Ayakkabının Tekere Sürtünme Olayı

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@mutlu07 hepsi etki ediyor. Yol bisikletleri bu anlamda sıkıntılı. Tasarım olarak küçük demeyelim de, önden arkaya kısa. Mesela tur bisikletleri tam tersi uzun oluyor. Çünkü yük taşırken mesela arka bagajda topuklar bagaja çantaya değmesin diye. Yol bisikletinde ise kolay hızlanma, virajlarda savrulmama ilkesi kısalığı beraberinde getiriyor. Zaten amaç dar alanda manevra olmuyor. Biz şehirde yarış bisikleti sürüp dar alanda manevra yapmak isteyince bu risklerle karşılaşıyoruz. Belki de en iyisi normal pedal kullanmak ve ayağın daha uc kısmıyla pedal çevirmek.

Scudo

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
küçük kadrolarda sürtme olayı duymuştum.değiştirme imkanınız varsa değiştirin derim.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

mertsimsek76

Aktif Üye
Tepki
149
İsim
Mert Şimşek
Bisiklet
Mosso
Bu bence kadronun ust borusunun uzunlugundan yani "reach" ten kaynaklaniyor.. kadro size kucuk geliyor olabilir fakat tam anlamiyla da boyle demek yanlis olabilir. Benim onceki yol bisikletim 54 kadro bir mosso idi.. ayakkabim surtuyordu yavas donuslerde spd ile cok dusme tehlikesi atlattim.. artik usta olmustum donerken pedallamayi birakiyordum bir sure bir de donecegim yone gore pedali asagida tutuyordum falan filan.. ama simdiki kadrom 53 diye geciyor.. ama ayagim surtmuyor kesinlikle.. cunku bunun geometrisi farkli.. kadro 53 geciyor ama ust boru yani reach 56 cm. Geliyor bu da surtmeyi engelliyor. Dolayisi ile aslinda kadro geometrisi ile dikkatli degerlendirilmeli diye dusunuyorum.. daha tecrubeli arkadaslar daha profesyonelce yanitlayabilirler.. kal ayarlarinizi da bir gozden gecirin bence bu arada.. bol pedallar.. :)

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Ayakkabının ön tekere sürtmesi kadro küçüklüğü-büyüklüğü ile ilgili değil, uzanma mesafesi (reach) ile ilgili ki o da aynakol merkezi ile gidon ekseni arasındaki yatay mesafedir. Ayakkabıların ön tekere değmesine sebep olacak bir uzanma mesafesi gerekliyse sürücünün ölçülerine uygun geometride, buna yapacak bir şey yoktur, ve öyle ciddi bir problem de değildir. Kadro büyük olduğu halde uzanma küçük (yani yanlış ise) değme olur, tersine, kadro küçük olduğu halde uzanma gereğinde büyükse değme olmaz, ama bu daha büyük bir problemdir, sürücünün aşırı derecede öne doğru uzanması, eğilmesi gerekir.
Kadronun uzanma mesafesi sürücü için olması gerekenden küçükse ve imkan varsa kadro değiştirilebilir, uygun geometride bir kadroyla (büyük demiyorum); imkan yoksa bu kadroya uyum sağlamaya çalışmak gerekir, videolarda anlatıldığı gibi ki, bunun çok genel ve kafaya takılmaması gereken bir sorun olduğu da belirtiliyor.

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
Bisikletinizin iki jant gobegi arasi mesafe kisa ise normaldir ki benim 54 kadro pinarello dogmamda ayagim 43 numara olmasinia ragman trackstanda durmaya calisirken parmak ucuna degiyor ama bu bor sikinti degil cunki normalde zaten o pozisyonda viraj almiyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
arkadaşlar hepinize teşekür ederim içime su serptiniz vala,yani kadro bile bakmaya başlamıştım,takıntı sıkıntı olmuşdu bende zaten bu olay.burda sizlerin yorumları ile inanın içim rahatladı teşekür ederim

• Beğen
Tepkiler: umut aydemir

Ekincan

Daimi Üye
Tepki
1.571
İsim
Ekincan Erol
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende de durum bu şekilde. 52 kadro, top tube 535cm. Dün ilk sürüşümü yaptım. Artık alışmaya çalışacağız. Bu süreçte ayakkabının rengi maalesef atacak.
857DEBA3-1497-4FE6-A781-F43530D2E7F1.jpeg

• İnanılmaz
Tepkiler: Ahmet TOPAL