakkabı tam oturduğu için birden fazla kat kalın çorap giyemiyorum, zaten giysem de o soğuk hava her türlü içine işler gibi geliyor. Tek kat termal çorap dediklerinizden önerebileceğiniz bir ürün var mıdır, link verebilir misiniz?

Geçende Nike'dan aşağıda linkini verdiğim Dri-Fit çoraplardan aldım, teri nemi dışarı atar diyordu, havlu çorap gibi de kalın bir ürün, ama sıcak tutma anlamında pek fark göremedim. Geçen sabah erken saatte 0 derece gibi bir havada çıkıp 1 saat dolaştım, ayaklarım buz kesti.

https://cityshop.com.tr/erkek/aksesuar/corap/Nike-Corap/270488

11. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben kışın "platform pedal+goretex bot" ikilisine geçiyorum. MTBci olduğum için spd ayakkabının altının çamur olması ve pedala girmemesi de bir ayrı dert.

ersen t. bunu beğendi.
  12. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Termal ve yün çorapların haricindeki çoraplardan fazla bir şey beklememeliyiz bence. Ayak vb. ısıtıcılar güzel çözüm ama sürekli kullanıldığında maliyetli olur. İyi bir ayakkabı kılıfı şart spd ayakkabılar da fazla büyük alındığında uygun olmuyor tek kat çorap giyilebiliyor ancak. Su ve rüzgar geçirmeyen bir bot giyilebilir kışın ama spd derseniz epey pahalılar. Orta yol bulunmalı :)

13. Kadir Eskici

Kadir Eskici Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ben de aynı dertten muzdaripim. Bir sonraki turumda greyder botlarımla yola çıkacam. Bunun başka ucuz yolu yok gibi

14. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Şöyleki gürkan genç idi biri diğeri isim olarak kimdi bilmiyorum site hangisiydi onuda hatırlamıyorum ama, orda okudum farklı çözüm ve sonuçlarını. Gürkan Genç'te belli bir yağmurdan sonra zerrecik miktarına bağlı olarak illaki su içeri giriyor diyordu kılıflarda, benim meselem sudan ziyade rüzgarı kesmek olduğundan fazla kat çorap o an için mantıklı gelmişti kimsede keyfinden Amerika yı keşfe çıkmıyor zaar iyi bir kılıf fiyatlarını benden iyi bilirsiniz çabamız ondan kısaca

15. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Yün suyu ciltten çok iyi uzaklaştırıp üzerinde birikmesine fırsat vermediği için, önerebilirim. Kar yağışı altında ıslanmaya bağlı ısı kaybıyla kasların soğumasına pek sebep olmuyor pamuklular gibi.

16. adem er

adem er Kıdemli Üye

Seviye:
    usumek bu sporun doğasında var diyorum ve yola devam ediyorum. ne yaparsam yapayım sonuçta üsüyorum...

17. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sadece bisiklette değil, hemen tüm doğa sporlarında ki bir derttir bu ! Su, rüzgar ve düşük ısı...En geçerli çözüm rüzgarı ilk katmanda kesmektir.Böylece diğer katmanlarda hapsedilen ve vücut ısısı ile ısıtılan durağan havanın, rüzgardan etkilenmeden ve ısı kaybetmeden sizi dış etkenlerden koruması...Bisiklette ayak ile ilgili birkaç çözüm olmakla birlikte en çok tercih edilen şekil...

İyi bir termal çorap
    Kilitli ayakkabı (SPD,Yol veya diğer kilitler)
    İyi bir koruyucu kılıf (Bir örnek ; http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,4553,OdesisMc)

Gore-Tex veya benzeri astar ile üretilmiş SPD ayakkabılarda mevcut ama hem pahalı, hemde kış harici mevsimler için uygun değildir.Geniş bütçesi ve birden fazla ayakkabı barındıracak arkadaşlar düşünebilir.

Platform pedal ve kıslık bot ise tamamen tercih meselesidir.Ama bisiklet için iyi bir çözüm değildir.